Streda, 21. august, 2019 | Meniny má Jana
KOALÍCIA PRESADILA NOVÝ ZÁKONNÍK PRÁCE. RADIKÁLNEJŠIE NÁVRHY SMERU NEPREŠLI

Fico má miernejší zákonník

Smeru napriek peripetiám prešla novela Zákonníka práce. Za kompromis ju považujú všetci okrem Fica.

Opozícii prešiel len jeden pozmeňovací návrh.Opozícii prešiel len jeden pozmeňovací návrh.(Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Smeru sa aj po dlhých debatách vnútri koalície podarilo presadiť novelu Zákonníka práce.

Schváleniu „zákona roka“ 83 hlasmi predchádzalo jasne odmietavé stanovisko SNS i poznámky HZDS o odboroch ako o štvrtom členovi vládnej kolície.

Výsledné zmeny vraj pre Roberta Fica neznamenajú nijaký kompromis, Ján Slota ho označil za „stredný kompromis“, predseda HZDS Vladimír Mečiar zákonník nekomentoval a z parlamentu odišiel skôr, ako ho zastihli novinári. Jeho kolega Jozef Halecký však tiež použil spojenie „stredný kompromis“.

O kompromise hovorila aj ministerka práce Viera Tomanová, podľa ktorej však to podstatné z vládneho návrhu zostalo zachované, aj keď sú v ňom aj dva návrhy „proti zamestnancom“.

Fico rokoval so Slotom a Mečiarom aj tesne pred hlasovaním, premiér však tvrdil, že to nebolo o zákonníku. Na rozprave k „zákonu roka“ Fico nebol, prišiel iba na hlasovanie.

Novela má od septembra obmedziť prácu na priemerných 48 hodín týždenne vrátane nadčasov, „reťazenie“ zamestnania na určitú lehotu, obnoví sa dohoda o pracovnej činnosti. Zdravotníci by zasa mohli týždenne odpracovať až 56 hodín, čiže o osem viac ako ostatní zamestnanci. Opozícii prešiel iba jediný pozmeňovací návrh.

Odborári sa tešili, zamestnávatelia čakajú, že zmeny podnikom ublížia.

Parlament podporil v podstate len také návrhy, ktoré predložili poslanci vládnej koalície.

Na návrh Rafaela Rafaja zo SNS bude možné so zamestnancom, ktorý vykonáva rizikové práce, výnimočne dohodnúť prácu nadčas aj na zabezpečenie plynulého výrobného procesu, ak to zástupcovia zamestnancov odsúhlasili. Vraj to pomôže najmä automobilovému priemyslu, kde sa pracuje nepretržite, keď jedna časť výroby bezprostredne nadväzuje na druhú.

Definuje sa „závislá práca“, takže bude zrejmé, akú prácu možno vykonávať iba v pracovnom pomere, prípadne aj „na dohodu“, nie na živnosť.

Odborári môžu vstúpiť na pracovisko

Spokojní môžu byť aj odborári, hoci parlament im okresal potenciálne výhody.

Ministerstvo práce navrhlo, aby odborári mohli kedykoľvek vstúpiť do fabriky, ak by chceli napríklad preskúmať tamojšie pracovné podmienky, a to aj vtedy, ak tam nepracujú.

Na návrh Milana Reháka z HZDS im to zamestnávateľ musí umožniť až „po dohode so zástupcami zamestnancov“. Vyžaduje sa teda vzájomná dohoda medzi vedením podniku a odborármi. Ak k tomu nedôjde, odborári nemôžu na pracovisko vstúpiť.

Je otázne, aký bude mať dosah novela na zdravotníctvo. Za pracovný čas zamestnanca sa totiž bude pokladať aj ten, ktorý strávi na pracovisku v pracovnej pohotovosti. Zdravotníkov to môže obmedziť, lebo v pohotovosti trávia pomerne veľa času. Na návrh ministerstva práce bolo treba do slovenského práva preniesť rozsudok Európskeho súdneho dvora, týkajúci sa práve tohto bodu.

Jozef Halecký z HZDS preto navrhol, aby zdravotník mohol týždenne odpracovať až 56 hodín, čiže o osem viac ako ostatní zamestnanci. Táto výnimka však bude časovo obmedzená a podmienená súhlasom zamestnanca.

