Veľa stupňov riadenia brzdí rozvoj firmy

Stále nám tvrdia, že vytváranie nových riadiacich úrovní nie je správne a že musíme „vyrovnávať“ firmy, aby boli efektívnejšie. Ale firmy potrebujú isté vrstvy, aby boli úspešné? Čo si myslíte?

Stále nám tvrdia, že vytváranie nových riadiacich úrovní nie je správne a že musíme „vyrovnávať“ firmy, aby boli efektívnejšie. Ale firmy potrebujú isté vrstvy, aby boli úspešné? Čo si myslíte?

David Gionet

Toronto,Kanada


Organizačné nutkanie vytvárať riadiace úrovne je asi rovnako neúprosné ako – povedzme – každoročná sezóna hurikánov a môže byť rovnako pustošivé. Jediný rozdiel je v tom, že vrstvám sa dá zabrániť. Je nutné im zabrániť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dôvody by pre nikoho nemali byť novinkou. Vo svete, kde rýchlejšie nie je len lepšie, je to priam nevyhnutnosťou. Vrstvy všetko spomaľujú.

SkryťVypnúť reklamu

Rozhodovací proces. Čím viac vrstiev, tým viac ľudí, ktorí musia búchať svojimi gumenými pečiatkami. Tým viac prezentácií v PowerPointe, ktoré treba urobiť pre šéfov šéfov, kým sa dostaneme ku gumeným pečiatkam.

Alebo si vezmite komunikačný posun. Zakaždým, keď nejaká informácia prejde cez osobu, trochu zmení tvar. Vrstvy dodávajú subjektívne prikreslenie, interpretáciu a šum pri každom rozprávaní.

Alebo si vezmite rozbiehanie obchodu. Vrstvy zabíjajú začiatky, najmä vo veľkých fir­mách, a pochovávajú ich pod kopy byrokratov a procedúr.

Tam, kde existuje veľa riadiacich úrovní, zvyčajne znamená, že manažéri majú primálo ľudí, ktorí by im priamo podliehali. V zásade môže mať Tom v Kansase troch obchodníkov, za kto­rých je zodpovedný, alebo Mary v Toronte môže šéfovať dvom finančným analytikom a jednej administratívnej asistentke. Čo si počnú Tom a Mary so svojou nevyužitosťou? Napokon budú robiť opatrovateľky svojim priamym podriadeným alebo ešte horšie: budú za nich robiť ich prácu. Tomu hovoríme zabíjanie morálky a iniciatívy!

SkryťVypnúť reklamu

Vašou prácou je bojovať proti vytváraniu zbytočných riadiacich úrovní, dokonca, aj keď to znamená ísť proti gravitačnému tlaku vašej organizácie. Koniec koncov, vrstvy sa objavujú, lebo sa zdajú nevyhnutné, najmä pri raste. „Ajaj, máme väčšie tržby,“ hovoria ľudia, „mali by sme pridať viac okresných manažérov v teréne alebo viac zamestnancov? Radšej pridajme pár pozícií v ústredí.“

Paradoxne, dokonca, aj keď sa nedá hovoriť o raste a expanzii, firmy cítia povinnosť vytvárať väčšiu hierarchiu. Často sa táto forma vrstvenia maskuje ako povýšenie: „Pozrite, u nás ľudia stále postupujú vyššie!“

Takže, čo je správne, keď ide o riadiace úrovne? Manažéri by mali mať najmenej osem priamych podriadených, ale ak sú skúsení, až dvanásť. Generálni riaditelia by ich mali mať viac. Naozaj, čím vyššie sa nachádzate v organizácii, tým viac priamych podriadených by ste mali mať. Vysokopostavení by mali byť dosť dobrí, aby fugnovali bez sústavného kontrolného pohľadu svojich šéfov.

SkryťVypnúť reklamu

Pozrite, netvrdíme, že toto je koniec sveta. Len hovoríme, že by ste každú vrstvu mali považovať za zlú. A podobne ako hurikán, ak uvidíte, že sa k vám blíži, obrňte sa. Alebo ešte lepšie, utečte na vyššie miesta a nechajte nebezpečenstvo prefičať popri sebe.


Stále viac vidím, ako sa ľudia schovávajú za e-mail. Ak nemáte guráž povedať niečo osobne, neposielajte to e-mailom. Čo si myslíte?

John Martin

Overland Park, Kansas, USA

Vo všeobecnosti radíme e-mail­ vysoko, k jednej zo skvelých, prelomových inovácií všetkých čias. Je to jedna z vecí, o ktorých môžete povedať: „Zmenili všetko.“

Len si spomeňte na ten nedávny deň, keď zariadenia Blackberry boli odpojené vinou technologického chaosu. Na 24 hodín bol celý obchodný svet nútený pripomenúť si život pred okamžitými informáciami a okamžitou komunikáciou. Nikto necítil nostalgiu; všetci cítili bezmocnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Máte však úplnú pravdu v tom, že e-mail umožňuje ľuďom oznamovať tvrdé veci na diaľku, čo je ako dať úder z inej miestnosti.

Nepoznáme protijed na túto dynamiku, okrem toho, že by s tým mal každý bojovať osobne a položiť si otázku: „Mal/a by som toto povedať zoči-voči?“, než stlačí klávesu.

Ak sa cítite chúlostivo, odpoveď znie „Áno“. Nech je to akokoľvek ťažké, prestaňte písať e–maily – a radšej začnite hovoriť.

New York Times Syndicate začal koncom roka 2005 týždenne uverejňovať otázky čitateľov a odpovede Jacka a Suzy Welchovcov. Otázky sa posielajú na adresu Winning@nytimes. com. Najzaujímavejšie z nich sa dostávajú na stránky New York Times. Denník SME ich prináša v pravidelnom seriáli. (r)
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 666
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 435
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 732
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 351
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 436
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 657
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 950
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 237
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu