Delenie kariet na debetné a kreditné patrí k tým najzákladnejším. Debetná karta je vydaná k bežnému účtu majiteľa karty v banke. Bezprostredne po výbere hotovosti z bankomatu alebo po platbe kartou u obchodníka sú peniaze stiahnuté z účtu vedeného v banke. Majiteľ kreditnej karty na rozdiel od debetnej nepoužíva vlastné peniaze, ale banka mu dáva vlastne úver. Stanoví mu určitý úverový rámec, ktorý môže čerpať, navyše má k dispozícii aj nie-koľkodňové bezúročné obdobie.
Viac služieb, pohodlia, komfortu
Produktové charakteristiky platobných kariet, debetných či kreditných, sú v zásade štandardné - úroková sadzba, poplatky, cena karty, pri kreditkách bezúročné obdobie alebo výška minimálnej splátky. Každá banka si ich určuje v súlade so svojimi obchodnými pod-
mienkami. Aby zaujali klienta, musia banky ponúknuť čosi navyše - služby. Viac služieb, pohodlia, komfortu. Klient väčšinou hľadá kartu, za ktorú v poplatku dostane čo najviac. Napr. cestovné a úrazové poistenie, ochranu karty proti zneužitiu na internete, poistenie zneužitia karty 24 hodín pred nahlásením jej blokácie a podobne.
Najprv výber, potom platba
Technologický rozvoj - magnetické prúžky a čipy používané v kartách prinášajú so sebou aj vyššiu ochranu pre majiteľov kariet proti ich zneužitiu. Platba kartou sa tak stáva stále bezpečnejšou a komfortnejšou. Napriek tomu, že Slovensko vstúpilo do veku bankových kariet v dobe keď tieto boli už pod vplyvom týchto moderných technológií, Slováci často uprednostňujú výber hotovosti z bankomatu. Aj pred obchodným domom a až s bankovkami vo vrecku sa vydávajú na nákupy napriek tomu, že obchod je vybavený terminálmi na platbu kartou.
Mobilný bankomat
Počet bankomatov v slovenských mestách neklesá a v minulom mesiaci dokonca pribudol aj jeden pojazdný. Prvý mobilný bankomat Tatra banky bude k dispozícii na väčšine veľkých open-air podujatí akými sú festivaly, vinobrania či veľtrhy. (ia, vj)