Piatok, 23. august, 2019 | Meniny má Filip
ŠÉF HOKEJOVÉHO ZVÄZU INFORMOVAL ŠTB AJ O KONTAKTOCH SVOJEJ MATKY, KTORÁ SI PÍSALA SO STRÝKOM Z AMERIKY

Široký chcel byť tajným aj po revolúcii

ŠtB bola s prácou Juraja Širokého mimoriadne spokojná. Keď pôsobil na ambasáde v USA, podieľal sa na viacerých spravodajských akciách.

Juraj Široký.Juraj Široký.(Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Bývalý príslušník ŠtB Juraj Široký mal záujem o prácu v spravodajských službách aj po roku 1989. Vyplýva to z kópie jeho personálneho spisu, ktorý denníku SME poskytol na štúdium Ústav pamäti národa.

Široký poslal v júli 1990 spravodajskej službe federálneho ministerstva vnútra list, v ktorom sa ohradil proti tomu, že ho prepustili zo služby. Písal, že politicko-ekonomické spravodajstvo je dôležitou súčasťou každej tajnej služby. „Aj z hľadiska formujúcej sa zahraničnopolitickej línie ČSFR sú takéto informácie dôležitým podkladom pre rozhodovanie najvyšších činiteľov.“

Súčasne Široký ubezpečil, že pred odchodom z rezidentúry vo Washingtone skartoval svoje osobné poznámky. Vtedajší federálny minister vnútra Ján Langoš však jeho sťažnosti proti prepusteniu zo služby nevyhovel.

Mladý budovateľ

Široký prejavil záujem o prácu v ŠtB, kde pracovali jeho otec aj strýko, v auguste 1978. V tom čase mal 25 rokov. „Chcem byť čo najviac prospešný nášmu socialistickému zriadeniu tým, že budem aktívne bojovať proti vnútornému a vonkajšiemu nepriateľovi,“ napísal v žiadosti o prijatie.

Tiež sa pochválil, že za prácu v pionierskej organizácii bol v roku 1967 odmenený vyznamenaním Mladý budovateľ. V SZM navštevoval ateistický krúžok.

„Vzhľadom na to, že mi otec dôkladne vysvetlil nutnosť vstupu spojeneckých armád varšavskej zmluvy, nezúčastnil som sa žiadnych podujatí, ktoré sa v tom období organizovali pod vedením pravice,“ napísal Široký o okupácii Československa z augusta 1968.

ŠtB jeho žiadosti vyhovela s tým, že najskôr musí absolvovať dôstojnícku školu I. správy ZNB (rozviedky - pozn. red.) v Prahe. „Z osobných pohovorov v priebehu výberového konania i podľa výsledkov psychologického vyšetrenia sa javí vhodný pre operatívnu prácu,“ zhodnotil Širokého schopnosti podplukovník Michal Ujvári.

Jeho kvality sa prejavili už počas vysokoškolského štúdia. „Príprava trasy v obrane proti sledovaniu mu nerobila žiadne problémy. Prevedenie akcie bolo hodnotené orgánmi sledovačky veľmi dobre,“ napísal o Širokom po absolvovaní záverečných skúšok major Vlastimil Galík.

Spravodajská elita

Od roku 1981 prešiel Široký viacerými funkciami v rozviedke ŠtB, postupne dosiahol až hodnosť kapitána. V rokoch 1985 - 1990 bol zástupcom rezidenta na československej ambasáde vo Washingtone.

Marián Gula z ÚPN hovorí, že rezidentúra bola pobočkou ŠtB v tej-ktorej krajine. Jej pracovníci v krajinách ako USA museli byť stopercentne spoľahliví, tešili sa veľkej dôvere hlavnej správy rozviedky v Prahe.

„Pre ŠtB boli kľúčové ambasády vo Washingtone, v Londýne, Paríži a Bonne. Títo ľudia získavali informácie z takzvaného nepriateľského prostredia. Robili to cez agentúrnu sieť, všetkými dostupnými technickými a spravodajskými pro­striedkami,“ hovorí Gula. Rezident potom informácie vyhodnotil a poslal do centrály v Prahe.

So Širokého prácou na rezidentúre vo Washingtone bola ŠtB spokojná. „Postupne sa zapracoval do náročnej problematiky politickej rozviedky. Aktívne sa podieľal na riadení rezidentúry a príprave náročných akcií.“ Podľa spisu išlo o akcie s názvami Marcel, Love, Bornelux, Ernost či Antony.

