Nedávno ste hovorili o dôvodoch, prečo investovať v Indii alebo Číne. Nepovedali ste však, či si myslíte, že tieto krajiny predstavujú hrozbu pre americkú hegemóniu vo svetovej ekonomike. Domnievate sa, že to tak je?
Sahara Chhabra Dallas
Nie sme ekonomickí analytici ani politickí prognostici. Ale nepotrebujete byť jedno ani druhé, aby ste videli, že USA sú v súčasnosti jasným hegemónom svetovej ekonomiky. Americká ekonomika je asi päťkrát väčšia ako čínska a 15-násobne ako indická, hoci v počte obyvateľov je oproti každej z týchto krajín sotva štvrtinová.
To dáva Spojeným štátom jedinečnú výhodu v zabezpečovaní vzdelania, zdravotnej starostlivosti, národnej bezpečnosti a iných verejných statkov. Ale „v súčasnosti“ neznamená, že to tak bude naveky.
Tak skoro to nebude
To, čo potrebujete, je vyjsť zo šablóny, podľa ktorej sa Čína a India s ich oveľa rýchlejším rastom po určitom čase veľkosťou vyrovnajú ekonomike Spojených štátov. V prípade Číny by to malo byť okolo roku 2045. India podľa odhadov dobehne USA približne o ďalších 20 rokov neskôr. To je dôvod, prečo tak často počujete expertov, ako hovoria, že v priebehu polstoročia budú India s Čínou, ako dve nové veľmoci, na dosah Spojeným štátom. No tak rýchlo to nebude.
Pri týchto odhadoch sa ráta s tým, že všetky tri krajiny si budú užívať bezproblémový ekonomický rast: žiadna recesia ani rozklad bankového sektora, žiadne politické krízy či sociálne nepokoje. Zdá sa vám to nepravdepodobné? Zaiste!
S čínskym masívnym experimentom spojiť komunizmus s kapitalizmom, zakorenenou indickou byrokraciou a korupciou a americkými dlhodobými finančnými záväzkami je však oveľa pravdepodobnejšie, že rast bude skôr kľukatý než lineárne stúpajúci nahor.
Mnohé ekonomické prognózy neberú do úvahy vzťahy s ďalšími časťami sveta, ako je napríklad Stredný východ. Jeho previazanosť a dobré vzťahy s krajinami sa môžu v najbližších desaťročiach veľmi zmeniť. Myslíte si, že je možné aspoň v hrubých rysoch načrtnúť scenár vývoja pre najbližších 50 rokov, ak vezmete do úvahy tieto skutočnosti?
Sloboda a stabilita
Bude Amerika rásť v priemere o tri percentá a Čína s Indiou o osem percent ročne? V prípade USA by sme mohli argumentovať nespochybniteľnou skúsenosťou USA. Ich systém a všetky jeho súčasti fungujú. A keď sa niečo pokazí, netrvá to dlho, a vráti sa to do pôvodného stavu. Nebojte sa, nezačneme teraz spievať oslavnú ódu na skvelý americký systém. My jednoducho len veríme, že ekonomická dominancia USA nie je v tom, ako dlho drží opraty svetovej ekonomiky vo svojich rukách. Je to o tom, ako funguje ako krajina. Máme na mysli predovšetkým slobodu a stabilitu.
Často sú politické strany v USA rozhádané až do krvi, ale vláda stále funguje. Všeobecne sa dá povedať, že americká justícia je spravodlivá. Zdravotná starostlivosť je síce v mnohom protirečivá, ale je všeobecne dostupná. Môžeme pokračovať ďalej - stredné školstvo nemáme úplne ideálne, zato náš vysokoškolský systém je bezpochyby najlepší na svete. Produkuje vynikajúcich odborníkov, inovátorov, vedcov a inžinierov. Napokon, USA majú silnú konkurenčnú výhodu, ktorá je silná a jedinečná: je ňou zmes bystrosti, ľudí hladných po podnikaní a dostatok horlivých investorov. Áno, Čína aj India majú ambicióznych ľudí, ktorí snívajú o tom, že rozbehnú vlastné podnikanie a mnohí z nich postupne dostávajú šancu. Ale Čína ani India sa v týchto veciach stále USA nepribližujú. Potrvá to roky, kým sa do Číny dostane žiadaný rizikový kapitál. Krajina si však musí napríklad vytvoriť vzťah k inováciám a získať skutočného podnikateľského ducha.
Pred Čínou sú aj ďalšie výzvy. Okrem rizík, plynúcich zo sociálneho experimentu, má Čína ekonomiku, na ktorej sa podieľa iba štvrtina populácie. Politika – jedno dieťa v rodine – vytvorí v budúcnosti problém pre starnutie populácie.
India bude za ten čas pokračovať v zápase s rozmáhajúcou sa chudobou a už spomínanou korupciou. Pravda, treba povedať, že India má demokratický politický systém. Táto demokracia je však zaplavená nespočetným množstvom protichodných politických strán.
Aj USA sú zraniteľné
Vykresľovaním týchto nedostatkov nechceme povedať, že americký systém je perfektný alebo že ekonomika USA nie je zraniteľná. Ak opustíme zaužívané schémy a priame predpovede budúcnosti, zistíme, že pred USA stojí v nasledujúcich 20 rokoch riziko veľkého nárastu rozpočtového deficitu. To, ako sa krajina prostredníctvom kombinácie daňovej a výdavkovej politiky vyrovná s týmto problémom, ovplyvní silu „motora“ ich rastu. Našťastie, stabilný a vysoko prispôsobivý americký systém zvládol v minulosti už viacero ťažkých problémov. V minulosti sa napríklad dostal z depresie, ktorý spôsobila „studená vojna“. Preto je v prípade USA viac dôvodov na optimizmus ako na beznádej.
Americká dominancia potrvábude tu väčšiu časť tohto storočia, ak nie aj celé. V nijakom prípade to však nie je pravidlo, ktoré sa zmení na konci storočia. Zostane pred nami, pokiaľ ostatné štáty nerozvinú ekonomické a sociálne modely natoľko, aby skutočne fungovali.
Budúcnosť svetovej ekonomiky je oveľa zložitejšia, ako by sa mohlo zdať podľa ekonomických či politických prognóz.
New York Times Syndicate začal koncom roka 2005 týždenne uverejňovať otázky čitateľov a odpovede Jacka a Suzy Welchovcov. Otázky sa posielajú na adresu Winning@nytimes. com. Najzaujímavejšie z nich sa dostávajú na stránky New York Times. Denník SME ich prináša v pravidelnom seriáli. (r)