Škandál „700-tisíc mŕtvych duší“ sprevádza zajtrajšie prezidentské voľby v Portugalsku. O mŕtvych na volebných zoznamoch ako prvý informoval miestny týždenník Visao. Ten do zoznamu stopercentne nevoliacich zahrnul aj Portugalcov žijúcich za hranicami, čím sa ešte viac zvýši už aj tak tradične vysoká neúčasť voličov z krajiny portského. Nepochybne najväčším favoritom volieb je súčasný prezident Jorge Sampaio.
Podľa niektorých špecialistov však má celá záležitosť svoju logiku, i keď ako vystrihnutú z rozvojového sveta: neznížiť počet voličov predpokladá viac peňazí z kasy EÚ pre Portugalsko, teda viac peňazí pre vládu, regióny, provincie a samosprávy.
Podľa posledných predvolebných prieskumov verejnej mienky sa predpokladá neúčasť okolo 40 percent, i keď politici takmer nonstop pred kamerami svoje ovečky vyzývajú, aby v nedeľu prišli voliť.
Samotným škandálom však ani tak nie je tradične vysoká neúčasť, ale existencia „volebnej fantazmy“: pol milióna mŕtvych a 200-tisíc emigrantov, ktorých aj napriek odchodu na večnosť alebo aspoň do iných krajín miestne matriky stále zapisujú do voličských zoznamov. Pri celkovom počte 8,7 milióna voličov pritom nejde o malé číslo.
Neúčasť vzrastie o deväť percent
Podľa Paula Moraisa, profesora štatistiky z Univerzity Lusaida a spoluautora štúdie o aktualizovaní zoznamov, „volebná fantazma“ zdvihne volebnú neúčasť o ďalších deväť percent. Škandál sa pritom objavil iba dva roky po tom, ako socialistická vláda Antonia Guterresa v roku 1998 „povysávala“ z volebných zoznamov viac ako 400-tisíc mŕtvych duší. Svoju prácu však vládni úradníci nedokončili, lebo vo volebnom registri sú ešte stále chyby, ktoré sú na členskú krajinu Európskej únie, mierne povedané viac ako nevhodné.
Údaje sú síce podľa vládnych predstaviteľov prehnané, no v skutočnosti opäť otvorili večný problém Portugalcov, ktorých nikdy urny nelákali. Aj keď vláda neverí na existenciu 700-tisícovej „fantazmy“, štátny tajomník ministerstva vnútra Rui Pereira priznal, že volebný register obsahuje 6600 voličov starších ako 105 rokov.
Jeden z nemenovaných funkcionárov zodpovedných za poslednú revíziu počtu hlasov pre portugalskú tlačovú agentúru Lusa povedal, že údaje v týždenníku Visao sa zakladajú na sčítaní voličov z roku 1991, keď vládli sociálni demokrati. „V procese tzv. vysávania hlasov v roku 1998 sa eliminovalo takmer 400-tisíc mŕtvych občanov. Je nemožné, aby ich teraz bolo opäť viac,“ zdôraznil a existujúci stav pripísal zmätkom, ktoré vznikli po páde diktatúry v 70. rokoch v prvých demokratických voľbách v krajine, keď k urnám pripustili mnoho voličov bez dokladov.
Fantazma komplikuje voľby
Celá polemika okolo voličskej „fantazmy“ vyvolala mnoho kritiky od kandidátov na prezidentský post, s výnimkou súčasného prezidenta, socialistu Jorgeho Sampaia. Jeho najväčší rival, sociálnodemokratický kandidát Ferreira do Amaral považuje nezrovnalosti v evidencii voličov za neodpustiteľné, pretože môže podľa neho rozbiť dôveru Portugalcov voči vlastnému hlasovaciemu aktu. Socialisti naopak obvinili a obviňujú svojich sociálnodemokratických predchodcov vo vláde z nezodpovednosti. JURAJ TOMAGA