Matka v spise

Počas pôsobenia v USA napísal Široký aj správu o kontak­toch svojej matky Gabriely s jej strýkom Albertom Ferdinandom, ktorý žil v USA.

„Počas dovolenky v ČSSR som sa dozvedel, že matka udržuje písomný styk so svojím strýkom. Tento styk bol nadviazaný na podnet matkinho brata Ladislava Vargu. Podľa tvrdenia matky moja osoba korešpondenciou v žiadnej súvislosti neprechádza,“ písal.

Široký ponúkol ŠtB aj vysvetlenie, prečo sa vo veci angažoval brat jeho matky Varga. „Do­mnievam sa, že nadviazal styk s menovaným (strýkom Ferdinandom - pozn. red.) na základe predstavy finančného prilepšenia, keďže sa v tej dobe rozvádzal a žil s mladšou ženou, ktorá ho k tomuto kroku pravdepodobne doviedla.“

15-tisíc navrch

Široký za svoju prácu v rozviedke ŠtB dostal viackrát odmenu, spolu viac ako 15-tisíc korún. V januári 1989 napríklad zinkasoval 2500 korún za „kvalitné rozpracovanie a prevedenie verbovky“. V marci 1988 zasa dostal dvetisíc korún za „pomoc sovietskym priateľom“.

Široký v minulosti prácu pre ŠtB odmietal s tým, že pracoval v zahraničnej službe. Včera postoj zmenil. „V každom štáte bola, je a bude rozviedka jej súčasťou. Je nepísaným pravidlom, že o pôsobení v zahraničnej službe sa verejne nehovorí. Pre mňa je to už vzdialená a uzatvorená minulosť,“ napísal včera Široký.

ŠtB: Bol svedomitý

Nadriadení v tajnej službe o Jurajovi Širokom najskôr písali, že má „menšie nedostatky v písomnom prejave“ a jeho jazykové schopnosti sú priemerné.

Už v škole pre rozviedčikov sa však výrazne zlepšil. „Mal svedomitý a poctivý prístup, čo sa prejavilo v študijných výsledkoch, kde dosiahol dobrý priemer,“ napísal major Eduard Plexa.

Z politického hľadiska bol Široký ideálnym typom pre spravodajskú prácu. Obaja rodičia boli členmi strany, on sám bol v SZM ideovo-politickým vedúcim skupiny. „Preukázal dobré znalosti marxizmu-leninizmu, pričom mal dobrý prehľad o domácej aj zahraničnej politike KSČ.“

Z ľudského hľadiska hodnotila ŠtB Širokého ako človeka „pokojnej, priamej a kamarátskej“ povahy. „Je sebakritický, cieľavedomý a vytrvalý, dokáže sa zžiť s novým kolektívom a získavať si vedúcu úlohu,“ napísal o ňom podplukovník Pavol Sládek. Široký bol podľa ŠtB obľúbený aj pre priame a zásadové konanie. Menej dôverčivý bol vraj k ľuďom, ktorých nepoznal.


Po revolúcii zbohatol aj z harvardských fondov

Juraja Širokého pozná verejnosť predovšetkým ako šéfa slovenského hokejového zväzu, ktorý sedí aj v dozornej rade Slovana Bratislava. Podľa obchodného registra figuroval v orgánoch 42 spoločností, momentálne je aktívny v 14 firmách.

K najznámejším patrí Váhostav, ktorý sa podieľa na výstavbe diaľnic. V minulosti bol Široký v Nafte, Slovnafte aj vo VSŽ Košice. Cez spoločnosť Perex dlhý čas ovládal denník Pravda. Jeho meno sa však čoraz viac spája s politikou. Oficiálne sa v nej neangažuje, opozícia aj médiá ho však opakovane označili za jedného z naj­vplyvnejších ľudí v zákulisí Ficovej strany Smer.

Jahnátkov parťák

Po voľbách získal Široký vplyv najmä v rezorte hospodárstva, ktorý riadi nominant Smeru Ľubomír Jahnátek. Ten bol v minulosti so Širokým v orgánoch spoločnosti Plastika.

Doteraz najväčšou kauzou, v ktorej sa objavilo aj meno Juraja Širokého, je tunelovanie Harvardských investičných fondov. Trestne stíhaný podnikateľ Viktor Kožený ho totiž obvinil, že „prepral“ a rozkradol veľkú časť harvardského majetku, prevyšujúcu 100 miliónov dolárov. Široký to opakovane odmietol.

