Šéf opozičných britských konzervatívcov William Hague včera podporil americké zámery vybudovať nový systém protiraketovej obrany. Svojho hlavného soka, labouristického premiéra Tonyho Blaira dostal do nepríjemnej situácie. Blair sa totiž zatiaľ k tejto téme nevyjadril a je veľmi otázne, aký postoj zaujme. Pred premiérovou cestou do Bieleho domu plánovanou na jar tak Hague pripravil šéfovi labouristov prvú skúšku jeho vzťahov s novým prezidentom Georgeom Bushom. Rozhodnutie Veľkej Británie o tom, či podporí NMD, je pre Spojené štáty veľmi dôležité. Systém totiž ráta aj s radarovou základňou v severnom Anglicku.
Vzťahy Blaira s Billom Clintonom boli skutočne výborné – práve títo muži predstavujú novú generáciu politikov tretej cesty. Clinton ako „new democrat“ a otec tejto myšlienky, Blair ako mimoriadne talentovaný žiak, ktorý reformoval svoju stranu s agendou „new labour“. S príchodom Busha prichádza zrejme aj nová éra, v ktorej už nemusí byť zďaleka toľko porozumenia. Cesty sa totiž skrížili politikom vychádzajúcim z úplne iných filozofií.
O tom, ako dlho budú ich osudy spojené, sa bude rozhodovať v Británii už v tomto roku počas parlamentných volieb. Zdá sa, že sa je to na dlhšie, Blair v prieskumoch verejnej mienky nad Hagueom presvedčivo vyhráva. Otvorenie nepríjemnej otázky NMD však britskému premiérovi rozhodne pred voľbami neprišlo vhod. Zjavne nemá chuť odpovedať pred nimi.
Blair má obavy z protestov, ktoré by mohli nastať po jeho prikývnutí projektu. Generácia starších ľavičiarov si ešte pamätá na nepokoje v roku 1980, keď sa na ostrovoch rozpútali rozsiahle demonštrácie proti americkým raketám rozmiestneným v Greenhame. Na túto skutočnosť upozornili starší poslanci Labouristickej strany. Minulý rok v auguste sa proti projektu NMD vyslovil aj vplyvný parlamentný výbor pre zahraničné vzťahy. Poslanci argumentovali tým, že by sa mohli vo svete spustiť nové zbrojné preteky.
Hague je považovaný v Konzervatívnej strane za pokračovateľa línie Margaret Thatcherovej, Busha prezývajú „syn hviezdnych vojen“. Jednoznačná podpora britských konzervatívcov novej administratíve Georgea Busha preto neprekvapuje. Tieňový minister obrany Duncan Smith pri obhajobe NMD používa argumenty totožné s americkými, len za najväčšie nebezpečenstvo nepovažuje severnú Kóreu, ale Irán a Líbyu. „Ak tu existuje nebezpečenstvo, prečo by sme sa s ním nemali vyrovnať?“ Pýta sa Smith.
Pri Blairovom zvažovaní však nemusia rozhodovať len vnútropolitické otázky. Podporu NMD nemajú Spojené štáty ani v jednej členskej krajine NATO.
MAREK CHORVATOVIČ