Včera ráno zobudili ľudí v pakistanskej metropole mohutné explózie. Išlo o výstražné salvy. Ťažkoodenci z provládnych jednotiek po dvoch dňoch bojov obkľúčili Červenú mešitu a školu, ktorá je známa svojím radikalizmom a prepojením na teroristické skupiny. Polícia cez megafóny vyzvala niekoľko stoviek zabarikádovaných študentov, aby sa vzdali. Nepochodila ani potom, čo sa k výzve pripojil aj imám obkľúčenej mešity. Chytili ho, keď chcel utiecť zahalený ako moslimka v burke.
Islamisti s kalašnikovmi
Od utorka, keď vypukli boje medzi políciou a radikálnymi klerikmi i študentmi kontroverznej mešity, už zomrelo 16 ľudí. Viac ako 1200 študentov sa už vzdalo. V objekte mešity Lal Masdžíd je však stále okolo 250 mužov a 600 žien. Štrnásť z nich je ozbrojených kalašnikovmi.
V pakistanskej televízii to potvrdil zatknutý duchovný Abdal Azíz. Militantných študentov vyzval, aby neodporovali vládnym jednotkám.
„Povedal som im, aby za mňa neobetovali svoj život,“ citovala Azíza BBC. Rebelov vedie jeho brat Abdal Ghází, ktorý varoval, že ak zaútočia na mešitu, dôjde k samovražedným atentátom. Včera večer však zmiernil tón a pripustil možnosť vzdania sa.
Konflikt vyprovokovali vládne jednotky, ktoré okolo mešity umiestnili ostnatý drôt. Podľa hovorcu školy bol vnútri dohodnutej hranice sto yardov.
Študentky moslimskej školy ho začali odstraňovať a ukradli policajtom niekoľko zbraní. Tí odpovedali slzným plynom.
Po následnej streľbe sa do bojov zapojili aj muži, ktorí sa zabarikádovali v mešite.
Okolo mešity sa medzitým zhromaždili stovky zúfalých ľudí, ktorí majú za múrmi mešity svojich príbuzných. „Vláda situácii veľmi nepomohla,“ povedal BBC Kazi Chalik, ktorý vedie školu v Pešaváre. Jeho 18–ročný brat študuje v škole, ktorá je súčasťou mešity. Je medzi tými, čo sa nevzdali.
Amnestia aj odškodné
Vojaci dovolili rodičom vstup do mešity, aby presvedčili svoje deti a vzdali sa. Vláda garantuje všetkým, ktorí tak urobia, amnestiu a päťtisíc rupií.
Islamským ozbrojencom, ktorí strieľali na policajtov, chce zaručiť spravodlivý súd. Pakistanský prezident Parvíz Mušaráf chcel proti mešite zakročiť už dávnejšie.
Okrem radikálnych študentov školy Koránu, ktorí sú za zavedenie práva šaría, je toto miesto údajne útočiskom islamských extrémistov a prívržencov hnutia Taliban.