Harvardy vyšetruje polícia

Presunom akcií a finančných prostriedkov z českých fondov do slovenských firiem, ktoré ovláda Druhá strategická (Široký je členom jej predstavenstva), sa však zaoberá aj slovenská polícia. Úrad boja proti korupcii vedie už niekoľko mesiacov trestné stíhanie pre podo­zrenie zo spáchania trestného činu podvodu.

„Na prípade pracujeme, čakáme na výsledok právnej pomoci z viacerých krajín,“ potvrdil šéf úradu Tibor Gašpar.

Polícia koná na podnet likvidátora Harvardského priemysleného holdingu (HPH) Zdeňka Častorála. „Z prostriedkov, ktoré preukázateľne patria HPH, sa na Slovensku objavilo 50 miliónov amerických dolárov,“ tvrdí Častorál. Široký však aj v tomto prípade akékoľvek obvinenia popiera.


Kliknite - obrázok zväčšíte.

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Last minute tipy: Top ponuky na koniec leta
 2. Zaspomínajte si na detstvo s tradičnými pochúťkami
 3. Najväčšia konferencia o doprave v SR sa už blíži
 4. Tajné funkcie áut: vedeli ste o nich?
 5. Barbados, Portoriko: Plavte sa Južným Karibikom (letenka v cene)
 6. Posezónna špeciálna ponuka na špičkové japonské klimatizácie
 7. Do čoho obliekate svoje deti? Nekvalitnými materiálmi im škodíte
 8. Horúčavy na Slovensku budú častejšie. Koľko stupňov dosiahnu?
 9. Mesto Košice hľadá riaditeľov mestských podnikov
 10. Hodnotenie profesionála: Aká je dovolenka v Mexiku?
 1. Last minute tipy: Top ponuky na koniec leta
 2. Mimoriadny úspech na medzinárodnej súťaži v Číne
 3. Zaspomínajte si na detstvo s tradičnými pochúťkami
 4. Filmári objavili skryté krásy Novej Bane – tu je video
 5. IT je dokonalá ukážka slovenskej kreativity
 6. Tajné funkcie áut: vedeli ste o nich?
 7. Najväčšia konferencia o doprave v SR sa už blíži
 8. Opätovne ožíva bratislavská Koliba Expo
 9. Prvý dojem urobíte len raz. Prečo to platí práve pri predaji?
 10. Otvoria prvú časť zrekonštruovaného Polusu
 1. Tajné funkcie áut: vedeli ste o nich? 44 479
 2. Barbados, Portoriko: Plavte sa Južným Karibikom (letenka v cene) 11 167
 3. Horúčavy na Slovensku budú častejšie. Koľko stupňov dosiahnu? 10 052
 4. Oslava prvého miliónu dopadla šokujúco 9 408
 5. Do čoho obliekate svoje deti? Nekvalitnými materiálmi im škodíte 9 177
 6. Hodnotenie profesionála: Aká je dovolenka v Mexiku? 6 538
 7. Najväčšia konferencia o doprave v SR sa už blíži 5 854
 8. Malebné severné Taliansko: Hory, jazerá, krásne mestá aj móda 4 658
 9. Farma v Krtíši je stredoeurópskym unikátom. Majiteľ neberie plat 4 358
 10. Na horúčavy myslite už pri stavbe domu 4 348

Neprehliadnite tiež

Autorská strana Petra Schutza

Ako chutí Threema a odklínanie Viktora (týždeň podľa Schutza)

Už keď Merkelová prijala pozvanie, dala sa tušiť otočka v kauzách právneho štátu, ústavnosti v Budapešti.

Stretnutie nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a maďarského predsedu vlády Viktora Orbána v Soprone pri príležitosti 30. výročia dočasného otvorenia hraníc s Rakúskom počas komunistickej éry Maďarska.
Vrtuľník záchranárov pri vrchu Giewont.
Reportáž Zuzany Kepplovej

Kauza Dobšiná: Čo sa to stalo v našom meste

Prečo Dobšinčania odchádzajú a prečo zostávajú.

Dnes píše Jaroslav Rumpli

Toto leto som nebol nikde. Ale bol som tam s Kočnerom

Threema je čo sa priamych dôkazov týka jalová.

Marian Kočner na terase vily na bratislavskej Kolibe.