Imidž je neodmysliteľnou súčasťou každej, čo len trochu známej osobnosti. Či už ide o štýl obliekania alebo vystupovania. Veľa celebrít je dokonca známych v úlohe priekopníkov nejakej módnej vlny. Viete, kto z nich naštartoval "okuliarovú" vlnu?
Okuliare vyjadrujú viac či menej extravagantnú osobnosť Eltona Johna, Woodyho Allena, Groucha Marxa, Buddy Hollyho, Karla Lagerfelda či Liama Gallaghera.
Sú neodmysliteľnou súčasťou aj filmových postáv. Imidž neškodnosti dodávajú dioptrické okuliare Supermanovmu alter egu - novinárovi Clarkovi Kentovi, a naopak dynamicky a nebezpečne vyzerá v aerodynamických slnečných okuliaroch Neo, hlavný hrdina filmovej trilógie Matrix.
Okuliare ako obchodná značka
Niekdajší americký senátor Barry Goldwater, ktorý sedel v Senáte v šesťdesiatych rokoch minulého storočia, nosieval takzvané "horn-rimmed" okuliare, ktoré mali rám z rohoviny alebo korytnačiny. Američania si ich obľúbili už okolo roku 1910. Po istom čase začal Goldwater nosiť pohodlnejšie kontaktné šošovky, no ľudia ho prestali spoznávať. A tak sa rozhodol vrátiť k okuliarom, ktoré sa stali akousi jeho obchodnou značkou, no nosil ich bez skiel.
S rovnakým problémom sa stretla aj britská herečka Anne Kirkbride. V mimoriadne obľúbenej anglickej telenovele Coronation Street stvárňovala postavu, ktorá nosila veľké okuliare. Napriek tomu, že Kirkbride odjakživa nosila kontaktné šošovky, na premiéry a iné spoločenské udalosti musela ísť v okuliaroch, pretože by ju zrejme ani nepustili do sál.
Lennonky sú dnes v múzeu
Jedny z najznámejších okuliarov nosil John Lennon. Po spevákovi skupiny Beatles sú dokonca okrúhle okuliare s kovovým rámikom aj pomenované. Tie originálne "lennonky", ktoré spevák nosil na začiatku sedemdesiatych rokov a aj pri nahrávaní albumu Imagine, sú vystavené v múzeu Beatles v Liverpoole. Majú oranžové sklá, pretože podľa ázijského učenia feng-šuej oranžová vraj okrídľuje kreativitu. Ich zberateľská hodnota sa odhaduje na 1,6 milióna eur.
Jeho kolega zo skupiny, bubeník Ringo Starr si tiež potrpel na okuliare. Dával prednosť funky štýlu, obdĺžnikovým okuliarom s hrubším rámom. Tie sa vyrábali v Japonsku, boli lacné a veľa ľudí si ich obľúbili pre ich vtipný dizajn. Mnohé z nich mali na konci rúčok srdiečka alebo vyklápacie sklá.
Glamour štýl veľkých dám
XXL okuliarmi je známa aj neza-budnuteľná herečka Audrey Hepburnová. Okrem hereckých schopností sa preslávila aj osobitým glamour štýlom, ktorému dominovala čierna. Takú farbu mali aj jej obrovské okuliare s hrubými čiernymi rámami, ktoré si nezabudla nasadiť ani vo filme Raňajky u Tiffanyho. V roku 1967 si dovolila aj "farebný úlet", čierne rámy zamenila za biele. Pre podobný štýl si módni kritici pamätajú aj Jackie Onnassisovú.
V súčasnosti ich napodobňuje napríklad Paris Hilton.
Letecké okuliare sú stále aktuálne
Takzvané letecké okuliare, ktoré v súčasnosti opäť slávia comeback, spopularizoval vo filme Top Gun americký herec Tom Cruise. Prišla s nimi ešte v roku 1937 spoločnosť Ray Ban a dodnes majú priaznivcov v radoch celebrít - skrýval sa za nimi Freddie Mercury, Michael Jackson či Johnny Knoxville.
Blond vlasy a farebné sklá
Množstvami okuliarov v zbierke sa pýši aj americká speváčka Anastacia. Keď sa objavila na scéne populárnej hudby bola ihneď ľahko zapamätateľná. Nielen pre svoj černošsky znejúci hlas a blonďavé vlasy, ale najmä pre širokú škálu okuliarov s farebnými sklami. Po istom čase síce podstúpila korektívnu operáciu, takže by sa zaobišla aj bez nich, no nosí ich naďalej