n mali po celý rok len jediné zamestnanie,
n neboli samostatne zárobkovo činnou osobou,
n neboli samoplatiteľom,
n nemali príjmy z podnikania,
n mohli mať okrem zárobku zo zamestnania aj príjmy z prenájmu, z činnosti osobného asistenta a príjmy zdanené zrážkovou daňou,
n v čase, keď neboli zamestnaní, boli poistencom štátu, nezarábali v zamestnaní a ani ako podnikatelia. A ak predsa len niečo zarobili, nemalo by to byť viac ako polovica minimálnej mzdy.
Čo a ako vypísať
Úvodná časť
Poistenec sem vpisuje svoje rodné číslo, kód zdravotnej poisťovne a druh ročného zúčtovania, teda riadne, opravné alebo dodatočné. Potom sa tu vypĺňa, či poistenec bol osobou so zdravotným postihnutím.
Prvý oddiel
Obsahuje základné údaje o poistencovi.
Položky 5 a 6
Vypĺňajú sa podľa predtlače. Štát sa uvádza len v prípade, ak poistenec nemá na Slovensku trvalý pobyt.
Druhý oddiel
Údaje o zákonnom zástupcovi, ak podáva ročné zúčtovanie za poistenca.
Tretí oddiel
Obsahuje základné údaje o zamestnávateľovi. Ďalej číslo platiteľa poistného, ktoré zamestnávateľovi pridelila príslušná zdravotná poisťovňa. Ak je zamestnávateľom fyzická osoba, uvádza sa jej rodné číslo. V položke 27 je celková suma príspevkov, zaplatených do zdravotnej poisťovne zamestnávateľom v minulom roku (ide o tú časť odvodov, ktorá sa nestrháva z hrubej mzdy, ale platí ju za pracovníka firma).
Štvrtý oddiel
Položka 31
Dátumy začiatku a konca obdobia v minulom roku, keď fyzická osoba bola v roku poistencom a súčasne sa považovala za zamestnanca.
Položka 32
Suma preddavkov z hrubej mzdy na zdravotné poistné zamestnanca za rok 2006.
Položka 33
Vymeriavací základ zamestnanca, ktorým je celkový úhrn príjmov, ktoré vlani zarobil a podľa zákona sa z nich platí poistné.
Piaty oddiel
Vypĺňa ho len ten poistenec, ktorý bol vlani zamestnaný a súčasne sa považoval za osobu, za ktorú pri splnení zákonných podmienok platí poistné štát. Napríklad nezaopatrené dieťa študent, ktorý začal pracovať. Podobne aj dôchodca, ktorý prestal pracovať. Takisto poberateľ rodičovského príspevku, keď v priebehu roka nastúpil do práce. V tabuľke podrobne poistenec rozpisuje počet kalendárnych dní v mesiacoch, ďalej koľko v jednotlivých mesiacoch odpracoval dní a akú mal mzdu. Do riadkov položky 43 napíše celé sumy zárobkov. Do riadkov položky 47 prepíše len tie, ktoré sa týkajú obdobia, keď bol poistencom štátu. Tu sa overuje, či za dané obdobie zarobil najviac polovicu úhrnu minimálnych miezd. Ak áno, poisťovňa jemu i zamestnávateľovi vráti poistné.
Súčasne sa vyznačí príslušné písmeno v treťom riadku tejto položky, napríklad v prípade poistenca nezaopatreného dieťaťa sa vyznačí A.
Šiesty oddiel
Uvádzajú sa tu počty kalendárnych dní, za ktoré štát platil za poistenca príspevky do zdravotnej poisťovne - počet dní, keď zamestnanec poberal pri práceneschopnosti náhradu príjmu alebo nemocenské, ďalej ošetrovné a materské.
Siedmy oddiel
V ňom poistenec počíta zo svojho vymeriavacieho základu (to, čo za celý rok zarobil) poistné, ktoré mal podľa zákona zaplatiť. Porovná ho s preddavkami, ktoré do zdravotných poisťovní zaplatil a vyjde mu buď preplatok, alebo nedoplatok.
Ôsmy oddiel
Oddiel sa vypĺňa len vtedy, ak ročné zúčtovanie vykonal sám zamestnanec a nepožiadal o to zamestnávateľa. Druhou podmienkou na jeho vyplnenie je, že výsledkom ročného zúčtovania je preplatok zamestnanca, teda ak v položke 68 je záporná suma. Tento oddiel je žiadosťou o vrátenie preplatku.
Deviaty oddiel
Vypĺňa sa v prípade, ak zamestnanec požiadal o vykonanie ročného zúčtovania za minulý rok svojho zamestnávateľa. Podľa predtlače sa vyznačí krížikom, že ročné zúčtovanie vykonal zamestnávateľ. Ďalej sa uvedie priezvisko a meno osoby, ktorá vo firme zodpovedá za vypracovanie ročného zúčtovania, spolu s telefónnym a faxovým číslom.
Desiaty oddiel
Priestor na osobitné poznámky k ročnému zúčtovaniu. Takisto sa tu v položke 71 vyznačí počet príloh. Tou môže byť napríklad doklad o výške príjmu a o preddavkoch za minulý rok. V tomto oddiele sa píše dátum vyhotovenia ročného zúčtovania a napokon je tu priestor na podpis poistenca.