BRATISLAVA. Tempo rastu cien bytov sa stále nezastavuje. Potvrdzujú to aj aktuálne štatistiky Národnej banky Slovenska (NBS) aj Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska (NARKS).
Priemerná cena za štvorcový meter v prvom štvrťroku bola vlani podľa prepočtov NBS na Slovensku približne 29-tisíc korún za štvorcový meter. V tomto štvrťroku to už bolo približne 33 700 korún. Spomalenie tempa rastu oproti koncoročnému porovnaniu vývoja cien medzi vlaňajškom a týmto rokom predstavovalo podľa rovnakého zdroja iba necelý percentný bod.
Nič nové – všetko rastie
„História slovenského realitného trhu ako celku za posledných sedem rokov nepozná pri nehnuteľnostiach určených na bývanie nič iného ako rast,“ hovorí generálny sekretár NARKS Martin Lazík.
„Začalo to štátnou bonifikáciou hypoték, prispel vstup do EÚ a rastúca výkonnosť ekonomiky, prílev zahraničných investícií a podobne. Bonusom v posledných rokoch bolo aj osamostatňovanie sa cez zaobstaranie si bývania silných populačných ročníkov, ako aj hypotekárne úvery,“ mieni.
Výsledkom je pretrvávajúci vysoký dopyt po bývaní, ktorý dáva priestor pre rast cien. Vlaňajší nárast cien vo veľkých mestách od pätnásť do dvadsať percent sa podľa neho udrží alebo, v závislosti od atraktívnosti regiónu, môže dosahovať desať alebo pätnásť percent.
Ako dlho takýto vývoj potrvá podľa neho iba ťažko konkretizovať. Nič zatiaľ podľa neho nenasvedčuje tomu, že by sa mali udiať nejaké zásadné zmeny.
„Je pravda, že byty v novostavbách už nie sú všetky vypredané ešte pred výkopom. Pred kolaudáciou však bývajú vo väčšine projektov až na výnimky predané,“ tvrdí.
Ešte si rast užijeme
Zníženie cien bytov by v najbližších rokoch nemali priniesť ani tisícky bytov naplánovaných v Bratislave.
„Dopyt stále prevyšuje ponuku. Ceny pozemkov v bratislavskom kraji budú stúpať ešte výraznejšie, pretože je ich nedostatok,“ hovorí podpredseda predstavenstva developerskej spoločnosti GRUNT Peter Uhlárik. Rast cien v hlavnom meste podľa neho zatiaľ významne neovplyvňuje ten fakt, že sa prichádzajúce nadnárodné spoločnosti sústredia predovšetkým na luxusné bývanie.
„Na ceny bytov najviac vplýva vysoký dopyt a lokalita. Nehnuteľnosti sa nekupujú len na samotné bývanie, ale aj ako prostriedok zhodnocovania peňazí,“ dodáva. Na otázku, ako dlho investičný boom v Bratislave potrvá, pre SME odpovedal generálny riaditeľ etablujúcej sa GTC Group Shalom Mor: „Bude to trvať ešte niekoľko rokov. Možno to už nebude také silné ako posledné mesiace, ale boom v hlavnom meste určite potrvá ešte tri alebo štyri roky.“
Veľké regionálne rozdiely či už v absolútnych cenách, alebo tempe vývoja ovplyvňuje celý rad faktorov.
Prípad Nitra
Najsilnejším poháňadlom sú v tomto smere zahraničné investície. Príkladom je Nitra, ktorej trh ožil spolu s ohlásenými investíciami Sony a iných prevádzok v priemyselnom parku. „Garsónky, ktoré stáli na jeseň 550-tisíc korún, sa predávajú za 900– alebo 950-tisíc korún.
Ceny dvojizbových bytov narástli zo 750-tisíc na 1,6 milióna korún,“ hovorí Beáta Húdzovičová z Nitrianskej realitnej kancelárie.
V Nitre vyrastajú nové nákupné centrá, novostavby sú vypredané – aj tie, ktoré budú kolaudovať koncom budúceho roku. Vypredali sa aj také, ktoré dva roky po kolaudácii neboli predané. K rastu cien aj do budúcnosti podľa Húdzovičovej prispeje aj to, že ľudia si držia byty, nechcú ich predávať, ale prenajímať.
„O 150 percent narástla ponuka bytov na prenájom. Vlastníci čakajú, že prídu noví pracovníci do firiem v priemyselnom parku a budú chcieť bývať,“ tvrdí majiteľka realitnej kancelárie. „Kým bude bytov nedostatok, ceny určite aj na budúci rok porastú,“ dodáva.
Možno to už nebude také silné ako posledné mesiace, ale boom v hlavnom meste určite potrvá ešte tri alebo štyri roky.