BRATISLAVA. Generálny riaditeľ Kerametalu Igor Junas vracia späť obvinenia, ktoré sa jeho firme ušli pred dvoma týždňami v súvislosti s výrobou bojového vozidla Aligátor. Hovorí, že na raste ceny Aligátorov sa nepodieľajú subdodávky organizované Kerametalom. O tom, za akých podmienok štát obnoví odber bojových vozidiel Aligátor, chce s predstaviteľmi štátu rokovať pozajtra.
Kde je problém
Ministerstvo obrany tvrdí, že Aligátory sú pre slovenskú armádu pridrahé. Šéf rezortu František Kašický zastavil objednávku viac ako sto kusov obrnených áut vyrábaných na Slovensku. V súčasnosti sa podľa ministrových slov dajú kúpiť podobné vozidlá za nižšiu cenu. Dôvodom predraženia Aligátorov sú podľa Kašického nevýhodné zmluvy s dodávateľmi.
Predseda brannobezpečnostného výboru Rudolf Púčik v priebehu minulého týždňa vyhlásil, že časť predraženia vzniká u výhradného dodávateľa komponentov pre Aligátory, bratislavskej firmy Kerametal.
Šéf Kerametalu Púčikove tvrdenia odmieta. Tvrdí, že cena základných súčiastok nie je vyššia ako v roku 2001. S tým, že v roku 2001 tvorili náklady na súčiastky dodávané Kerametalom 65 percent ceny vozidla v základnej výbave. Odvtedy sa ich cena nezmenila, ale ich percentuálny podiel na cene vozidla klesol na 47 percent. Naznačuje to nárast nákladov na strane výrobcu, ktorým je VOP Trenčín, alebo u dodávateľov iných komponentov.
„Pes nie je zakopaný v Kerametale, ale v nákladoch Vojenského opravárenského podniku Trenčín. Minister by mal hľadať rezervy vo vlastnom podniku,“ povedal Junas. Presnú výšku marže Kerametalu však komentovať nechcel.
Ticho proti argumentom
Pozastavenie objednávky na Aligátory pripisuje Junas na vrub lobistickým skupinám, ktoré sa na slovenský trh pokúšajú pretlačiť vlastné produkty. Cena Aligátorov má podľa neho rezervy, ale musia sa upraviť parametre vozidla.
O ďalšom osude Aligátorov by sa malo hovoriť na zasadnutí združenia investorov projektu túto stredu, kde sa stretnú zástupcovia Kerametalu a ministerstiev, ktoré sa na vývoji Aligátora nejako podieľali.
SME požiadalo ministerstvo obrany o informácie, ktoré mali ukázať, či šéf Kerametalu hovorí pravdu. Namiesto odpovedí na konkrétne otázky poslal hovorca rezortu Vladimír Gemela po dvoch dňoch SMS s textom: „Pre ministerstvo obrany je dôležité, aby využívalo peniaze daňových poplatníkov efektívne. Cena vozidla Aligátor je vysoká v porovnaní s konkurenciou. Naším cieľom je rozvoj slovenského obranného priemyslu, ale za primerané ceny.“ Neposkytol dokonca ani informáciu, koľko a aké Aligátory a za akú cenu už štát kúpil.
Výhradné práva na dovoz komponentov do Aligátora získal Kerametal pri vzniku zbrojárskeho projektu koncom 90. rokov. Spolu s ministerstvom obrany a hospodárstva vtedy projekt zakladal a podieľal sa na jeho financovaní.
Celkové investície spoločnosti do Aligátora podľa Junasa prekročili štvrť miliardy korún. Kerametal má tiež výhradné práva na export Aligátorov. Nepredal sa ani jeden.