BRATISLAVA – Slováci vlani minuli na stávky vyše dva a pol miliardy korún. Od utrácania peňazí na stávky a lotérie ich neodradila ani nižšia životná úroveň a na objeme prijatých stávok sa neodrazila ani vysoká nezamestnanosť.
„Sociálna situácia sa nás vôbec nedotkla. Aj v oblastiach s vysokou nezamestnanosťou tipujú ľudia ďalej,“ hovorí šéf Tiposu Jozef Sokira.
Od januára do novembra minulého roku dali ľudia na stávky 4,419 miliardy a vyhrali 3,969 miliardy korún. Z každej koruny, ktorú vložili do stávkovej kancelárie, sa im štatisticky vrátilo ani nie deväťdesiat halierov. Pri lotériách je návratnosť „investícií“ ešte menšia – necelých päťdesiat halierov.
Spoločnosť Tipos už niekoľko rokov eviduje rast vkladov – v roku 1999 dostala od ľudí 2,412 miliardy, vlani o vyše dvesto miliónov viac a Tipos očakáva vklady na tento rok okolo 2,7 miliardy korún. Pri týchto vkladoch vypláca Tipos ročne výhry v objeme nad 1,3 miliardy.
Menšie zisky majú spoločnosti umožňujúce kurzové stávky na športové výsledky. Napríklad spoločnosť Terno na výhry prerozdeľuje až 90 percent prijatých stávok. „Je to ťažké, pretože prevádzkové náklady sa stále zvyšujú. Do kurzov ich však premietnuť nemôžeme, pretože ľudia by odišli ku konkurencii,“ hovorí Peter Nosko, obchodný riaditeľ Terna.
TOMÁŠ VELECKÝ