Ak poistenci štátu, teda napríklad dôchodcovia alebo študenti, pracujú na dohody o vykonaní práce alebo brigádnické dohody a popri tom majú symbolický riadny pracovný pomer, môžu ušetriť za rok niekoľko tisíc korún. Platí to aj vtedy, ak majú dohody popri podnikaní.
BRATISLAVA. Stále nie je isté, či sa ministerstvu zdravotníctva podarí presadiť, aby študenti a penzisti nemuseli budúci rok robiť ročné zúčtovanie odvodov. Ak to rezort napokon presadí, mnoho študentov aj pre penzistov sa vyhne doplácaniu odvodov. Ide o tých, čo za celý rok zarobia viac ako šesťnásobok minimálnej mzdy, čo je 45 600 korún.
V súčasnosti totiž platí, že ak tento rok zarobia viac ako 45 600 korún, musia doplatiť odvody do zdravotných poisťovní, ktoré sú 14 percent zo zárobku, najmenej však 8300 korún ročne. Keď toľko nezarobia, odvody platiť nemusia.
Chcú to riešiť
"Chceme to zapracovať do právnej úpravy, ktorú predložíme do vlády najneskôr do konca augusta," odpovedala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Silvia Balázsiková na otázku, či sa rezort chce naďalej usilovať o zrušenie zúčtovania pre penzistov a študentov. Už raz sa o to pokúšali pri novele zákona o zdravotnom poistení. Tá však skončila v Legislatívnej rade vlády. Tá ju stopla, lebo obsahovala návrh, aby poistenci štátu, ktorí sú v súkromných zdravotných poisťovniach, museli prejsť do niektorej zo štátnych poisťovní. Legislatívna rada si myslí, že je to v rozpore s ústavou.
Bez pomoci ministerstva
Ak by sa to nepodarilo, existujú možnosti, ako sa aj pri zárobku nad 45 600 korún ročne dá legálnym spôsobom obísť platenie zdravotných odvodov. Stačí, aby si študenti alebo penzisti dohodli s nejakou firmou pracovnú zmluvu za symbolickú odmenu, napríklad 500 korún mesačne alebo aj menej. Z tejto sumy by potom firma za zamestnanca odviedla preddavky na daň, aj odvody do Sociálnej a zdravotnej poisťovne. Popri tom by študent alebo dôchodca mohol na dohodu zarobiť napríklad 50-tisíc korún za celý rok alebo aj viac a odvody by neplatil.
"Keď má niekto príjem na dohody popri zamestnaní alebo popri podnikaní, tak z tých dohôd poistné neplatí. Stačí sa zamestnať a popri tom mať príjmy na dohody a tým je to vybavené," povedal spoluautor daňovej a odvodovej internetovej encyklopédie www.drak.porada.sk Jozef Mihál. Zo zamestnaneckého pomeru by mali minimálny zárobok, ktorý by bol menší ako 45 600 korún, zdravotné odvody by preto doplácať nemuseli.
Dá sa to aj s podnikaním
Existuje aj ďalšia možnosť. Odvody z dohôd poistenci štátu, teda napríklad penzisti alebo študenti, nemusia platiť ani vtedy, keď sa v zdravotnej poisťovni zaregistrujú ako samostatne zárobkovo činné osoby. Majú viac možností. Buď si vybavia živnostenský list na niektorú z podnikateľských činností, alebo sa do zdravotnej poisťovne prihlásia ako osoby, čo vykonávajú činnosť podľa autorského zákona.
"Nesmú sa nechať odbiť, lebo zdravotná poisťovňa nemá právo od nich žiadať, že majú z toho aj nejaké príjmy. Je to jeho vyhlásenie, pričom ako potenciálni autori nepotrebuje nijaké potvrdenie," radí Mihál. Aj v tomto prípade platí, že z podnikania by mali mať len minimálny príjem, z ktorého zaplatia odvody aj daň. Na dohody potom môžu zarobiť viac ako spomínaných 45 600 korún za celý rok a zdravotné ani sociálne odvody z toho platiť nebudú.
To, že oba spomenuté spôsoby môžu študenti a penzisti využiť, aby zbytočne neplatili odvody, potvrdil aj manažér z odboru príjmov zo zdravotnej poisťovne Dôvera Róbert Haršány. "Na prípadné príjmy vyplatené z dohôd sa napriek ich výške neprihliada z dôvodu, že príjmy z dohôd vyplatené zamestnancom a samostatne zárobkovo činným osobám nie sú predmetom výpočtu základu dane," povedal Haršány.
Zdravotné odvody sa platia
- zo zdaniteľných príjmov zo zamestnania, z dohôd (len poistenci štátu a samoplatitelia),
- zo zdaniteľných príjmov zo živnosti, podnikania, z honorárov.
Z akých príjmov sa neplatia zdravotné odvody(ide o takzvané vyňaté príjmy)
- príjmy z výkonu činnosti osobného asistenta,
- príjmy z prenájmu,
- príjmy, z ktorých sa vyberá daň zrážkou, okrem príjmu zo závislej činnosti, pri ktorom sa neuplatňujú nezdaniteľné časti základu dane a daňový bonus.
Zdravotné odvody sa takisto neplatia:
- z príjmov kapitálového majetku, zdanených podľa § 7 zákona o dani z príjmov,
- ostatných a príležitostných príjmov, zdanených podľa § 8 zákona o dani z príjmov,
- z príjmov z brigádnických dohôd a dohôd o vykonaní práce, ak tí, čo ich uzavreli, sú zároveň aj samostatne zárobkovo činné osoby alebo majú riadne zamestnanie na pracovnú zmluvu.
Lepšie je mať zmluvu
Z legálnych spôsobov, ako ušetriť na odvodoch, je lepšia riadna pracovná zmluva. Poistenci potom nemusia podávať ročné zúčtovanie odvodov.
BRATISLAVA. Študenti a penzisti môžu platenie zdravotných odvodov obísť tým, že popri zamestnaní na dohodu o vykonaní práce alebo brigádnickú dohodu zároveň majú uzavretú riadnu pracovnú zmluvu alebo popri tom podnikajú ako samostatne zárobkovo činná osoba. Oba spôsoby sú legálne, ale výhodnejšou je alternatíva zamestnaneckého pomeru, lebo nemusia na budúci rok vôbec podať ročné zúčtovanie odvodov. Podnikatelia musia odvody zúčtovať bez ohľadu na výšku ich príjmu a bez ohľadu na to, či budú odvody doplácať, alebo nie.
Vyhnú sa tak zbytočnej administratíve a ušetria čas niekoľkých hodín alebo províziu pre odborníka, ktorý by im zúčtovanie robil. V takomto prípade je dobré, aby si nárok na vyhlásenie o uplatňovaní nezdaniteľnej časti základu dane vybavili u zamestnávateľa, s ktorým majú uzavretú dohodu. Nie vo firme, v ktorej podpísali riadnu pracovnú zmluvu. Samozrejme platí to vtedy, ak rozhodujúce príjmy inkasujú z dohôd. Takto sa vyhnú administratíve spojenej s podávaním daňového priznania. Ak takéto vyhlásenie nepodpíšu, v ich záujme je, aby podali daňové priznanie. V ňom si uplatnia nezdaniteľnú časť a štát im veľkú časť dane vráti späť. Ak zarobia menej ako 95 616 korún za celý rok, štát im vráti všetky preddavky na daň, ktoré im firma strhla. (ľja)