Vzhľadom na prvé výskyty plesne uhorkovej upozorňujeme na ošetrovanie proti tejto chorobe. I keď jej počasie nie veľmi praje, môže lokálne, najmä v nesprávne zavlažovaných porastoch na list, rýchlo deštruovať listovú plochu. Z preventívnych opatrení treba opätovne pripomenúť závlahu podmokom, nikdy nie na list. Chemická ochrana sa vykonáva zvyčajne najneskôr pri zistení prvých výskytov, ktoré sú vo forme svetlých, neskôr žltých, žilnatinou ohraničených škvŕn, pričom v ďalšom štádiu splývajú.
Povolené sú kontaktné prípravky Bravo 500, Cuprocaffaro, Kuprikol 50, Kuprotix 20 DKV, Dithane M 45, Dithane DG Neo-Tec, Novozir MN 80, Funguran a Champion 50 WP, prípravky s kontaktnou aj systémovou účinnou látkou Acrobat MZ, Curzate K, Mikal M, Ridomil Gold MZ 68 WG a Ridomil Gold Plus 42,5 WP a systémové prípravky Aliette 80 WP a Previcur 607 SL. Dôležité je vybrať prípravok s krátkou ochrannou lehotou, pretože už väčšinou prebieha zber plodov. Pri veľmi silnom výskyte však odporúčame porast zlikvidovať a pozberové zvyšky dôkladné zneškodniť. Okrem tejto choroby sa na uhorkových listoch vyskytujú aj škvrny spôsobené baktériovou škvrnitosťou listov. Proti nej sú povolené iba meďnaté prípravky Cuprocaffaro a Kuprikol 50 povolené aj proti plesni uhorkovej.
Situácia pri obaľovačoch je takáto: v oblastiach do nadmorskej výšky 600 metrov možno ešte 13. až 16. júla úspešne použiť proti obaľovačovi slivkovému prípravky Dimilin 48 SC a Rimon 10 EC, alebo ak ich nepoužijeme, tak od 21. do 24. júla aplikujeme prípravky Decis EW 50, Decis 25 Flow, Zolone EC a Calypso 480 SC. V regiónoch nad 600 metrov nadmorskej výšky tieto termíny treba primerane posunúť o 5 až 10 dní neskôr. Ošetrenie proti druhej generácii obaľovača jablčného pre najteplejšie oblasti okresov Dunajská Streda, Komárno a juh okresov Galanta, Šaľa a Nové Zámky oproti minulej správe opravujeme na neskôr - o 2 až 3 dni, teda do 18. júla, a to prípravkami proti vajíčkam - Dimilin 48 SC, Integro, Match 050 EC, Nomolt 15 SC a Rimon 10 EC. V oblastiach ohraničených približne okresmi Bratislava, Trnava, Nitra, Levice, Lučenec, Rimavská Sobota, Košice a Michalovce treba uvedený termín posunúť o 3 dni neskôr. Pestovateľom jabloní pripomíname tiež posledné vhodné termíny na ošetrovanie proti múčnatke.
Pri póre upozorňujeme na výhodu mechanického spôsobu ochrany pred mínerkou pórovou, a to prikrývaním porastov netkanými textíliami. Musí sa vykonať ešte pred začiatkom rojenia múch, teda približne v polovici augusta. Ak sa vývin vegetácie nespomalí, prikrytie odporúčame aj v prvej dekáde augusta. Netkané textílie pripomínajú textil, avšak sú tenšie a ľahšie. Majú široké použitie, pričom jedným zo spôsobov je ochrana proti škodcom, a to najmä pri druhoch, ktoré nalietavajú na porasty z okolitého terénu. Nemožno ich použiť na ochranu pred škodcami, ktorí prekonávajú časť svojho vývoja v pôde.
Textílie sa podľa hmotnosti delia na viacero druhov, pričom najčastejšie sa používajú textílie s hmotnosťou 17 gramov na štvorcový meter. Porasty sa prikrývajú tak, aby textília presahovala za ich okraj aspoň 20 centimetrov. Proti odviatiu vetrom sa okraj textílie zaťaží pôdou, prípadne kameňmi alebo latkami. Textília sa z porastu odstráni až vtedy, keď pominie nebezpečenstvo náletu škodcu. Pri mínerke to býva najskôr koncom septembra. Chemická ochrana proti mínerke bude aktuálna najskôr koncom augusta až začiatkom septembra, keď bude vydaná podrobná signalizácia.