Nedeľa, 25. august, 2019 | Meniny má Ľudovít
KARTOGRAFICKÝ ÚRAD NEMAL VYBERAŤ POPLATKY ZA VÝPISY Z INTERNETU, ROZHODOL SÚD. VÝPISY MALI BYŤ ZADARMO

Úrad sa obohatil na ľuďoch

Poplatky za výpisy z katasterportálu sú nelegálne. Rozhodol o tom súd, podľa ktorého sa úrad na ľuďoch bezdôvodne obohacuje. Šéfka geodetického úradu nevidí dôvod poplatky zrušiť.

Ilustračné fotoIlustračné foto(Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Poplatky za výpisy z internetového portálu Geodetického a kartografického úradu sú protizákonné. Rozhodol o tom Okresný súd Bratislava II. V rozsudku sa píše, že ak úrad „podmieňuje sprístupňovanie informácií z centrálnej databázy na svojej internetovej stránke zaplatením úhrady, porušuje zákon o slobodnom prístupe k informáciám“.

Úrad sa proti rozhodnutiu odvolal, no neskôr odvolanie stiahol, takže rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť. Súd v ňom úradu prikazuje vrátiť poplatky za výpisy z katasterportálu právnikovi Vladimírovi Šárnikovi, ktorý ho žaloval. „Úradu som už pred mesiacom poslal výzvu na zaplatenie, doteraz nereagoval. Pripravujem návrh na exekúciu,“ hovorí Šárnik.

Úrad sa žalôb neobáva

Riaditeľka Geodetického a kartografického úradu Hedviga Májovská napriek rozsudku nevidí dôvod na zrušenie poplatkov za výpisy z portálu. Poplatky podľa nej úrad zruší najskôr v septembri, keď ho k tomu zaviaže novela zákona o geodézii a kartografii, ktorú poslanci schválili pred dvoma týždňami.

Májovská sa neobáva ani žalôb ďalších klientov. Na adresu Šárnika povedala: „Mali sme niekoľko takých záujemcov, ale keď sme im vysvetlili, že neplatia za informácie, ale za údaje, každému to bolo jasné, len jemu možno nie.“ Ďalej prípad odmietla komentovať a položila slúchadlo.

Žalobu podal Šárnik ešte v roku 2005, vtedajší podpredseda úradu geodézie Peter Vojtko si na ňu pamätá, pretože „bola ojedinelá“. Aj on argumentuje, že katasterportál neposkytuje informácie, ale údaje, spracované podľa konkrétnych kritérií žiadateľa.

Úrad sa podľa neho proti rozsudku už neodvolal, pretože sa s novou vládou menilo jeho vedenie a tiež „sa rozhodlo sa, že ak bude prístup aj tak každú chvíľu bezplatný, je zbytočné sa žalobou zaoberať“.

Bezplatný mal byť roky

Diskusie o tom, že Geodetický a kartografický úrad spoplatňuje výpisy nezákonne, sa začali hneď po jeho spustení v roku 2004. Aliancia Fair-play vtedy požiadala generálneho prokurátora, aby prípad preskúmal, pretože sa domnieva, že poplatky sú v rozpore so slobodným prístupom k informáciám. „Prokurátor podnet zamietol,“ hovorí Peter Kunder z aliancie. Zdôvodnil to tým, že kým zákon o slobodnom prístupe k informáciám vyberanie poplatkov zakazuje, zákon o geodézii a kartografii ich povoľuje, takže ide o súbeh dvoch zákonov rovnakej právnej sily.

Súbehom zákonov sa zaoberal aj okresný súd pri Šárnikovej žalobe. Rozhodol, že treba vychádzať z právnej zásady, že novší zákon ruší predošlý, teda v tomto prípade platí novší zákon o prístupe k informáciám.

„Stotožňujeme sa s tým, že by mali byť tieto informácie verejne a bezplatne prístupné, hovorili sme to už dlhšie a sme radi, že to potvrdil aj súd,“ povedala Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play. Zrušiť poplatky čím skôr je teraz podľa nej v záujme úradu, pretože „mu hrozí, že ho klienti začnú žalovať na súde a vymáhať poplatky späť“. Rozbehnutie bezplatného portálu koordinuje ministerstvo financií. To neodpovedalo na otázku, či bude žiadať zrušenie poplatkov.

Bezplatné výpisy z katastra

Výpisy z katasterportálu sú len informatívne, podľa Zuzany Wienk z Aliancie Fair-play je však bezplatný prístup k nim „obrovským príspevkom k transparentnosti vlastníckych vzťahov a k podpore občianskej spoločnosti“. Pômožu totiž aj médiám pri kauzách.

Bezplatné výpisy pomôžu podľa nej aj občanom, pretože „keď kupujú pozemok či nehnuteľnosť, budú môcť získať prvotné informácie o tom, či človek, s ktorým vstupujú do rokovania, je skutočne vlastníkom“.

Žalôb bude asi viac

Súd rozhodol, že Geodetický a kartografický úrad sa bezdôvodne obohacoval na občanoch, keď žiadal poplatkyza informatívne výpisyz katastrálneho portálu.O dôsledkoch rozhodnutia hovoríme s právnikom TOMÁŠOM KAMENCOM.

