BRATISLAVA. Operu Slovenského národného divadla bude od 1. júla 2007 viesť svetoznámy dirigent Oliver Dohnányi (52). Vo funkcii vystrieda popredného sólistu Petra Mikuláša (53), ktorý stál na čele súboru od septembra 2006. Mikuláš požiadal o uvoľnenie z funkcie, aby sa mohol naplno venovať svojej profesii operného speváka.
Oliver Dohnányi sa narodil v Trenčíne v roku 1955, študoval v Bratislave, v Prahe, vo Viedni. V posledných rokoch dirigoval v Bavorskej štátnej opere, Yomiuri Nippon Tokio, Petersburgskej filharmónii, The Royal Liverpoole Philharmonic, vo Filharmonii Buenos Aires, Chicago Symphonietta a na edinburskom festivale.
Dohnányi si stanovil dve hlavné priority – naplno hrať v novej budove, čo najviac využiť možnosti nových priestorov, zdokonalenie prevádzkového systému v historickej budove a stabilizovať súbor opery tak v kompetenciách jej členov, ako aj v umeleckej prevádzke.
Autor: kul