mladí ľudia ázijského alebo blízkovýchodného pôvodu. Policajti sa však nesmú zameriavať na ľudí na základe rasy alebo veku.
Daily Express z 5. júla cituje policajného dôstojníka: „Môžeme skontrolovať len určité percento áut a keď už auto spomalí tak, že vidíme jeho pasažierov, bolo by pre nás dobré použiť profilovanie a zastavovať ľudí podľa ich vzhľadu. Kým kontrolujeme bielych dôchodcov zo strednej triedy a pozeráme im auto, okolo nás prejde ďalšie auto so štyrmi mužmi z Blízkeho východu a ide k letisku. Povedali nám, že nie sú žiadne spravodajské informácie, podľa ktorých by sa dal definovať atentátnik. Ale stačí, aby ste sa pozreli na ľudí, ktorí boli usvedčení z terorizmu v tejto krajine a máte profil.“
Viceprezident Policajnej federácie Alan Gordon povedal pre ten istý denník: „Prečo máme zastavovať auto so starými dámami, keď už máme profil podozrivých teroristov?“
Nie je ľahké v dnešnom svete povedať, že najpravdepodobnejším páchateľom útoku je mladý muž tmavej pleti islamského vierovyznania. Dôstojník britskej dopravnej polície čelil v roku 2005 kritike za výrok, že policajné kontroly nebudú mrhať časom na kontrolovanie postarších bielych dám.
Čiastočne sa dokážem vžiť do kože nevinného mladíka arabského pôvodu, ktorého polícia vytiahne z radu na letisku a pred zrakmi ostatných ho prešacuje a prehrnie mu batožinu. Nepochybne je to ponižujúce a urážlivé.
Nevybral si svoju farbu ani miesto narodenia. Pravdepodobnosť, že sa v letiskovej hale odpáli a vezme so sebou desiatky obetí je síce mizivá, veľmi mizivá, ale predsa len väčšia, ako že to urobí stará lady z Bristolu. A polícia kontrolovať musí, inak to nejde. Policajti si profil teroristu nevymysleli a dovolím si tvrdiť, že kto popiera existenciu toh to profilu, ten má klapky na očiach.
Dostávam sa k pointe. Pravdepodobným páchateľom teroristického útoku je mladý moslimský muž. Politická korektnosť tento profil nezmení. Môžu ho zmeniť len mladí moslimskí muži.
Autor: Ján Babarík