ŠAHY. Obnovená synagóga a susediace Átrium Európa v Šahách sa stali novými turistickými lákadlami. Myšlienka átria sa zrodila pred časom v hlave sociológa a lekára Petra Hunčíka, ktorý sa zaslúžil aj o záchranu miestnej synagógy.
V spolupráci s výtvarníkom Ferom Guldanom sa im podarilo vytvoriť atraktívny priestor, ktorý už dokázal do mesta na hraniciach s Maďarskom prilákať návštevníkov prakticky z celého sveta.
„Ide o ojedinelý projekt, ktorý má stále viac priaznivcov,“ hovorí Angelika Révész, štatutárka neinvestičného fondu Pečať mesta Šahy. V letných mesiacov je otvorený priestor átria ideálnym miestom na organizovanie rôznych kultúrnych podujatí a literárnych stretnutí.
Átrium je súčasťou nádvoria synagógy, v ktorej sa časť kultúrnych akcií a výstav koná celoročne.
Centrom átria je napodobenina hrobu Ježiša Krista, z ktorého ako symbol vyrastá strom života. Múry nádvoria zdobia obrazy Fera Guldana, ktoré sú prierezom historického vývoja ľudstva od najstarších čias po súčasnosť. Mnohé čerpajú námet z biblických výjavov.
Mesto v súčasnosti nemá nijaké kvalitné kultúrne zariadenie a átrium ho z veľkej časti supluje. Jeho súčasťou je obnovená synagóga – jedna z troch synagóg, ktoré v meste pôvodne stáli.
Hraničné Šahy sa vždy považovali za multikultúrne dvojjazyčné mesto. Popri katolíkoch tu mali do druhej svetovej vojny silné zastúpenie aj obyvatelia židovského vierovyznania, ktorí tvorili viac ako 20 percent obyvateľov. Okrem synagóg mali aj školu talmudu. Počas druhej svetovej vojny tu vzniklo geto, z ktorého väčšina pôvodných obyvateľov skončila v koncentračných táboroch.
Autor: eta