Ročné zúčtovanie zdravotného poistenia musí urobiť každý zamestnanec alebo len ten, ktorého mesačný príjem bol minulý rok vyšší ako 47 475 korún?
"Ročné zúčtovanie za rok 2006 nemusí robiť zamestnanec, ktorý mal každý mesiac započítateľný príjem maximálne do 47 475 korún, ak tento zamestnanec nebol v roku 2006 aj samostatne zárobkovo činnou osobou ani samoplatiteľom (dobrovoľne nezamestnaná osoba). Takisto nesmel mať nijaké príjmy zdanené podľa § 6 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov, okrem príjmov z prenájmov a príjmov z činnosti osobného asistenta a príjmov zdanených zrážkovou daňou (napríklad autorské honoráre za príspevky do novín, časopisov, TV a rozhlasu).
Znamená to, že ak ste takzvaný čistý zamestnanec a každý mesiac bol váš príjem do 47 475 korún vrátane, ročné zúčtovanie vykonať nemusíte. Ročné zúčtovanie nemusia podať ani "čistí" zamestnanci, ktorí mali každý jeden mesiac v roku 2006 - teda od januára až do decembra 2006 v každom zamestnaní započítateľný príjem 47 475 korún a viac."
Treba za konateľov v pracovnom pomere - ak príjem nepresiahne 47 475 korún - podávať ročné zúčtovanie odvodov?
"Nie, netreba. Konatelia sa od roku 2006 už nepovažujú za samostatne zárobkovo činné osoby."
Súbeh viacerých zamestnaní
Zamestnanec mal po celý minulý rok jedno zamestnanie. V ňom mal príjem medzi 15- až 35-tisíc korún mesačne. Niekoľko mesiacov mal i druhé zamestnanie, tam mal príjem okolo 20-tisíc mesačne. Musí si podať ročné zúčtovanie, ak boli mesiace, v ktorých súčet jeho príjmov bol vyšší ako 47 475 korún?
"Ročné zúčtovanie za minulý rok nemusí robiť zamestnanec, ktorý mal každý mesiac v každom zamestnaní započítateľný príjem najviac 47 475 korún. Ak ide o poistenca, ktorý bol len zamestnancom a každý mesiac bol jeho príjem v každom zamestnaní do 47 475 Sk vrátane, ročné zúčtovanie vykonať nemusí.
Každé zamestnanie sa posudzuje osobitne. Keď v nejakom mesiaci zarobil v zamestnaní A sumu 35-tisíc a v zamestnaní B sumu 20-tisíc, hoci je to spolu 55-tisíc, nie je to dôvod na vykonanie ročného zúčtovania.
V danom prípade však možno pôjde o prípad, keď sa ročné zúčtovanie oplatí podať "dobrovoľne". V takých prípadoch, ako je opísaný v otázke, sa v ročnom zúčtovaní postupuje takto:
n príjmy z oboch zamestnaní sa spočítajú,
n poistné sa vypočíta zo súčtu príjmov, najviac však zo sumy 569 700 korún,
n suma takto vypočítaného poistného sa porovná so súčtom preddavkov, ktoré zamestnanec zaplatil počas roka v oboch zamestnaniach,
n ak bude suma poistného vyššia, ide o preplatok zamestnanca, ktorý mu bude vrátený,
n preplatok budú mať i obaja zamestnávatelia.
Napríklad, ak v prvom zamestnaní zarobí za celý rok 400-tisíc korún, v druhom 200-tisíc, spolu to bude 600-tisíc korún. Preddavky v prvom zamestnaní budú spolu 16-tisíc, v druhom 8-tisíc, spolu teda 24-tisíc.
Poistné sa však vypočíta len zo sumy 569 700 korún, pri sadzbe 4 % bude poistné suma 22 788 korún. Rozdiel medzi vypočítaným poistným a preddavkami bude preplatok 1212 korún." Na otázky odpovedal spoluautor odvodovej
a daňovej encyklopédie www.drak.porada.sk Jozef Mihál
Odmena pre ženu
na materskej
Naša zamestnankyňa bola vlani pol roka na materskej dovolenke a ďalšieho pol roka na rodičovskej dovolenke. Počas materskej jej bola v jednom mesiaci vyplatená prémia, ktorá nepresiahla sumu 47 475 korún, z ktorej bolo odvedené aj poistné na zdravotné poistenie. Je povinná táto zamestnankyňa vykonať zúčtovanie?
"Ak bola vašej zamestnankyni počas poberania materských dávok vyplatená prémia, ktorá nepresiahla maximálny vymeriavací základ, z ktorej ste odviedli preddavky na zdravotné poistné a počas poberania rodičovského príspevku zdaňovaný príjem nepresiahol polovicu úhrnu minimálnych miezd (na tento účel sa zaň považuje mesačná minimálna mzda z roku 2006: 6900 korún), nemá v tomto prípade povinnosť podať ročné zúčtovanie za minulý rok."
Pracujúci dôchodca
Som starobný dôchodca, ktorý mal vlani príjem z dohody zdanený zrážkovou daňou vo výške 3500 korún mesačne. Musím si urobiť ročné zúčtovanie poistného? Ročné zúčtovanie dane som si neurobil, tak by sa na mňa mala sťahovať výnimka, nie?
"Ako starobný dôchodca ste mali celý rok 2006 príjmy z dohôd o vykonaní práce. Každý mesiac v roku 2006 po 3500 korún mesačne a úhrn vašich príjmov v roku 2006 bol 42-tisíc korún z dohôd o vykonaní práce, ktoré sú zdanené zrážkovou daňou. V zmysle zákona o zdravotnom poistení existujú príjmy, z ktorých sa zdravotné poistenie neplatí (tzv. vyňaté príjmy). Za vyňaté príjmy považujeme:
n príjmy z výkonu činnosti osobného asistenta,
n príjmy z prenájmu,
n príjmy zdanené zrážkovou daňou, okrem príjmov zo závislej činnosti, pri ktorých sa neuplatňujú nezdaniteľné časti základu dane a daňový bonus.
Z uvedeného vyplýva, že ak osoba mala počas celého roka dohodu o vykonaní práce a príjmy boli zdaňované zrážkovou daňou, poistné na zdravotné poistenie sa platí, ak ide o poistenca štátu alebo samoplatiteľa.
Poistenec štátu, teda aj dôchodca, ktorý mal v roku 2006 na dohody vyplatené 12 x 3500 korún, teda spolu 42-tisíc, presiahol polovicu úhrnu minimálnych miezd 41 400 korún. Musí preto robiť ročné zúčtovanie poistného na tlačive typu C. Tento poistenec bude musieť zaplatiť poistné sadzbou 14 % z minimálneho vymeriavacieho základu samoplatiteľa, a to je suma 54 264 korún. Ročné zúčtovanie za rok 2006 je potrebné vykonať a podať do zdravotnej poisťovne do 2. júla 2007 a robí si ho poistenec sám."
Zdroj: Poradňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne