Na budúci rok vlády sa ukáže, ako vážne myslí premiér rušenie zdravotníckej a dôchodkovej reformy, či naozaj vláda dokáže šetriť, alebo len využívať prudký rast ekonomiky. Ak aj neurobí nič a bude sa len venovať administrovaniu čerpania eurofondov a prípravy na euro, tak sa v treťom roku vlády dostane do učebníc. Tak ako Mikuláš Dzurinda striekal šampanské, keď sa krajina stala členom únie, tak môže Robert Fico vysvetľovať podnikateľom a občanom, že už nemusia meniť koruny na eurá.
Ak by sa Slovensko stalo členom menovej únie, v očiach investorov by získalo znova body navyše. Odstránenie kurzových rizík a vôbec nákladov na zmenu meny by mohlo samo osebe pomôcť, aby sa recesia, ktorá pravidelne prichádza po rokoch hojnosti, ešte viac oddialila.
Vláda by sa preto mala naučiť šetriť. Možnosť, aby výrazne redukovala náklady na mzdy vo verejnej správe, už premrhala. Takáto reforma je technicky možná len v prvom roku vlády.
Pri živote ostáva možnosť šetriť na budovách a obstarávaní. Myšlienka zapojiť do toho IT a procesy všetkých nákupov a nájmov ešte viac centralizovať je správna a overená. Vláda ju má vo svojom programe, no zatiaľ ministerstvo financií ako iniciátor naráža na úspešný odpor ostatných rezortov.
No euro, nutnosť informatizácie verejnej správy a snaha šetriť centralizáciou nákupov, dávajú Ficovej vláde do ruky možnosť urobiť jednou bolestivou operáciou veľa úžitku. IT systémy bude treba auditovať a investovať do nich – inak euro štát prekvapí. Ak sa to spojí s popisom a zmenami procesov vo verejnej správe, ktoré boli doteraz urobené len na niekoľkých ministerstvách a úradoch, tak k šetreniu a zvýšeniu efektivity príde. Euro by tak prinieslo jeden nečakaný bonus navyše.
Autor: kc