Obnovili dohodu o pracovnej činnosti

Na dohodu o vykonaní práce bude možné pracovať o 50 hodín viac ako dnes. Parlament schválil aj obnovenie dohody o pracovnej činnosti, na základe ktorej bolo možné pracovať do konca roka 2003.

Tento inštitút sa zrušil na návrh niekdajšieho ministra práce Ľudovíta Kaníka, a to preto, že pracujúcim nezakladal ná­rok na sociálne zabezpečenie ani na minimálnu ochranu, napríklad v podobe minimálne mzdy.

Zamestnávateľom to, naopak, vyhovovalo, lebo za takýchto „zamestnancov“ platili minimálne odvody, alebo ani tie nie.

Niektoré zmeny

Pracovný pomer na určitú dobu sa bude dať predĺžiť alebo opätovne dohodnúť najviac raz za tri roky. Zamestnávateľ ho nebude môcť okamžite skončiť aj bez uvedenia dôvodu.

Ak ide o opätovný pracovný pomer na určitú dobu, skúšobnú dobu nebude možné dohodnúť.

Aj bez zdôvodnenia bude možné skončiť zamestnanie na menej ako 15 hodín týženne.

Ak zamestnanec nepočká, kým mu uplynie výpovedná doba, zamestnávateľ bude mať právo na jeho priemerný zárobok za jeden mesiac, ak sa na tom dohodli.

Osamelému zamestnancovi nebude možné dať výpoveď, ak sa stará o dieťa mladšie ako tri roky.

Odstupné bude v určitých prípadoch patriť, aj keď plynie výpovedná doba.

Iba Fico hovorí, že nerobil kompromisy

Premiér Robert Fico včera na poslednú chvíľu zrušil plánované stretnutie s prezidetnom Ivanom Gašparovičom a po hodine otázok zostal rokovať v parlamente. Podľa informácií SME sa stretol s Jánom Slotom aj Vladimírom Mečiarom. Slota bol na Úrade vlády za Ficom už dopoludia.

Predseda Smeru však tvrdil, že o zákonníku s koaličnými partnermi už včera nerokovali, keďže „pravidlá boli presne nastavené už dávno“. Aj podľa Jána Slotu sa včera o zákonníku už nerokovalo, keďže sa o jeho znení rozhodlo už minulý týždeň.

Fico chýbal v sále dva dni počas, ktorých sa rokovalo o „zákone roka“. Prišiel až na hlasovanie a celé ho sledoval. Celú rozpravu spomedzi ministrov sledovala iba Viera Tomanová.

Premiér ďakoval

Robert Fico po hlasovaní netajil radosť. Objímal ministerku Tomanovú a bežal sa poďakovať Slotovi aj Mečiarovi. Ďakoval im aj pred novinármi, keď povedal, že mali „maximálne konštruktívny prísup“. Tvrdil, že zákon presne zodpovedá programovému vyhláseniu vlády a významne posilňuje zamestnancov.

„Vyjadrujem absolútnu spokojnosť, pretože máme na Slovensku opäť štandardný európsky Zákonník práce,“ povedal. Podľa neho to niebol „žiadny kompromis,“ keďže Smer dokázal presadiť všetko, čo potreboval. „Je to zákon, ktorý bol diskutovaný dlhé mesiace a patrí medzi tie normy, o ktorých prebiehala prakticky jedna z najdlh­ších diskusií v celej histórii legislatívneho procesu od roku 1992.“

Tomanová: Dva proti zamestnancom

Viera Tomanová o kompromise hovorila. Na otázku, do akej miery zákon kopíruje vládne znenie povedala, že novela bola od začiatku najmä o vyjednávaní a tvrdila že „vo svojej podstate je všetko v podstate zachované“. Podľa nej sa akceptovali ústupky baníkom, automobilkám a dokonca aj „dva návrhy, ktoré sú proti zamestnancom“.

Ide o nadčasy na rizikových pracoviskách, na druhú nechcenú zmenu si ministerka nespomenula.

Šéf SNS Ján Slota hovoril o „strednom kompromise“ a vie si predstaviť aj menšie ústupky odborárom. Ustúpil podľa neho aj Smer.

„Bola to dohoda. Vedeli sme, že je to gordický uzol zo strany Smeru a myslím, že sme tie strany dostatočne obrúsili. Že sme veľké právomoci odborov dostali do takej polohy, ktorá by sa dala označiť za optimálnu.“

Dzurinda: Nepokazili to dramaticky

Podľa šéfa SDKÚ Mikuláša Dzurindu vláda síce Zákonník práce pokazila, „ale zas nie tak dramaticky, ako sa zastrájala, ako si napísal Smer do volebného programu, alebo vláda do vládneho programu“. Očakáva, že pôjde o zmenu k horšiemu, ktorú ale netreba príliš dramatizovať.

