BRATISLAVA. Plánované mohutné posilnenie postavenia odborových predákov v podnikoch sa nekoná. Premiér Robert Fico síce čiastočne splnil predvolebný sľub Konfederácii odborových zväzov, že za jej politickú podporu presadí zmenu Zákonníka práce. Silné premiérove slová sú však iba čajovým odvarom toho, čo presadzoval na začiatku ťaženia proti Kaníkovmu zákonníku.
Ochrana odborára a zastavenie výroby neuspeli
Súčasné znenie zákonníka hovorí, že odborový predák je počas výkonu svojej funkcie a ďalších šesť mesiacov po jej ukončení chránený pred prepustením. Ministerstvo práce navrhovalo túto hranicu zvýšiť až na jeden rok. Zamestnávatelia protestovali a nakoniec poslanci ponechali v platnosti šesťmesačnú lehotu.
Úlohou odborov je dnes vykonávať aj kontrolu nad stavom bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. V prípade, že vzniknú prípadné problémy, odborári upozornia zamestnávateľa a ten má konať.
Ministerstvo predložilo znenie zákona, ktoré umožňovalo odborárom úplne zastaviť výrobu vo fabrike, ak mali podozrenie, že môže byť ohrozené zdravie alebo bezpečnosť zamestnancov. Následne mal rozhodnúť inšpektorát práce, či takéto zastavenie výroby bolo alebo nebolo opodstatnené.
Zamestnávatelia protestovali, že ide o zásah do ich právomocí a že odborári by mohli toto právo aj zneužiť, napríklad pri kolektívnom vyjednávaní. Odborári by mohli zastaviť výrobu a vyjednávať.
Poslanci zastavenie výroby na neurčitý čas neschválili. Odborári budú môcť iba upozorniť zamestnávateľa na možné nebezpečenstvo. Rozhodovať bude príslušný štátny orgán.
Platy z firemnej kasy dostanú ťažšie
Ministerstvo práce chcelo novelou zákonníka zabezpečiť odborovým predákom aj platenie ich činnosti z firemných peňazí. Ešte stále platný zákon hovorí, že zamestnávateľ má poskytnúť odborárom podľa svojich možností miestnosť a jej dostatočné vybavenie na odborársku činnosť.
Ministerstvo práce po dohode s konfederáciou predložilo návrh, aby zamestnávateľ mal povinnosť zaplatiť jedného odborového funkcionára v prípade, že zamestnáva viac ako 250 ľudí. Za každých ďalších 750 zamestnancov by sa podnikové náklady zvýšili o ďalší plat odborového predáka. Samozrejme, odborový predák by nepracoval, iba by vykonával svoju funkciu.
Protest zamestnávateľov bol silný a parlament návrh zmenil. Medzi zamestnávateľom a odborármi sa uzatvorí dohoda, koľko času a peňazí odborový predák od zamestnávateľa dostane. Ak k dohode nepríde, zákon presne vymenúva, koľko plateného voľna dostane odborový predák za svoju činnosť.
Svojvoľný vstup zákazaný
Dnes odborári nemôžu bezdôvodne vstúpiť do fabriky. Ministerstvo chcelo, aby zamestnávateľ nesmel odoprieť vstup do svojich priestorov ani osobe, ktorá koná v menej odborovej organizácie a pritom nemusí byť zamestnancom podniku. Prakticky by to znamenalo akceptovať svojvoľný, nekontrolovateľný vstup cudzích osôb do priestorov firmy.
Nakoniec parlament uznal pripomienky zástupcov zamestnávateľov a vstup do priestorov fabriky bude musieť manažment podniku umožniť až po dohode so zástupcami odborárov.
V čom vláda ustúpila
platenie odborárov firmami
počet platených odborárov firmami
ochrana odborárskeho funkcionára pred prepustením
zastavenie výroby odborármi
vstup odborárov do fabriky
normovanie práce
platené voľno za návštevu lekára
zvýšenie hodín nadčasov pre zdravotníkov
dátum účinnosti novely Zákonníka práce