BRATISLAVA. Štát od januára nebude platiť príspevok do druhého piliera za matky na materskej dovolenke, ľudí starajúcich sa o dlhodobo choré deti ani za opatrovníkov. Druhý pilier už nebude pre týchto ľudí povinný. Navrhuje to ministerstvo práce v zákone o sociálnom poistení, ktorý včera posunulo do pripomienkového konania. Zákon by mal začať platiť od januára. „Tak toto sa mi veľmi nepozdáva,“ reagoval na Tomanovej návrhy poslanec HZDS Jozef Halecký. Zrušenie stropov by zvýšilo aj náklady zamestnávateľov. Tomanová pritom nenavrhuje žiadne kompenzácie.
Štát za svojich poistencov dnes platí 9 percent do prvého a rovnakých 9 percent do druhého piliera. Po novom bude za nich odvádzať 18 percent do priebežného systému. „Z hľadiska ústavnosti podľa nás nedochádza k žiadnej diskriminácii vzhľadom na to, že štát bude za svojich poistencov platiť do prvého piliera,“ povedala hovorkyňa ministerstva práce Alexandra Gogová.
Druhý pilier sa otvorí
Ľuďom, ktorí už do druhého piliera vstúpili alebo tak urobia do konca roka 2007, chce ministerstvo práce umožniť zo systému vystúpiť. Čas na rozhodnutie budú mať do 30. júna 2008.
Ak sa pre výstup rozhodnú, môžu si nechať vyplatiť úspory z dôchodkového účtu „na ruku“, alebo požiadajú dôchodkovú spoločnosť, aby nasporenú sumu previedla na účet Sociálnej poisťovne. „Možnosť výplaty úspor na dôchodok sporiteľovi je absolútne proti základným princípom. Ľudia zostanú za to obdobie spolovice nezabezpečení na dôchodok,“ povedal Viktor Kouřil z VÚB Generali.
Zároveň sa má umožniť ľuďom vstúpiť do II. piliera. Ide najmä o tých, ktorí boli pred 1. januárom 2005 poistencami Sociálnej poisťovne a do 30. júna 2006 sa nerozhodli pre dôchodkové sporenie. Čas na rozmyslenie majú mať do 30. júna 2008.
Chcú zvýšiť odvody
Závažným zmenám sa nevyhne ani prvý dôchodkový pilier. Rezort práce navrhuje zrušiť maximálne sumy, z ktorých sa platí poistné do Sociálnej poisťovne. Pre nemocenské je to v súčasnosti 28 142 korún a pre dôchodkové poistenie 56 283 korún. Z časti platu nad týmito sumami ľudia odvody už neplatia. Ak by návrh prešiel, ľudia by odvody platili z celého zárobku, ale na dôchodkoch a iných dávkach by sa to neodrazilo, lebo tam sú stanovené stropy. Zrušenie maximálneho vymeriavacieho základu by malo platiť aj pre druhý pilier.
Postihlo by to asi 250tisíc ľudí.
Preto si Iveta Radičová z SDKÚ myslí, že ľudia sa budú vysokým odvodom vyhýbať. „Ide o zmenu poistenia na daňový systém,“ povedala.
„Je to diskriminácia ľudí, ktorí majú snahu viac pracovať a tým aj viac zarábať,“ povedal poslanec za SNS Jozef Ďuračka na zrušenie stropu pre platenie odvodov do Sociálnej poisťovne.
Zmenia sa aj podmienky na získanie starobného dôchodku. Ľudia si naň budú musieť platiť do Sociálnej poisťovne alebo druhého piliera najmenej 15 rokov, v súčasnosti je to desať. Pracujúci penzisti by zo zárobku mali platiť nielen dôchodkové, ale aj nemocenské poistenie, teda odvody by im stúpli o 1,4 percentuálneho bodu. Penzisti na predčasnom dôchodku nebudú môcť pracovať, inak stratia nárok na dôchodok.
Čo navrhuje zákon v II. pilieri
Za koho štát nebude platiť príspevky do II. piliera:
– za matky (otcov) na materskej dovolenke;
– za osoby starajúce sa o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom po dovŕšení šiestich rokov jeho veku;
– za opatrovníkov.
Týmto osobám zaniká od 1. januára 2008 povinná účasť na starobnom dôchodkovom sporení.