Predstavitelia odborov tvrdili po hlasovaní o spokojnosti „na 95 percent“. Šéf Republikovej únie zamestnávateľov Marián Jusko je nespokojný. Podľa neho to komplikuje život podnikom, pri tých najslabších očakáva „negatívny dosah, zvýšené náklady a možno aj prepúšťanie“. Obmedzuje pružnosť trhu a mohol by spôsobiť pokles zahraničných investícií, a zvýšiť nezamestnanosť v chudobných regiónoch.

(knm)
Analýza
Koalícia sa dlho nevedela zhodnúť

Hoci sa premiér Robert Fico už krátko po voľ­bách netajil presvedčením, že zmena Zákonníka práce má byť jednou z priorít vlády, rokovania v rámci koalície priniesli opakované nezhody a bol základnou témou niekoľkých koaličných rád. Išlo o prvý dôležitejší krok novej vlády, ktorý na niekoľko mesiacov postavil na jednu stranu Smer a na druhú SNS a HZDS ako „pravicovejšiu“ časť koalície.

Do konkrétnej podoby sa zákonník začal dostávať na prelome roku. Fico ho v januári označil za „zákon roka“. Ešte do marca SNS tvrdila, že je „zásadne proti“ navrhovanej verzii a o „vážnych výhradách“ hovorilo aj HZDS. Podľa jeho podpredsedu Milana Urbániho to vyzeralo, že odbory sú štvrtým členom koalície.

Pokusy o dohodu sa končili odchodmi

Zatiaľ pokračovali pokusy tripartity o zhodu na návrhu. Niektoré zasadnutia sa skončili fatálnymi spormi a protestnými odchodmi. Zamestnávatelia na­koniec zákonník nepodporili.

Ešte v apríli bola koalícia roz­trieštená - aj po tom, ako vláda návrh schválila. „Dáva sa príliš veľký priestor odborárom. Je to trošku odpudzujúce pre zahraničných investorov,“ tvrdil vtedy Ján Slota. Jeho stranícka kolegyňa Milada Belásová dokonca pripúšťala, že podporia niektoré pozmeňujúce návrhy opozície. Obavy z predloženej podoby vyslovil aj minister zdravotníctva Ivan Valentovič, podľa ktorého by mohlo pre vládny návrh chýbať nemocniciam viac ako 2000 lekárov.

„Návrh novely Zákonníka práce musí prejsť v znení schválenom vládou SR. Pripúšťam však možnosť určitých technických úprav,“ povedal Fico v máji. „My sme pripravení baviť sa o štylistických veciach, o formuláciách, ale sú principiálne veci, kde Smer neustúpi,“ tvrdil začiatkom júna. Koalícia sa 19. júna údajne dohodla na podstate zákonníka. „Táto dlhá diskusia priniesla vyvážený návrh,“ vysvetlil vtedy predseda Smeru. Ani po poslednej koaličnej rade sa však verejnosť nedozvedela podrobnosti o dohodnu­tých zme­nách. Rokovaniu v druhom čítaní predchádzala odborárska demonštrácia pred parlamentom.

Zmeny do konca

Fico medzitým vyhodnotil „verejnú diskusiu“ o zákonníku, ktorú rozbehol Smer koncom februára zaplatenou prílohou v denníku Nový Čas. Po nej tvrdil, že isté zmeny urobiť musia. „My sme povedali dobre, umožníme nadčasové hodiny aj na riziko­vých pracoviskách, ale súčasne sme zvýšili odmenu za prácu na týchto pracoviskách o 35 percent,“ povedal premiér.

Posledné zmeny od SNS a HZDS sa objavili deň pred hlasovaním. Prišli ako pozmeňujúce návrhy, ktoré nemali podporu príslušného parlamentného výboru. SNS požadovalo nadčasovú prácu v automobilkách, Smer ustúpil.

Miroslav Kern
Stĺpček Konštantina Čikovského
Debakel

Robert Fico má svoju nočnú moru za sebou. Keby vedel, koľko energie, kompromisov a ústupkov ho bude stáť, aby Zákonník práce prešiel, ani by sa do toho nepúšťal. Keby tušil, ako hlboko sa bude musieť pokoriť pred duom Slota – Mečiar, ako aj pred lobingom podnikateľov, vymyslel by si menej náročnú šou na ochranu ľudí práce.

