ov.
„Po narodení detí je toto môj najšťastnejší deň života,“ rozplýval sa v stredu pri brehoch španielskej Valencie švajčiarsky miliardár Ernesto Bertarelli. Jeho loď Alinghi práve ako prvá európska obhájila v 32. ročníku Amerického pohára prvenstvo pred posádkou Nového Zélandu. Predtým to dokázali len Američania a práve Novozélanďania.
Po rokoch opäť dráma
Kým pred štyrmi rokmi pri brehoch Aucklandu švajčiarska posádka zvíťazila hladko 5:0, teraz to bola oveľa väčšia dráma. Rozhodujúci piaty bod pridali Švajčiari až v siedmej rozjazde, keď cieľovú líniu preťali o jednu sekundu skôr než novozélandský súper. „O to slastnejšie chvíle teraz prežívam. Bolo to oveľa ťažšie ako pri predchádzajúcom ročníku. A vyhrať o sekundu? To sa vás musí dotknúť až pri srdci,“ nadchýnal sa 41-ročný Bertarelli. Dramatickejší ročník bol podľa agentúry AP naposledy ten z roku 1983, keď loď Australia II zdolala americkú Liberty 4:3.
Blahoželala aj prezidentka
Podľa marcového vydania magazínu Forbes je v Ríme narodený švajčiarsky biotechnologický magnát 76. najbohatší človek sveta. Jeho majetok sa odhaduje na 8,8 miliárd dolárov. Alinghi si kúpil v roku 2003 a ako navigátor pomohol tímu k premiérovému víťazstvu v Americkom pohári.
Minulotýždňovou obhajobou, ktorú Alinghi začala 25. apríla, nadchol celú krajinu. Aj prezidentka Micheline Calmy-Reyová blahoželala posádke víťazného tímu. „Dokázali sme, že my Švajčiari sa vyznáme nielen v horách, ale i na mori,“ vyhlásila Calmy-Reyová.
Pritom Bertarelli bol jediným Švajčiarom na palube. O víťazstvo vo farbách helvétskeho kríža bojovalo 17 jachtárov zo siedmich krajín. Na ceste do finále musela Alinghi v rámci Louis Vuitton Cupu prekonať jedenásť vyzývateľov. Na čele s novozélandským kapitánom Bradom Butterworthom, ktorý sa na mori plaví od šiestich rokov. „Je to najlepší jachtár na tejto planéte,“ tvrdil Bertarelli.
Pravidlo Russel Coutts
To isté tvrdil aj o prvom novozélandskom kapitánovi Russellovi Couttsovi, ktorý pred štyrmi rokmi doplachtil s Alinghi k premiérovému švajčiarskemu prvenstvu. Coutts neskôr žiadal od Bertarelliho viac peňazí. Keď švajčiarsky obchodník odmietol, zažaloval ho.
To nemal robiť. Švajčiar ho vyhodil a keďže aktuálny víťaz Amerického pohára má okrem voľby dejiska finále aj právo určovať podmienky, Bertarelli zaviedol zákon, ktorý ostatným lodiam zabránil, aby ho angažovali. Pravidlo známe ako „Russel Coutts rule“ vyvolalo na Novom Zélande ostrú vlnu nesúhlasu. Bertarelli zostal neoblomný.
Ako to celé začalo
Viac sa Couttsovi už Švajčiar pomstiť nemohol. Novozélanďania jachting milujú a Americký pohár je trofej, po ktorej mnohí bažia.
Ani anglická kráľovná Viktória netušila, akú cenu bude mať o jeden a pol storočia neskôr strieborný pohár, ktorý odkúpila od kráľovského klenotníka za 100 guineí a v roku 1848 darovala Kráľovskému jachtárskemu klubu. Preto sa pôvodne volal 100 Guinea Cup.
V roku 1851 ho princ Albert venoval ako cenu pre medzinárodnú jachtársku regatu okolo ostrova Wight. Tá sa konala pri príležitosti Svetovej výstavy ako ukážka britskej jachtárskej nadvlády. Okolo Viktórie, sledujúcej dianie pretekov na kráľovskej lodi pri ostrove Wight, však ako prví salutovali námorníci zo škunera America z Newyorského jachtárskeho klubu. Pätnásť anglických plachetníc porazili „neotesaní republikáni“ z bývalej kolónie jej Veličenstva o dvadsať minút. „A kto je druhý?“ spýtala sa vraj Viktória. „Vaša výsosť, tu niet druhého,“ znela odpoveď.
Majitelia víťaznej lode neskôr venovali pohár Newyorskému jachtárskemu klubu s podmienkou, že klub oň usporiada medzinárodnú regatu. Tak sa začala tradícia najstarších jachtárskych pretekov na svete.
Víťaz berie všetko
O triumfe dodnes celé preteky sú. Víťaz berie všetko. Má právo pri svojich brehoch zorganizovať finále. Má právo meniť pravidlá. Až do chvíle, kým znovu nenájde premožiteľa.
Pravidlá Amerického pohára
Trať meria 18,55 námorných míľ (34 km) a zahŕňa tri križovania a tri úseky po vetre. Súťaží sa vylučovacím spôsobom. Finále sa ide na maximálne deväť rozjázd. Regata sa vždy koná v krajine obhajcu trofeje. V prípade, že nemá more, má možnosť vybrať si dejisko.