Vedenie polície nemá nijaké pochybnosti o tom, že riaditeľ protidrogového nikoho nevydieral, hoci sa k činu pôvodne priznal. Minister súhlasí.
BRATISLAVA. Marián Pecko zostane riaditeľom Národnej protidrogovej jednotky, povedali včera policajný prezident Ján Packa a viceprezident Michal Kopčík. Súhlasí s nimi aj minister vnútra Robert Kaliňák.
Packa hovorí, že odvolanie by bolo protizákonné. Otázky novinárov na túto tému považuje za nátlak a informovanie o jedenásť rokov starom prípade za porušenie novinárskej etiky. „Čie záujmy to sú, aby ste Pecka odpálili?“ spýtal sa.
Ak Peckovi „príde“ na nejaký trestný čin, nebude vraj mať zľutovanie.
Priznanie vraj bolo vynútené
Pecko bol v minulosti ako krajský kukláč obžalovaný spolu s ostatnými kolegami z vydierania Stanislava Ďuríka. Súd ho oslobodil a za vydieranie odsúdil len jedného z celej partie – Miroslava Jacka. Toho nedávno polícia obvinila z ďalších brutálnych trestných činov.
Podľa obžaloby sa však Pecko spolu s Petrom Kevešom, Miroslavom Trníkom a Adriánom Eliášom najskôr k trestnému činu priznali. „Dobrovoľne a spontánne opísali spôsob, akým došlo k spáchaniu trestného činu,“ napísal prokurátor.
Neskôr výpoveď všetci odvolali s tým, že ich do nej nútili pracovníci inšpekcie ministerstva vnútra Peter Detko, Ivan Matejka, Jozef Mikloško a Iveta Červenáková.
Sľúbili im vraj, že ak sa priznajú, budú v prípade len svedkami.
Nijaké pochybnosti?
Packa na otázku, ako si priznanie vysvetľuje, odpovedal: „Viem si živo predstaviť nadstrážmajstra, ktorý je na prvej akcii, sú desiati, robili spolu, komplet ich zobrali a zobrali ich preto, že máme čiarkový systém, žiaľ, tak si inšpekcia urobila čiarky. Súd zhodnotil, že ich dôkazy neboli relevantné.“
Či potom niekto pre údajný nátlak vyšetroval pracovníkov inšpekcie, nestihlo včera ministerstvo ani polícia zistiť.
„Nie sme v súčasnosti schopní posúdiť, či postup, ktorý bol vtedy zvolený, bol správny,“ povedal Kopčík. Na otázku, či by na čele jednotky nemal stáť niekto, o kom nie sú nijaké pochybnosti, odpovedal, že pochybnosti neexistujú. „Rozhodol o nich súd.“
Packa prípad vydierania zhodnotil ako „do neba volajúcu hlúposť“, ktorú policajti urobili. „Sopliaci, ktorí tam nastúpili, si vybavovali účet. Jacko si to išiel vybaviť, a toho súd aj uznal za vinného, ostatní boli sekundanti, preto súd neuznal, že sa podieľali na vydieraní.“ Stanislav Ďurík, ktorý bol obeťou, vraj Jackovej žene dlhoval peniaze.
Pecko sa k prípadu nechcel vyjadriť .
Minister: Je to v poriadku
Minister vnútra Robert Kaliňák zo Smeru skúmal Peckov prípad niekoľko týždňov. Včera sa k detailom odmietol vyjadriť a povedal len to, že rešpektuje personálnu právomoc policajného prezidenta.
Kaliňák po vražde v Polomke, z ktorej sú obžalovaní bývalý aj súčasný policajný kukláč, povedal, že policajti budú viac chodiť na detektor lži. Pecko na ňom zatiaľ nebol, ale Packa hovorí, že pôjde. Sľúbil, že sa ho na detektore spýtajú aj na prípad vydierania. Kedy to bude? „Keď sa kapacitne uvoľní detektor lži, pretože v súčasnosti sú tam termíny na tri alebo štyri mesiace. Ale v najbližšom možnom čase.“
Kopčík včera povedal, že nielen Pecko je dnes z obvinenej partie v policajných funkciách. Kde robia Keveš, Trník a Eliáš, ktorí sa tiež najskôr priznali a tiež ich súd oslobodil, odmietlo policajné prezídium „vzhľadom na špecifickosť ich zaradenia, ako aj z taktického hľadiska“ povedať.
Trpí vraj jednotka aj rodina
S prácou Mariána Pecka je zatiaľ vedenie polície spokojné.
Atmosféra v Národnej protidrogovej jednotke podľa policajného viceprezidenta Michala Kopčíka nie je dobrá. Spôsobila to podľa neho „medializácia“. Pre minulosť Mariána Pecka do civilu neodišiel ani jeden policajt.
Zlá situácia je podľa Kopčíka aj v Peckovom osobnom živote. „Veci, na ktoré už rodina zabudla, ktoré prešli vtedy na súde, sa teraz opäť dostali do povedomia,“ povedal.
V jednotke podľa vedenia polície spôsobili zlú atmosféru aj opatrenia, ktoré Pecko prijal. „Zaviedol úplnú evidenciu odpracovaných hodín, najmä nadčasových, ktoré sa v špeciálnych jednotkách preplácajú,“ povedal policajný prezident Ján Packa. Vyplácajú sa podľa neho už len reálne odpracované hodiny, nie „fiktívne vykázané“.
Niektorým pracovníkom jednotky sa tiež vraj nepáčia nové metódy práce, ktoré Pecko zaviedol. Tak je to však podľa vedenia vždy, keď príde nový šéf a zavedie iný systém.
O pár dní uplynú tri mesiace, odkedy Pecko so zmenami prišiel, a vedeniu polície predloží správu, ako systém funguje. Potom ju chcú spolu analyzovať. S jeho doterajšími výsledkami je zatiaľ prezídium spokojné.
(mož)