Čo znamená tento rozsudok pre ľudí, ktorí platili poplatky za výpisy z katasterportálu?

„Znamená to, že osoby, ktoré zaplatili úradu za prístup do katastra prostredníctvom internetu to urobili bez právnej povinnosti a na ich úkor sa s veľkou pravdepodobnosťou úrad obohatil. Je teda reálna šanca, aby sa tieto osoby domáhali vydania bezdôvodného obohatenia, ktoré úrad od nich takýmto nezákonným vyberaním poplatkom získal.“

Ide však o rozhodnutie okresného súdu. Môže to celú situáciu oplyvniť?

„Problém trochu je, že ide o prvostupňový rozsudok, proti ktorému sa úrad neodvolal. Ak by bol rozsudok potvrdený aj druhostupňovým odvolacím súdom, bola by právna istota vyššia, pretože dnes je teoreticky možné, že by krajský súd mohol názor okresného súdu zvrátiť, hoci má logiku a spochybniť jeho argumenty je možné len veľmi ťažko.“

Takže úrad môže teraz očakávať viac podobných žalôb?

„Viem si predstaviť, že príde teraz v tejto veci na súd viac žalôb .“

Za aké obdobie v minulosti majú ešte ľudia či inštitúcie šancu žiadať vrátenie poplatkov?

„Zákon hovorí, že nárok na vydanie bezdôvodného obohatenia sa premlčuje po dvoch rokoch od okamihu, keď ste sa dozvedeli, kto sa na váš úkor obohatil, najneskôr však po troch rokoch. Ak však ide o úmyselné obohatenie, je premlčacia lehota desať rokov. V tomto prípade by bolo možné hodnotiť postup úradu aj ako úmyselné obohatenie, pretože úrad odmietal, že na neho zákon o slobodnom prístupe platí. Rozhodnúť však o tom môže iba súd.“

(haj)

Poplatky rušia už roky

O bezplatných výpisoch z katasterportálu sa hovorí roky:

zámer sprístupniť občanom bezplatne výpisy z katastra sa objavil vo vládnej stratégii konkurencieschopnosti Slovenska v júli 2005

v októbri 2005 odovzdal Úrad geodézie a kartografie ministerstvu dopravy projekt na bezplatný portál, vyrátal, že by stál 42 miliónov

ministerstvo financií namietlo proti výške sumy a požiadalo o audit

ukázalo sa, že portál prevádzkuje súkromná firma a úrad jej platí 5 mil. ročne

ministerstvo rokovalo o prevode softvéru od firmy Ness do vlastníctva úradu

na zrušenie katasterportálu bolo treba podľa rezortov aj zákon, minulá vláda ho ne­schválila

nová vláda o ňom rokovala v marci, navrhla účinnosť od 1. júla, poslanci zákon schválili minulý týždeň a účinnosť posunuli na 1. september

vyberanie poplatkov za výpisy sa kartografickému úradu oplatí, ročne tak získa 16 miliónov

Zdroj : SME a Trend

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Last minute tipy: Top ponuky na koniec leta
 2. Zaspomínajte si na detstvo s tradičnými pochúťkami
 3. Tajné funkcie áut: vedeli ste o nich?
 4. Najväčšia konferencia o doprave v SR sa už blíži
 5. Barbados, Portoriko: Plavte sa Južným Karibikom (letenka v cene)
 6. Posezónna špeciálna ponuka na špičkové japonské klimatizácie
 7. Do čoho obliekate svoje deti? Nekvalitnými materiálmi im škodíte
 8. Horúčavy na Slovensku budú častejšie. Koľko stupňov dosiahnu?
 9. Mesto Košice hľadá riaditeľov mestských podnikov
 10. Hodnotenie profesionála: Aká je dovolenka v Mexiku?
 1. Last minute tipy: Top ponuky na koniec leta
 2. Mimoriadny úspech na medzinárodnej súťaži v Číne
 3. Zaspomínajte si na detstvo s tradičnými pochúťkami
 4. Filmári objavili skryté krásy Novej Bane – tu je video
 5. IT je dokonalá ukážka slovenskej kreativity. Prvá časť
 6. Tajné funkcie áut: vedeli ste o nich?
 7. Najväčšia konferencia o doprave v SR sa už blíži
 8. Opätovne ožíva bratislavská Koliba Expo
 9. Prvý dojem urobíte len raz. Prečo to platí práve pri predaji?
 10. Otvoria prvú časť zrekonštruovaného Polusu
 1. Tajné funkcie áut: vedeli ste o nich? 57 887
 2. Horúčavy na Slovensku budú častejšie. Koľko stupňov dosiahnu? 10 073
 3. Oslava prvého miliónu dopadla šokujúco 9 508
 4. Last minute tipy: Top ponuky na koniec leta 9 117
 5. Do čoho obliekate svoje deti? Nekvalitnými materiálmi im škodíte 9 013
 6. Barbados, Portoriko: Plavte sa Južným Karibikom (letenka v cene) 8 868
 7. Hodnotenie profesionála: Aká je dovolenka v Mexiku? 6 590
 8. Najväčšia konferencia o doprave v SR sa už blíži 6 436
 9. Malebné severné Taliansko: Hory, jazerá, krásne mestá aj móda 4 773
 10. Zaspomínajte si na detstvo s tradičnými pochúťkami 4 659