Nedávno sa v Bratislave uskutočnil seminár, ktorého cieľom bolo po štrnástich rokoch vyhodnotiť projekt alternatívneho vzdelávania nadaných detí. Zúčastnili sa ho riaditelia škôl a učitelia z celého Slovenska, ale aj zástupcovia ministerstva a ďalších štátnych inštitúcií. Riaditeľka Školy pre mimoriadne nadané deti a Gymnázium v Bratislave Jolana Laznibatová pozvala aj rodičov, aby sa podelili o svoje skúsenosti.
"Teraz vám priblížim svoju ročníkovú prácu Točiaci sa kotúč vetra, v anglickom jazyku," hovorí pred veľkým auditóriom žiak štvrtej triedy zo Spišskej Novej Vsi Jakub Dovčík. "A nechceš radšej v slovenskom?" opýta sa Jolana Laznibatova. "To je jedno," povie Jakub a pokračuje perfektnou angličtinou.
Dospelí sa usmievajú. Jakub je možno lepším angličtinárom ako ktokoľvek z prítomných. Premieta na stenu svoju prácu o tropických cyklónoch, o hurikáne, tornáde, tsunami. Prezentuje ju v angličtine, ako nedávno v Barcelone. Nakoniec prejde do slovenčiny. Jeho práca obsahuje aj porovnanie obetí svetových vojen a živelných katastrof v období asi šiestich rokov.
"Dosť často sledujem televíziu. Videl som, ako v správach hovorili o tornádach a hurikánoch a rozhodol som sa dozvedieť niečo viac," vysvetľuje, prečo si zvolil práve túto tému.
Trinásťročná Martina Siváčková z tej istej školy na ulici Ing. Kožucha v Spišskej Novej Vsi sa tiež prezentuje s prácou v angličtine. O agroturistike a ovečke Belíčke hovorila nedávno aj v Belgicku. "Môj dedo chová ovce. Tému mi vybrala pani učiteľka a mne sa zapáčila." Súčasťou práce bolo aj pozorovanie dedkovej ovečky. Všímala si množstvo vyrobeného syra, koľko ovce nadoja, koľko jahňa pribralo, ako často ho museli strihať.
Na otázku, či si myslí, že tieto vedomosti využije, odpovedá: "Dúfam, že áno." Ako uviedla vo svojej práci, obec Poráč je najvyššie položenou obcou v okrese Spišská Nová Ves a chovajú sa v nej hospodárske zvieratá, ktorých z roka na rok ubúda. Zaujímavé? Pre Martinu áno. (ik)