BRATISLAVA – Finančné trhy včera ukázali, aké sú citlivé na dôležité politické zmeny. Odstúpenie českého ministra financií Pavla Mertlíka poslalo českú korunu na mesačné minimum a výkyvy spôsobené politickými udalosťami včera zažila aj slovenská mena.
Ministerka financií Brigita Schmögnerová včera vyhlásila, že poslanecký klub SDĽ sa po prijatí tzv. Langošovho zákona o zrušení dedičskej dane, za ktorý hlasovala aj opozícia, necíti viazaný koaličnými dohodami. Spolu s jej verejnou úvahou o svojom prípadnom odstúpení z funkcie spôsobili tieto vyjadrenia našej korune krátkodobú – 10-halierovú stratu.
Republikové predstavenstvo SDĽ rýchlo reagovalo vyhlásením, že pani ministerka si mylne vysvetlila závery z rokovania strany.
Slovenská koruna v priebehu dňa potom svoju 10-halierovú stratu dobehla a dokonca sa dostala na najsilnejšiu pozíciu za posledné štyri mesiace.
Ako dlho by trvali negatívne reakcie trhu a nakoľko by narušili jeho rovnováhu, keby ministerka odstúpila z funkcie, závisí podľa ekonómov najmä od dôvery investorov k novému ministrovi financií. „V očiach investorov je zlý minister lepší ako žiadny minister,“ myslí si analytik Istrobanky Marek Senkovič.
Podľa generálneho riaditeľa úseku stratégie Slovenskej sporiteľne Martina Barta si zahraničie vysoko cení našu ministerku financií, ale to neznamená, že by po jej odstúpení stratilo doterajšiu mienku o proreformnom smerovaní vládneho kabinetu.
JURAJ JAVORSKÝ
Tematicky príbuzné články:
Schmögnerová nechce zmeniť charakter štátu
Čo by sa stalo, keby odstúpila ministerka financií
Schmögnerová znervóznila peňažné trhy
Schmögnerovú alebo nižšie dane?