BRUSEL, VARŠAVA. Poľsko chce znovu otvoriť ťažko dosiahnutú dohodu o hlasovaní v Európskej únii. Len týždeň potom, ako sa všetky členské krajiny vrátane Poľska dohodli na kompromise, Varšava obrátila a žiada prehodnotenie vplyvu jednotlivých členských krajín na rozhodovanie v únii. Zvrat v poľskom stanovisku oznámil poľský premiér Jaroslaw Kaczyński.
„Tento problém musíme vyriešiť na medzivládnej konferencii,“ vyhlásil včera Kaczyński. Dodal, že samotnú dohodu, ktorú prijalo 27 členských krajín únie na summite minulý týždeň, otvárať nechce.
Podľa pozorovateľov má však malú šancu na úspech. Proti poľskému návrhu sa už ostro postavilo Portugalsko, ktoré zajtra prevezme predsedníctvo v Európskej únii. Nad novou poľskou iniciatívou krútila hlavou aj európska komisia.
„Očakávam, že všetky vlády rešpektujú dohodu, ktorú jednotne podporili,“ povedal jej šéf José Manuel Barroso. Lídri EÚ po zdĺhavých rokovaniach nepristúpili na poľskú požiadavku, aby sa v Rade EÚ hlasovalo podľa iného systému, aký navrhovala odmietnutá euroústava.
Ústupkom bol však podstatný odklad nových pravidiel až do roku 2017. Dovtedy sa bude hlasovať podľa dohody z Nice z roku 2000. Tá disproporčne zvýhodňuje práve krajiny veľkosti Poľska či Španielska.
Portugalci verzus Poliaci
Portugalsko, ktoré bude predsedať EÚ v druhej polovici roka, Varšave odkázalo, nech o novom prerokovaní dohody neuvažuje. Po poľsko-nemeckom spore o rozdelení hlasov tak podľa včerajšieho vydania poľského denníka Gazeta Wyborcza čaká úniu poľsko-portugalský boj.
Premiér Kaczyński tvrdí, že partneri ho na summite uisťovali, že blokovať jednotlivé rozhodnutia únie bude možné až dva roky. Podľa EÚ však ide o tri až štyri mesiace.
Portugalsko má proti Poľsku mocnú zbraň - mandát pre medzivládnu konferenciu, ktorú nedávny summit prijal. Konferencia do októbra dohodne „reformu“ zmluvy, ktorá nahradí odmietnutú ústavu. Zmluvu by mali podpísať všetky vlády, podpora Varšavy je však otázna. Portugalský premiér José Sócrates včera vyhlásil, že najnovší zámer Poľska „musí vychádzať z nedorozumenia“.
Poľsko môže získať imidž partnera, ktorý nedrží slovo. „Je to pozvánka do ďalšej tragédie,“ povedal Pawel Swieboda, analytik varšavského think-tanku DemosEuropa.
Stĺpček Kateřiny Šafaříkovej
Vtipní Poliaci
Poľsko sa stará o to, aby neodišlo z titulných stránok ani týždeň
po slávnom summite únie. Najprv týždenník Wprost okúzlil svet vyobrazením Angely Merkelovej a dojčiat Kaczyńských. Teraz poľský premiér oznámil, že čo vtedy v noci v Bruseli dohodol, neplatí.
Poliaci chcú „spresniť“, na čo si pred týždňom ťapli. Vymohli si, že budú môcť blokovať európsku legislatívu „rozumný čas“, čomu
sa v únii rozumie tri, štyri mesiace. Jaroslaw Kaczyński chce „rozumný čas“ definovať ako dva roky. Prečo? Pretože to znamená zablokovať niečo navždy – vracať sa po dvoch rokoch k niečomu, čo už raz neprešlo, rovná sa nevracať sa k tomu vôbec.
Na poľskú otočku Európa krúti hlavou. Otvorenie debaty o hlasovaní vylúčili aj Portugalci, ktorí začnú prepisovať dohodu z Bruselu do konkrétnych článkov zmluvy. Lenže Poliaci už buchli do stola, a namiesto poľsko-nemeckého boja sa chystá poľsko-portugalský. Keby to nebolo vážne, bolo by to vtipné. Nech sa prihlási, kto Poliakom ešte verí.
Autor: lum