Aký je život žien, ktoré doňho preniknú? Akú sú ich životné a profesionálne stratégie?
Trikrát lepšia ako chlap
„Myslím si, že keby som nosila nohavice, určite by som urobila väčšiu kariéru, ako som urobila a urrčite by som to mala jednoduchšie s autoritou, pretože tam stačí len to, že ste chlap. Ale keď ste žena, tak musíte byť veľmi dobrá, musíte byť aspoň trikrát lepšia ako chlap. To určite.“ Toto hodnotenie vyslovila úspešná bezdetná 50-ročná manažérka v prieskume, ktorý robila pražská sociologička Alena Křižíková v rámci svojej práce Kariérne vzorce žien v manažmente.
Problém vzťahu práce a rodiny je stále dôležitejší, zaoberajú sa ním sociológovia, psychológovia aj vedci ďalších odborov, venujú sa mu aj zamestnávatelia. Ukazuje sa však, že napriek takzvaným prorodinným opatreniam, ktoré majú pomôcť skĺbiť profesionálnu dráhu (žien aj mužov) s rodinným životom, rôzne typy riešení zatiaľ skôr konzervujú nepriaznivý stav ako by ho naprávali.
Prorodinné opatrenia často situáciu zhoršujú
Křížková v tejto súvislosti upozorňuje na dva základné kritické body. „Po prvé, k zmenám v možnostiach organizácie práce a zavádzaní opatrení na podporu skĺbenia práce a rodiny dochádza v českom (aj slovenskom - pozn. red.) prostredí veľmi pomaly, a keď sa objavia, tak takmer výlučne na nižších stupňoch klasifikácie zamestnaní, na pozíciách s nižšou zodpovednosťou,“ píše Křížková vo svojej práci. „Nemenia sa teda paradoxne možnosti zvládať zároveň prácu aj rodinu pre ženy a mužov na pozíciách s vyššou mierou zodpovednosti a časovej náročnosti. Druhým problémom je zameranie týchto opatrení takmer výhradne na kategóriu žien na základe ich predpokladaného vyššieho zaangažovania v rodine, čo pozíciu žien na trhu práce oproti mužom ďalej významne oslabuje a mužom neumožňuje zvýšiť ich podiel na rodinných vzťahoch.“
Táto skutočnosť vedie mnohé ženy, ktoré majú profesionálne ambície k odmietaniu materstva a partnerského života - upozorňujú odborníci.
Sklený strop a old–boys networks
Ako ďalej vysvetľuje Křížková, ďalšou bariérou pre ženy mieriace na vyššie miesta je takzvaný sklený strop. Tak odborníci nazývajú súbor na prvý pohľad neviditeľných prakážok, ktoré nepozostávajú z formálnych požiadaviek, ale skôr akousi jemnou spleťou zvykov a vzťahov. Vtip skleného stropu je v tom, že človek ho rozpozná až vo chvíli, kedy ho chce prekročiť.
Súčasťou mechanizmu, ktorý umožňuje mužom postupovať až na hierarchicky najvyššie miesta v spoločnosti sú mimopracovné neformálne vzťahy. Tie totiž podľa psychológov využívajú skôr muži ako ženy a tak sa logicky dostávajú k lepším zákazkách, zaujímavejším ponukám, užitočnejším kontaktom. Ženy z týchto „old-boys network“ vypadávajú spravidla preto, že nezdieľajú s mužmi rovnaký mimopracovný záujem - napríklad určitý cdruh športu. Členstvo v týchto sieťach je však veľmi dôležitým faktorom, ktorý je často pri postupe v kariére rozhodujúci.
Tieto podmienky ovplyvňujúce kariérne možnosti vytvorili vo svete práce muži. Logicky si ich vytvorili takpovediac „na mieru“, a preto ženám príliš nesedia. Zaujímavé však je, že k ich udržaniu prispieva aj tá hŕstka žien, ktorá sa v hierarchii dostala najvyššie. Tieto ženy sú presvedčené, že jedinou cestou k úspechu je absolútne prispôsobnenie sa pravidlám organizácie a vyžadujú rovnaké správanie od svojich podriadených. Ich chápanie pravidiel rovnosti je tvrdé – možno tvrdšie ako keby ich vyvtorili muži. Takéto ženy sú označován pojmom „token“.
Čo je to token
Token je žena, ktorá aby sa vyrovnala svojím kolegom–mužom, a aby dosiahla úspech tam, kde prevládajú muži, prijala pravidlo, že rodina nesmie nijakým spôsobom zasahovať do výkonu jej profesie.
„Nikdy som nepociťovala, že by som bolo diskriminovaná, pretože som žena. Možno tiež preto, že som bola vždy agresívna,“ hovorí ďalšia účastníčka prieskumu Aleny Křížkovej štyridsaťročná Renata.
„Ale z hľadiska detí – rovnosť znamená zariadiť si to tak, aby som nemusela ísť na materskú. A samozrejme neočakávam, že doma s deťmi zostane ten druhý, pretože to nie je rovnosť. Rovnosť je byť tu,“ vysvetľuje Renáta.