ŠTOKHOLM – Po desiatich rokoch práce spoločná švédsko-ruská pracovná skupina zverejnila výsledky pátrania po švédskom diplomatovi Raoulovi Wallenbergovi (na snímke Reuters), záchrancovi tisícok maďarských židov počas druhej svetovej vojny. Spoločné úsilie dopátrať sa pravdy však neviedlo k uzavretiu jeho prípadu, naopak spochybnilo oficiálnu verziu Moskvy, podľa ktorej Wallenberg v roku 1947 zomrel v ruskom väzení.
„Ruské vysvetlenie smrti Raoula Wallenberga môže byť prijateľné, len ak sa vyvrátia všetky možné pochybnosti,“ povedal švédsky premiér Goran Persson. Je na Moskve, aby podala jasný dôkaz o jeho smrti, uvádza správa.
V decembri Rusko rehabilitovalo Wallenberga a vôbec po prvý raz priznalo, že sa stal obeťou stalinistického režimu. Existujú však svedecké výpovede, podľa ktorých žil oveľa dlhšie alebo dokonca ešte stále žije, čo konštatuje aj správa.
Po Moskve včera vyjadril ľútosť aj Štokholm – nad tým, že neurobil nič pre Wallenbergovu záchranu a odmietal všetky ruské ponuky na jeho výmenu. Moskva údajne chcela Wallenberga niekoľkokrát vymeniť za sovietskych občanov – napríklad v roku 1946 a 1968. V 70. rokov sa Švédsko o Wallenberga vôbec nezaujímalo, nechcelo riskovať zhoršenie vzťahov so Sovietskym zväzom.
Po Wallenbergovi pátra aj maďarský tím šéfa psychiatrickej kliniky Andrása Veéra, ktorý hľadá v Rusku zabudnutých maďarských vojnových zajatcov v psychiatrických klinikách. Jeden z nich András Tamás sa vlani po desiatkach rokoch vrátil do vlasti, kde zistili jeho skutočné meno – Toma – a našli jeho príbuzných.
(reuters, kl)