LONDÝN, BERLÍN, RÍM – Británia je ochotná zisťovať takzvaný balkánsky syndróm aj u vojakov, ktorí slúžili vo vojne v Perzskom zálive. Vyhlásil to minister obrany Geoff Hoon. Britská vláda tak počas týždňa zmenila svoj postoj k možnej zdravotnej škodlivosti ochudobneného uránu, ktorý vo svojej munícii používa NATO. Vláda najprv uviedla, že neexistujú žiadne dôkazy o zdravotnej škodlivosti, a preto nehodlá podnikať žiadne kroky. Potom ale oznámila dobrovoľné vyšetrenie vojakov z Bosny a Kosova a o niekoľko dní neskôr aj vojakov z Perzského zálivu.
Podľa tajných dokumentov, ktoré získala britská tlač, britskí vojenskí predstavitelia v roku 1999 sami pripustili, že ochudobnený urán môže spôsobiť rakovinu. Dokument vypracovali dva mesiace po tom, čo britské vojská vstúpili do Kosova. Jeho pôvodná verzia vznikla už v roku 1997. Minister obrany však označil dokumenty za nespoľahlivé a niektoré ich závery za nesprávne. Pripustil napokon, že v niektorých extrémnych prípadoch môže vystavenie ochudobneného uránu predstavovať malé zdravotné riziko.
WHO plánuje štúdiu
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) oznámila, že plánuje štúdiu o tom, či je u vojakov nasadených na Balkáne aj u miestneho obyvateľstva zvýšený výskyt rakoviny. „Nebezpečné môže byť vdychovanie uránového prachu vytvoreného po zásahu obrnenej techniky,“ cituje český denník MfD zo správ amerického inštitútu Rand a britského ministerstva obrany o vojne v Perzskom zálive. Prach z ťažkých kovov, medzi ktoré patrí i urán, spôsobuje problémy obličiek a podporuje vznik rakoviny lymfatických uzlín, pľúc a mozgu. Podporným faktorom môže byť aj stres a tým oslabenie organizmu, uvažujú niektorí experti.
Nemeckí odborníci včera označili celý rozruch okolo tzv. balkánskeho syndrómu za úplne zbytočný. Spoločnosť na výskum žiarenia (GSF) predložila prieskum na objednávku nemeckej armády. Štúdia dospela k záveru, že žiarenie vyvolávané zvyškami uránovej munície nemôže spôsobiť vážne poškodenie organizmu. GSF vyšetrila 121 vojakov Bundeswehru nasadených na Balkáne, 50 policajtov a ďalších pracovníkov medzinárodných organizácií. U žiadneho vraj nezistili nadmerné zaťaženie uránom.
Rím chce kontrolovať potraviny
Taliansko, ktoré patrí spolu s Portugalskom k najväčším kritikom používania ochudobneného uránu, včera vyzvalo prostredníctvom svojho ministra poľnohospodárstva orgány Európskej únie, aby zaviedli kontrolu na všetky potraviny dovážané z Balkánu. Kontrolovať vraj treba prítomnosť všetkých chemických substancií používaných počas balkánskych vojen. (čtk, bj)
Taliansko: 6 mŕtvych a 30 chorých
Belgicko: 5 mŕtvych a 4 chorí
ČR: 1 mŕtvy, úrady však popierajú súvislosť
Maďarsko: 1 mŕtvy, úrady popierajú súvislosť
Portugalsko: 1 mŕtvy
Španielsko: najmenej 8 prípadov rakoviny
Francúzsko: 4 chorí na leukémiu
Británia: 1 chorý
Grécko: 1 chorý
Holandsko: 4 mŕtvi, nespresnený počet chorých
Nemecko, Turecko, Slovensko: žiadne postihnutie, testy vojakov prebiehajú. Svojich vojakov testuje i Bulharsko, Fínsko a Kanada, najnovšie aj Británia. (bj)