Lang: Dôležité je nestať sa skeptikom

Informačným technológiám sa začal venovať už v škole, napriek tomu, že je vyštudovaný stavbár. Obdobie po revolúcii bolo pre neho výzvou. Generálny riaditeľ firmy Datalock PETER LANG.

(Zdroj: FOTO SME – PETER ŽÁKOVIČ)

Keď začínal, prakticky neexistovali systémy pre osobné počítače. Všetko sa spracovávalo vo výpočtových strediskách a firmy nemali na výber zo žiadnych ekonomických systémov.

Vyštudovaný stavbár, ktorý sa už v škole začal venovať informačným technológiám. „Bola to taká informatika na stavarine,“ hovorí generálny riaditeľ firmy Datalock Peter Lang. Pracoval ako programátor v pozemných stavbách, kde sa venoval systémom optimalizácie panelární.

Veľké štátne podniky sa po páde komunizmu začali rozpadať a Lang so svojím spolupracovníkom vycítili možnosť využiť nové spoločensko-ekonomické podmienky. Začali hneď v roku 1990. V januári sa mu podarilo dať dokopy „našu skupinku“ a prví dvaja odišli z bývalej firmy. Získali prvý kontrakt, aj keď pre firmu, ktorá už dnes neexistuje. Bola to výzva.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Po odchode z bývalého zamestnania pracovali vo firme dvaja. O pár týždňov k nim pribudli ďalší dvaja spoločníci, v lete posledný, piaty. Prvý spoločník sa po krátkom čase rozhodol venovať iným oblastiam. Ostali štyria a vo firme sú doteraz.

Najdôležitejšia bola viera v samého seba. „Samozrejme, vždy existuje určitá neistota, pochybnosť, nestačí mať produkt, treba mať aj klienta,“ hovorí Lang o vtedajšej situácii na trhu, ktorá bola pre nich relatívne jednoduchá. Do polovice 90. rokov sa ich produkty predávali samy, nepotrebovali obchodníkov.

Dostali sa na špicu

Ako prvý produkt vyvinuli systém pre ekonomiku, mzdy, materiálové hospodárstvo a logistiku. „V tom čase nebola klientela pripravená platiť veľké sumy za technológie,“ opisuje Lang. Prišiel však rok 1994 a firma začala vyvíjať nový produkt. SPIN. Tento produkt predávajú dodnes a zabezpečil im obsadenie popredných priečok medzi ekonomickými systémami na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

S úspechom firmy prišli aj prvé vyhliadky na zahraničné trhy. Namierili si to do Čiech. Podľa Langa je tam možné uspieť, ale po rozdelení federácie „sme jednoducho zahraniční účastníci“. Firma si musela nájsť českých kolegov, ktorí hovoria česky, žijú tam, poskytujú tam služby. Dostať sa však na iné trhy, napríklad na nemecký alebo rakúsky, je pre nich nemožné. Nepôsobia tam, lebo vstup by bol neúmerný tomu, čo by museli investovať do ekonomického softvéru.

Po 16 rokoch prišiel zlom. Firma sa stala súčasťou skupiny Asseco, ktorá získala väčšinový balík spoločnosti. No nebolo to preto, že by podnikanie Langa a jeho spoločníkov prestalo baviť, alebo že by sa chceli trochu uvoľniť. „Nie je to dôsledok vynútený ekonomickou situáciou, je to dôsledok niečoho iného,“ vysvetľuje Lang. Ich produkty sú nákladovo náročné na vývoj. 250-miliónový obrat firmy by im možno vydržal na rozvoj pre nasledujúce roky, no rozhodne nie na desiatky rokov. „Treba rozmýšľať dopredu.“

SkryťVypnúť reklamu

Realita vás veľakrát prefacká

Postupne prešiel z programovania do riadiacich funkcií spoločnosti. „To, čo som nevedel ako technik, je práca s ľuďmi a korčuľovanie medzi rôznymi ľudskými postojmi, názormi, povahami, a to sa človek nenaučí nikde,“ hodnotí poslednú dekádu svojho života. Počas niekoľkoročného podnikania ho realita veľakrát „prefackala“ a napravila jeho pôvodné predstavy. „No vždy je dôležité nestať sa skeptikom,“ hodnotí Lang. Najbadateľnejšie je to pri dôvere k ľuďom. Nedá sa pracovať bez dôvery k nim. Na druhej strane, neznamená to, že nikto nikdy nesklame.

Neodmieta vzdelaných pracovníkov napríklad z Rumunska či Bulharska, ale to by sa predovšetkým museli zmeniť prisťahovalecké zákony. Veľké IT firmy dnes stoja pred každou univerzitou „s naštartovaným vysávačom a čokoľvek vyjde, sťahujú“. Potenciál ľudských zdrojov je limitovaný rovnako, ako je limitovaný aj rast IT firiem na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Pre svojich zamestnancov nezvykne byť postrachom. Ale ak niečo od nich „žiadam, tak to aj dostanem“. Počas rokov, čo podniká, si medzi nimi našiel mnohých kamarátov, občas si zašportujú, stretnú sa, porozprávajú.

Rodina si už zvykla, že s väčšinou vecí si musí občas poradiť sama. No čas sa už snaží rozdeliť tak, aby mohol zísť z naštartovaného kolotoča. „Môžete na tom kolotoči sedieť veľmi dlho, ale občasné preliečenie a vypadnutie nikdy nie je na škodu,“ hodnotí svoj postoj k rodine.

Viac na www.leaders.sk

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 681
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 468
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 448
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 454
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 580
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 993
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 173
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu