Novinári, ktorí v roku 1988 tvrdili, že korupčný škandál pochoval politickú kariéru vtedajšieho japonského ministra financií Mijazawu, ešte netušili, že o desať rokov neskôr sa ako 78-ročný vráti na ten istý post. A medzitým stihne byť premiérom a posledným naozajstným japonským konzervatívcom. Mijazawa zomrel v Tokiu vo veku 87 rokov.
Syn poslanca za oblasť Hirošima kráčal od skončenia práva na univerzite v Tokiu v otcových šľapajach. Politické remeslo sa v Japonsku často dedí. Ako člen Liberálno-demokratickej strany sa výrazne podieľal na rýchlom vzostupe japonskej ekonomiky po prehratej vojne. Svoj najdôležitejší boj v 90. rokoch za reformy, ktoré mali oživiť stagnujúce hospodárstvo, však prehral. A spolu s ním aj strana, ktorá bola pri moci nepretržite 38 rokov.
Mijazawa sa stal prvým predsedom vlády, ktorý sa ospravedlnil ázijským susedom za zneužívanie žien japonskými vojakmi . A ako zástanca pacifistickej ústavy predsa len povolil účasť japonských mierových jednotiek na zahraničných misiách OSN.
Svetová verejnosť si ho pamätá aj ako "obeť" amerického prezidenta Georgea H.W. Busha. Otca terajšieho prezidenta v roku 1992 na recepcii v Tokiu zradil žalúdok a prišlo mu náhle tak nevoľno, že si to odniesol aj Mijazawa. Väčšie trapasy sa na takejto úrovni hľadajú len ťažko. Je paradoxom, že Bushove zvratky pristáli na politikovi, ktorý sa s Američanmi vedel dohodnúť aj napriek tomu, že po II. svetovej vojne sa len s veľkou nechuťou prizeral na to, ako americké vojská okupujú jeho krajinu. (toh)