Komu sa umožní vstup do II. piliera:
– Občanom, ktorí neuzatvorili do 31. decembra 2007 zmluvu o starobnom dôchodkovom sporení. Zmluvu môžu uzatvoriť do 30. júna 2008.
Komu sa umožní výstup z II. piliera:
Občanom, ktorí uzatvorili zmluvu o starobnom dôchodkovom sporení do 31. decembra 2007. Z druhého piliera môžu vystúpiť do 30. júna 2008.
Do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne doručia písomné oznámenie s úradne osvedčeným podpisom, ktorého obsahom je prejav vôle nebyť zúčastnený na starobnom dôchodkovom sporení.
DSS vyplatí sporiteľovi sumu zodpovedajúcu aktuálnej hodnote osobného dôchodkového účtu sporiteľa ku dňu zániku zmluvy alebo so súhlasom sporiteľa prevedie túto sumu na účet Sociálnej poisťovne.
Osoby poberajúce invalidný dôchodok:
Občanom, ktorým po vstupe do druhého piliera vznikol nárok na invalidný dôchodok a nevykonávajú zárobkovú činnosť, zaniká od 1. januára 2008 povinná účasť na starobnom dôchodkovom sporení. Sociálna poisťovňa za nich nebude hradiť príspevky do II. piliera. Obdobie, počas ktorého budú poberať invalidný dôchodok, sa im v plnom rozsahu zohľadní pri určovaní starobného dôchodku z prvého piliera.
Kedy vznikne nárok na dôchodok z II. piliera:
– Jednou z podmienok na vznik nároku na výplatu dôchodku z druhého piliera má byť najmenej 15 rokov starobného dôchodkového sporenia. Dnes je to 10 rokov sporenia v druhom pilieri.
Navrhované zmeny v I. pilieri
predĺženie obdobia dôchodkového poistenia, ktoré treba na získanie nároku na starobný dôchodok z 10 rokov na 15 rokov;
predčasný dôchodok sa môže priznať najskôr dva roky pred dovŕšením oficiálneho dôchodkového veku;
zrušenie maximálnych vymeriavacích základov pre sociálne poistenie a dôchodkové sporenie, avšak bez zmeny dôchodkov z I. piliera a ostatných dávok;
zjednotenie podmienok na vyplácanie vdovského a vdoveckého dôchodku po roku od smrti partnera;
zákaz súbehu predčasného dôchodku s príjmom zo závislej činnosti;
pracujúci penzista bude platiť aj nemocenské poistenie.
Dopady niektorých zmien v dôchodkoch na verejné financie
(v mld. Sk)
2008
2009
2010
2011
Zrušenie maximálnych vymeriavacích základov (nárast príjmov)
6,7
7,1
7,6
8
Dobrovoľný výstup z 2. piliera* (nárast príjmov)
3,4
1,2
1,3
1,4
Zmena nároku na predčasný dôchodok (úspora výdavkov)
1,9
2,7
2,5
2,5
Celkový prínos všetkých zmien po odrátaní výpadkov
11,5
10,4
10,8
11,3
* Za predpokladu, že z 2. piliera vystúpi 5 percent zo súčasných sporiteľov. Zdroj: ministerstvo práce
Videokomentár Ivana Štulajtera:
VIDEO: Eugen Korda
Stĺpček Ivana Štulajtera
Siréna
Možnosť vystúpiť z II. piliera mali dostať tí, pre ktorých je podľa ministerky Tomanovej dôchodkové sporenie nevýhodné. Dostali ju všetci. Aby sa ľudia z neho ľahšie kĺzali, ministerka ich ako siréna vábi tým, že si nasporené peniaze môžu nechať. Zdroje, ktoré mali zabezpečiť starobu, ľudia budú môcť prejesť. Ak to ministerke prejde, uvidíme, pre koľkých ľudí je na prvom mieste prítomnosť a koľkí myslia aj na zadné vrátka. Rovnako bude zaujímavé, koľko ľudí sa dodatočne dá na dôchodkové sporenie. Aj táto možnosť sa totiž otvára.
No ak chce ministerka urobiť niekomu na chvíľu dobre, niekto sa musí mať horšie. Rodičom na materskej už štát nechce prispievať na dôchodkové sporenie, ale len do I. piliera. Rovnako sa má zrušiť maximálny vymeriavací základ. Pre dobre zarábajúcich to bude znamenať vyššie odvody, ktorým nezodpovedajú benefity.
Včera sa začala revízia dôchodkového systému. Zlý začiatok, dobrý koniec?