obrý dôkaz toho, aká vláda na Slovensku od júla 2006 vládne.
Vo štvrtok Národná rada Slovenskej republiky schválila novelu Zákonníka práce. Schválenie „zákona roka“, ako som ho označil, ktorý dáva zamestnancom na Slovensku také postavenie, aké im ako občanom členskej krajiny Európskej únie prináleží, považujem za dobrý dôkaz toho, aká vláda na Slovensku od júla 2006 vládne.
Zmierňujeme vplyvy
reforiem
Vo voľbách pred niečo viac ako rokom sa ľudia na Slovensku vyslovili za zmenu. Toto je ten najzákladnejší fakt, z ktorého by sme mali vychádzať pri hodnotení uplynulého roku. Ľudia odmietli vládu pravicových reforiem a vyslovili vôľu po politike so silnejším dôrazom na sociálnu únosnosť, vyváženosť a spravodlivosť. Vláda prakticky od nástupu do funkcie postupne napĺňa tento mandát od voličov.
Vláda sa zaviazala zmierňovať vplyvy reforiem na sociálne najohrozenejšie skupiny a vyrovnávať výrazné sociálne rozdiely medzi ľuďmi.
Presne toto postupne napĺňa. Konkrétnymi opatreniami ako znížením DPH na lieky a zdravotnícke pomôcky, vyplatením vianočného príspevku, výrazným zvýšením príspevku pri narodení dieťaťa, štátnou podporou hypotekárnych úverov, vyplatením invalidných dôchodkov, snahou o zachovanie sociálne únosných cien energií, smerovaním zdrojov do ekonomicky slabších regiónov, ale takisto vyváženejším Zákonníkom práce zabezpečuje podporu skupín, ktoré zatiaľ z ekonomického rastu profitovali najmenej.
Strážime ekonomiku
Čo je však nemenej podstatné, sociálne opatrenia vláda realizuje pri striktnom dodržiavaní stability verejných financií, nízkej miery deficitu a inflácie, čím zabezpečuje stabilitu meny, dlhodobú udržateľnosť ekonomického rastu a dôveru investorov. Príchod investícií ako Samsung, Sony, Enel a pod. do oblastí s vyššou pridanou hodnotou je toho dôkazom.
Politikou, ktorá zachováva stabilitu verejných financií a súčasne rozvíja sociálne funkcie štátu, vláda napĺňa podstatu zodpovednej modernej sociálnodemokratickej politiky.
Nezanedbateľnou je takisto skutočnosť, že tak sociálne opatrenia, ako aj stabilitu verejných financií vláda zabezpečuje napriek „nášľapným mínam“, ktoré po sebe zanechala predchádzajúca vláda, či ide o vyplatenie invalidných dôchodkov vo výške bezmála 3 miliárd korún alebo riešenie deficitu Sociálnej poisťovne vo výške vyše 20 miliárd v dôsledku odlevu zdrojov do súkromných dôchodkových fondov.
Vláda nezanedbáva ani rozvojové programy a investície. Presmerovanie zdrojov fondov EÚ do regiónov východného a stredného Slovenska, zintenzívnenie prípravy výstavby infraštruktúry, zámer vlády na zníženie DPH na knihy a služby spojené s informatikou, stratégia rozvoja cestovného ruchu, dôraz na budovanie energetických kapacít krajiny či komplexná stratégia efektívneho verejného sektora sú opatreniami, ktoré výrazne prispejú k dlhodobo udržateľnému, stabilnému a vyváženému hospodárskemu rastu krajiny.
Nová filozofia
Čo je však popri nespočetnom množstve opatrení najpodstatnejšie, zmenili sme samotnú filozofiu vládnutia a správy vecí verejných. Do reálnych opatrení a rozhodnutí vlády sa vrátili princípy solidarity, spravodlivosti a orientácie na potreby bežného človeka a tých, ktorí sú na podporu odkázaní. Toto nás zásadne odlišuje od vlády predchádzajúcej.
Sociálne spravodlivejšia politika vždy mala, má a bude mať veľa vplyvných a silných odporcov. Útoky a kritika nás nemôžu odradiť. Rovnako platí, že sociálny štát sa nedá vybudovať za dva dni ani dva týždne.
Vo voľbách pred niečo viac ako rokom sa ľudia vyslovili za zmenu. My ich vôľu postupne napĺňame.
Autor: Róbert Fico, predseda vlády SR