Goya, španielsky velikán, solitér výtvarného umenia, žil na prelome búrlivého 18. a 19. storočia. Jeho dielo je známe výtvarnou zručnosťou a emocionálnym nábojom. Zachytil charakter zobrazovaného dobového človeka a situácie revolučného obdobia, v ktorom žil.
Na začiatku 21. storočia sa na slovenskej výtvarnej scéne objavuje Jozef Srna, maliar programovo upísaný „tradičnému“ prejavu maľby, zvanej aj klasická. Aká je paralela medzi ním a Francescom Goyom?
Goya stvárnil útrapy svoje i svojho ľudu, jeho hrdinovia boli revolucionári bojujúci za krajšiu budúcnosť. Srna vo svojich veľkoformátových maľbách poukazuje nerevolučným prístupom k maliarskemu médiu na aktuálne „démony-prízraky“ súčasnej spoločnosti. Jeho obrazy formálne evokujú historicky návrat do minulosti, ale obsahovo čerpá inšpiráciu zo súčasnosti.
Na plátne zobrazuje rovnako ako Goya jednoduchý ľud. Srnovi hrdinovia sú zobrazovaní v podobnom psychickom a fyzickom vypätí ako nejeden obyčajný človek 19. storočia.
Mladý výtvarník svojsky interpretuje fenomény dnešného storočia v „historickom priestore“ plátna. V zobrazovaných témach, ktoré pripomínajú hrdinstvá romantizmu, sa tak nachádzajú antiglobalisti, revolucionári i obyčajní ľudia na okraji spoločnosti.
V jednotlivých tvárach možno čítať charaktery, duševné rozpoloženie vidieť vo vystrašených očiach i na grimasách úst a nemých výkrikoch. Celé telo hovorí o človeku plnom revolty a vzdoru.
Časť obrazov zobrazuje krajinu, v ktorej môžeme vidieť silu prírody. Zachytáva podobné momenty a situácie ako jeho starší predchodca z 19. storočia Angličan William Turner, ktorý svojsky „bojoval“ s prírodnými živlami.
Srna sa ukazuje ako precízny pozorovateľ. Striehne na svoje objekty, detailne si ich premeriava, aby ich mohol následne veľmi emotívne zobraziť a zvíťaziť tak maliarskymi ťahmi štetca nad nestálosťou krajinných úkazov.
V konečnom výsledku dokáže človek čítať zlomovú premenu letnej búrky a stále sa meniacej oblohy alebo morskej hladiny.
Výstava Jozefa Srnu Svetlo a dráma v malej výstavnej sieni Považskej galérie umenia je otvorená do 1. júla.
Autor: Ľudmila Poláčková (Autorka je študentka kunsthistórie)