BRATISLAVA. Novela zákona o kolektívnom vyjednávaní, ktorú včera schválila koalícia, mení pravidlá vyhlasovania štrajku. Podľa novej úpravy už hlasovanie o jeho začiatku nemusí byť tajné. Opozičný poslanec Peter Markovič (SDKÚ) sa pozmeňovacím návrhom pokúsil zachovať v zákone povinnosť hlasovať tajne, aby sa zabránilo psychologickému tlaku na zamestnancov. Koalícia však návrh neprijala.
Poslanci sa novelou znova vrátili k rozširovaniu kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa. Zákon, ktorý začne platiť 1. septembra, umožní rozšíriť kolektívne zmluvy v rámci odvetia aj na zamestnávateľa, ktorý nie je členom zamestnávateľskej organizácie, ktorá takúto zmluvu dohodla.
Možnosť rozšírenia záväznosti kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa zaviedla predchádzajúca novela zákona o kolektívnom vyjednávaní, ktorú prostredníctvom zákona o tripartite schválili poslanci vo februári. Opoziční predstavitelia aj viacerí nezávislí odborníci pritom upozorňovali na možnú protiústavnosť takejto právnej úpravy.
Opoziční poslanci ju napadli na Ústavnom súde. Námietky sa podľa poslankyne SDKÚ Ivety Radičovej týkali najmä nejasne stanovených podmienok rozširovania. Včera schválená novela podľa nej rieši problémy pôvodného zákona len čiastočne. Námietku z ústavného súdu strana nestiahne.
Kolektívne zmluvy vyššieho stupňa sa po novom budú označovať kódom odvetvovej klasifikácie ekonomických činností a rozšíriť ich bude možné na podniky s prevažujúcou činnosťou v takto klasifikovanom odvetví.
Zmluvy však nebude možné rozšíriť na zamestnávateľa, ktorý zamestnáva menej ako 20 pracovníkov. Rozšíreniu sa tiež vyhne ten podnik, na ktorého sa už vzťahuje iná kolektívna zmluva vyššieho stupňa. Zmluvy sa nebudú rozširovať automaticky, rozširovanie bude ministerstvo práce posudzovať v každom prípade.
Autor: pst