Veľkú pozornosť treba venovať aj zberu koreňovej zeleniny, cibule a cesnaku, aby sme ich mohli bez poškodenia a cibuľoviny aj dobre vysušené dlhodobo skladovať. Záhradkári by nemali nechať po zbere plodín nijaký záhon či hriadku bez porastu. Tieto plochy možno využiť na sejbu alebo vysádzanie následných plodín a rastlín určených na zelené hnojenie. V tomto mesiaci môžeme vysievať skoré odrody mrkvy, reďkovky, šalátov, zimnej reďkvy, okrúhlice, kvaky, feniklu sladkého, hadomoru španielskeho, čakanky štrbákovej a do polovice júla aj cvikly, kríčkovej fazule a čakanky šalátovej. Vysádzať možno aj priesady skorých odrôd kapusty a kelu na priamy konzum, pekinskej kapusty, šalátu jesenného, kalerábu a v prvej dekáde júla aj karfiolu jesenného, brokolice a ružičkového kelu.
Na rajčiakoch odstraňujeme nežiaduce zálistky, skracujeme vedľajšie výhonky a kolíkové odrody vyviažeme. Ružice karfiolu chránime pred slnkom zalamovaním listov.
V ovocnej časti záhrady po zbere plodín prihnojíme ríbezle, egreše a maliny, porast jahôd skypríme a prihnojíme. Zo zdravých a úrodných jahodových trsov môžeme odobrať poplazy na získanie nových sadeníc, ktoré vysadíme na množiteľskú hriadku. Súčasne dokončíme prípravu záhonu na výsadbu jahodových sadeníc, pričom do pôdy zapravíme dobre vyzretý kompost a viaczložkové hnojivá.
Vo vinohrade pokračujeme vo vyväzovaní letorastov a v odstraňovaní zálistkov. Hrozno chránime pred výskytom chorôb, najmä peronospóry a múčnatky, najlepšie podľa signalizácie. Nezabúdajme ani na ochranu ostatných záhradných rastlín proti chorobám a škodcom. Ekozáhradkári používajú predovšetkým mechanickú a biologickú ochranu, vrátane fytoterapie.
Všetok vhodný biologický odpad kompostujeme a kompost výdatne zalievame.
Viliam Horniak