Napriek svojmu záväzku sa Irán znovu vrátil k trestu smrti ukameňovaním. Iránska justícia prvýkrát po piatich rokoch priznala, že tento spôsob popravy uplatnila. Minulý týždeň bol za cudzoložstvo na severe krajiny ukameňovaný na smrť Džafar Kíaní.
Presne podľa tradície islamskej šárie Kiáního najskôr zahrabali do pol pása do zeme a potom ukameňovali nie príliš veľkými kameňmi, aby jeho smrť nebola rýchla (ženy zahrabú až po krk). Kíaní čakal na svoju smrť jedenásť rokov vo väzení. Previnil sa tým, že mal mimomanželský vzťah. Podobná smrť teraz podľa ľudskoprávnych organizácií hrozí aj jeho partnerke Mokarramé Ebrahímíovej (43), ktorej popravu už raz po medzinárodnom tlaku odložili.
Napriek tomu, že šéf iránskej justície Mahmúd Hášemí Šahrúdí tvrdí, že k druhému ukameňovaniu nedôjde a využitie tohto hrdelného trestu dá prešetriť, Amnesty International aj Human Rights Watch rozbehli kampaň za zrušenie trestu smrti v obave, že iránsky súd znovu nariadi ukameňovanie.
Kruté islamské právo
Nevera či znásilnenie sa v Iráne, kde platí islamské právo šaría od islamskej revolúcie v roku 1979, často trestá hrdelným trestom. Na tlak medzinárodnej verejnosti sa Irán aspoň zaviazal, že upustí od ukameňovania. „Táto poprava je v rozpore s iránskym medzinárodným záväzkom o to viac, že tresty smrti ukameňovaním zakázal iránsky šéf justície,“ citovalo rádio Slobodná Európa nositeľku Nobelovej ceny za mier a iránsku aktivistku Širín Ebadíovú. Práve ajatolláh Šahrúdí vydal pred piatimi rokmi moratórium na ukameňovanie.
Každý trest smrti musí schváliť v Iráne Najvyšší súd. Len minulý rok bolo v Iráne popravených 177 ľudí. Viac ich bolo už len v Číne. Podľa Amnesty International už len v Iráne popravujú ešte stále aj neplnoleté osoby.
Trest za neveru
Napriek nehumánnosti a medzinárodnej kritike niektoré moslimské krajiny, kde sa uplatňuje šaría, neprestali s trestom smrti ukameňovaním: Nigéria, Saudská Arábia, Irán, Sudán, Afganistan, Pakistan a kurdská časť Iraku.
Smrť ukameňovaním hrozí tým, čo sa dopustili cudzoložstva.
Smrť ukameňovaním praktizovali už starovekí Gréci a spomína sa aj v Starom zákone.