Kúpili sme na Žitnom ostrove vyše sedemdesiatročný dom z nepálenej hlinenej tehly. Je v dobrom stave. Bol stále obývaný a užívať sme ho mohli aj my hneď po kúpe, nemuseli sme robiť žiadne zásahy. Teraz by sme chceli urobiť okolo domu betónový chodník, ktorý by odvádzal dažďovú vodu. Niektorí nám však zámery neodporúčajú. Ako postupovať?
Zuzana Horváthová
Podľa veku domu, skutočnosti, že je v pôvodnom stave a v dobrej kondícii, možno usudzovať, že bol postavený podľa osvedčených postupov s prihliadnutím na miestne podmienky, ktoré mu vyhovujú desaťročia.
Domy z nepálených tehál majú pomerne dobré tepelné aj zvukové izolačné vlastnosti, dostatočnú pevnosť muriva a primeranú odolnosť voči otrasom, ich steny, ale aj stropy a podlahy dýchajú. Z interiéru prepúšťajú nadbytočnú vlhkosť, ktorá vzniká varením, umývaním aj dýchaním.
Takéto steny dokážu absorbovať a spätne prepustiť neporovnateľne väčší objem vzdušnej vlhkosti v porovnaní s inými murovacími materiálmi bez toho, aby tento jav zanechal na nich negatívne, čo i len vizuálne stopy.
Aby si zachovali tieto schopnosti, potrebujú hlinené domy trocha iné podmienky na zdravú kondíciu v porovnaní s podobne starými domami z pálenej tehly. Najvýraznejší rozdiel je, že nepálené murivo musí obsahovať viac vlhkosti ako murivo z pálenej tehly. To zabezpečí dostatočnú nosnosť muriva, pevnosť aj stupeň viskozity stien.
Priveľmi vysušené steny by sa stali krehkejšími, čo sa pri múroch postavených z pálených tehál nestane. Preto sa neodporúča podrezávať a podobne vodotesne izolovať steny naťahujúce vlhkosť z podložia.
V akútnom prípade treba zabezpečiť odtok nadmerného množstva vlhkosti perforovanou drenážnou rúrou zakopanou pod drenážny kanál a zabezpečiť aj jej vyparovanie cez drenážny zásyp okolo základov.
Pálené murivo je naopak pevnejšie a nenáchylné na drobenie a následnú deštrukciu práve keď je suchšie a neprevlhnuté. Avšak privysoká a dlhodobá vlhkosť poškodí hlinené nepálené steny nenávratne a ich oprava je nemožná. To by hrozilo skôr pri záplave alebo pri trvale poškodenej strešnej krytine.
Pokiaľ váš dom okrem troch menších prasklín na interiérovej omietke nemá zjavné známky poškodenia nosných múrov a ďalších stien, je najlepšie zachovať podmienky pre dom také, v akých vydržal v dobrom stave počas mnohých zím, daždivých období a horúcich liet. Zabetónované okolie stien by odviedlo dažďovú vodu od nich ďalej a ani jej rozptýlené vsakovanie by nemuselo stačiť zabezpečiť potrebnú prirodzenú vlhkosť muriva. Lepšie je položiť dlažbu na lôžko z makadanu.
V menšej miere vlhnúcej vonkajšej omietke pomôže vykopanie asi 20 - 25 cm hlbokého a do 50 cm širokého kanála zasypaného hrubším štrkom. Najmä na severnej, málo preslnenej strane a pod tieňom starších stromov. Dreviny a vyššie rastliny by nemali rásť v tesnej blízkosti takéhoto domu.
Ľuboš Šimna