BRATISLAVA. Do konca tohto mesiaca musia živnostníci a ostatní podnikatelia doniesť do Sociálnej poisťovne výpis z daňového priznania. Od budúceho mesiaca totiž musia odvádzať povinné príspevky do poisťovne podľa daňového základu za minulý rok. Sociálna poisťovňa si podľa tohto tlačiva môže skontrolovať, či od júla platia podnikatelia správnu výšku odvodov.
Nové príspevky od júla
Do konca tohto mesiaca platia podnikatelia poistné podľa zárobku v roku 2005. Ak vlani zarobili viac a náklady sa im výrazne nezvýšili, budú od júla platiť do Sociálnej poisťovne vyššiu sumu. Nový príspevok musia zaplatiť do 8. augusta.
Tí, ktorým z rôznych dôvodov daňový úrad predĺžil lehotu na podanie daňového priznania, majú čas na doručenie výpisu až do konca septembra. Aj títo podnikatelia však platia nové príspevky už za júl, teda najneskôr do 8. augusta.
Tlačivo výpisu z daňového priznania nájdu podnikatelia na internetovej stránke Sociálnej poisťovne. K dispozícii bude aj vo všetkých jej pobočkách. Formulár má dve základné časti. V prvej podnikateľ uvedie meno, rodné číslo, adresu a identifikačné číslo. V druhej časti je priestor na všetky druhy zdaniteľných príjmov, ktoré vlani zarobil. Nemusí nič špeciálne zisťovať, len odpisuje číselné údaje z daňového priznania. V tlačive je presne napísané, z ktorej položky v daňovom priznaní ich získajú. Ak si priznanie neokopíroval, musí merať cestu na daňový úrad.
To, či sú výpisy z priznania správne a podnikatelia v nich zámerne neuviedli nižšiu sumu, si Sociálna poisťovňa overuje z údajov od Daňového riaditeľstva. „Databázy ešte nie sú prepojené, ale vymieňame si informácie,“ povedala Lýdia Výborná zo Sociálnej poisťovne.
Pokuty pre oneskorencov
Výpisy z daňového priznania môžu podnikatelia posielať poštou, elektronicky, alebo doručiť osobne. Ak ich posielajú elektronicky, platí, že do 3 dní ich musia znovu doručiť aj s vlastnoručným podpisom. Výborná povedala, že na prípadný nával klientov sa pripravujú. „Pobočky to budú operatívne riešiť rozširovaním počtu okienok, v ktorých budú prijímať výpisy. V ich kompetencii je aj rozšírenie stránkových hodín.“
Podnikateľom, ktorí nestihnú poslať výpisy včas, teda do konca júna, účtujú pobočky podľa vnútorného predpisu Sociálnej poisťovne pokutu od tisíc do 5-tisíc korún. Ak výpis nedoručia vôbec, zaplatia od päť do 10–tisíc korún.
Odvody nemusia platiť všetci
Podnikateľom, ktorí zarobili vlani menej ako 91 200 korún (12-násobok aktuálnej minimálnej mzdy), povinnosť platiť odvody do Sociálnej poisťovne od budúceho mesiaca zaniká. Musia sa sa z poisťovne odhlásiť, a to najneskôr do 8. júla. Keď niekto začal podnikať vlani a zarobil viac ako 91 200 korún, musí sa zase do Sociálnej poisťovne najneskôr do 8. júla prihlásiť. V oboch prípadoch ide o celkový hrubý zárobok, ktorý sa neznižuje o náklady. Odvody platia aj podnikatelia v strate. Týka sa ich to vtedy, ak mali príjmy nad 91 200 korún. Vtedy platia poistné z minimálnej mzdy.
Prax je taká, že väčšina živnostníkov v súčasnosti platí odvody práve z minimálnej mzdy, pretože si optimalizuje svoje daňové a odvodové náklady. Minimálna mzda stúpla vlani v októbri na 7600 korún. Odvtedy podnikatelia platia odvody z tejto sumy. Spolu je to mesačne 2520 korún, čo je o 232 korún viac ako do októbra 2006, keď platili odvody z 6900 korún.
Ako sa počíta vymeriavací základ
Výpočet odvodovej povinnosti do Sociálnej poisťovne nie je komplikovaný. Pre podnikateľa je to polovica zo sumy daňového základu z minulého roka. Tú vydelí číslom 12 a dostane mesačný vymeriavací základ. Z neho vypočíta 33,15 percenta. Dostane novú sumu príspevku na ďalšie obdobie. Ak je vymeriavací základ vyšší ako 28 142 korún, potom z tejto sumy si podnikateľ vypočíta 4,4 percenta na nemocenské a 28,75 percenta z vymeriavacieho základu, najviac však zo sumy 56 283 korún.