Predseda Smeru dlhé minúty pred hlasovaním sedel s predsedom SNS. Nakoniec musel podporiť aj ten posledný návrh, ktorý podniky vložili do zákonníka cez strany jeho koaličných partnerov. Len jedna potupa by bola väčšia. Ak by za zákonník zahlasoval iba Smer.

Dobre, nepatrí sa o takom vážnom zákone hovoriť len so škodoradosťou z pohľadu na premiéra, ktorý je pritlačený k múru. Pretože tu je ešte jeden pohľad a ten je skľučujúci. Pol roka sa s doteraz nevídanou intenzitou argumentovalo zdravým rozu­mom proti odborárskym návrhom. Dookola sa vysvetľovalo, že zvyčajne bývajú dohody príkazom horšie ako dohody dohodou. Výsledok: Máme predsa len o čosi horší Zákonník práce, ako sme mali dovčera.

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. IT je dokonalá ukážka slovenskej kreativity
 2. Oslava prvého miliónu dopadla šokujúco
 3. Najväčšia konferencia o doprave v SR sa už blíži
 4. Tajné funkcie áut: vedeli ste o nich?
 5. Barbados, Portoriko: Plavte sa Južným Karibikom (letenka v cene)
 6. Posezónna špeciálna ponuka na špičkové japonské klimatizácie
 7. Do čoho obliekate svoje deti? Nekvalitnými materiálmi im škodíte
 8. Horúčavy na Slovensku budú častejšie. Koľko stupňov dosiahnu?
 9. Mesto Košice hľadá riaditeľov mestských podnikov
 10. Hodnotenie profesionála: Aká je dovolenka v Mexiku?
 1. IT je dokonalá ukážka slovenskej kreativity
 2. Tajné funkcie áut: vedeli ste o nich?
 3. Najväčšia konferencia o doprave v SR sa už blíži
 4. Opätovne ožíva bratislavská Koliba Expo
 5. Prvý dojem urobíte len raz. Prečo to platí práve pri predaji?
 6. Otvoria prvú časť zrekonštruovaného Polusu
 7. Dobrá správa z Domaše: Hotel Zátoka na Eve opäť funguje
 8. Prečo si investori zadávajú do vyhľadávača ružové diamanty?
 9. Oslava prvého miliónu dopadla šokujúco
 10. The High Tatras – a destination of unforgettable moments
 1. Do čoho obliekate svoje deti? Nekvalitnými materiálmi im škodíte 11 902
 2. Barbados, Portoriko: Plavte sa Južným Karibikom (letenka v cene) 11 166
 3. Horúčavy na Slovensku budú častejšie. Koľko stupňov dosiahnu? 10 411
 4. Na horúčavy myslite už pri stavbe domu 6 905
 5. Hodnotenie profesionála: Aká je dovolenka v Mexiku? 6 852
 6. Malebné severné Taliansko: Hory, jazerá, krásne mestá aj móda 4 615
 7. Farma v Krtíši je stredoeurópskym unikátom. Majiteľ neberie plat 4 487
 8. Last minute tipy: All inclusive dovolenka na Severnom Cypre 4 437
 9. Dovolenka na Malorke: Tipy na hotely pre rodiny s deťmi 4 258
 10. V prvom roku fixný výnos až 8,5 % ročne 3 515

Neprehliadnite tiež

Gašparov profil má znaky profesionálnej kampane, pripomína Blahu a Smer

Bývalý policajný šéf porušil pravidlá facebooku o reklame.

Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar popiera, žeby v roku 2013 vedel o Vadalom založenej bunke ´Ndranghety na Slovensku.
Dobré ráno

Dobré ráno: Smer sabotuje reformu nemocníc, ktorú sám sľúbil

Ide o najväčšiu reformu ostatných rokov.

Podcast Dobré Ráno
Komentár Petra Schutza

Nositelia normalizačného víru sú tu stále

Trebárs Fico musel podpisom potvrdiť súhlas s odpudivosťou celej tejto éry.

Peter Schutz

Ruskovu obhajobu platí Haščák, písal Kočner v Threeme

Haščák neodpovedal, či platí Ruskovho advokáta.

Jaroslav Haščák.