Aké šošovky mali pacienti k dispozícii v čase, keď ste sa začali zaoberať oftalmológiou?
Vtedy ešte ani neexistovali a ak, tak iba tvrdé. Ľudia ich mohli mať na očiach iba krátko, pretože inak im hrozili zdravotné ťažkosti. Vývojom sa kvalita šošoviek zlepšovala a v súčasnosti sú na trhu mäkké šošovky, ktoré sa nosia veľmi dobre. Majú vysoký, až 58-percentný obsah vody, sú tenké a preto dobre prepúšťajú kyslík. To je dôležité pre správny metabolizmus rohovky a preto aj ich znášanlivosť je veľmi dobrá.
Čo to znamená?
Od toho sa odvíja dĺžka nosenia šošoviek na očiach. Existujú totiž rôzne typy šošoviek - mesačné, dvojtýždňové a najprogresívnejšie sú jednodňové.
V čom je rozdiel?
Mesačné šošovky možno nosiť priemerne osem hodín, na noc ich však treba odložiť. Dvojtýždňové šošovky zvládne oko aj dlhšie a človek si ich nemusí na noc z oka vyberať. Najkvalitnejšie a preto aj najpohodlnejšie šošovky sú jednodňové, ktoré možno nosiť dvadsaťštyri hodín a potom ich treba zahodiť. Celá starostlivosť o ne odpadá - netreba mať čistiaci roztok, ani puzdierko na odkladanie.
Nepoškodzuje nosenie šošoviek oko?
Tým, že sú mäkké, dobre prepúšťajú kyslík a niektoré obsahujú aj zvlhčovacie látky, toto nehrozí. Sú však ľudia, ktorí, môžu mať určité ťažkosti ak nosia šošovky dlhšie.
Ako sa preto treba správať?
Ak sa niekto rozhodne pre šošovky, mal by aspoň raz do roka navštíviť očného lekára a nechať sa odborne vyšetriť. Nie je dobré sa rozhodnúť pre ne bez predchádzajúceho vyšetrenia.
Od akého veku ich možno nosiť?
U detí je to veľmi individuálne, pretože samy si ich spravidla nevedia nasadiť. Odporúčala by som teda optimálny vek od 14 rokov.
Možno používať šošovky pri plávaní a slnení sa na pláži?
Niektoré moderné šošovky zabraňujú prenikaniu ultrafialového žiarenia a to - UVA aj UVB. Zachytávajú teda veľkú časť žiarenia. Napriek tomu sú slnečné okuliare vhodným doplnkom, najmä za ostrého slnečného svitu. (bl)