Účty so zdravotnými poisťovňami si bude tento rok, podobne ako vlani, vyrovnávať vyše pol milióna poistencov. Väčšinou pôjde o živnostníkov a podnikateľov. Tí musia ročné zúčtovanie podať bez výnimky, a to aj v prípade, ak podnikali čo i len jeden deň. Zamestnanci musia podávať zúčtovanie iba vo výnimočných prípadoch. Je však skupina zamestnancov, ktorá nemusí odvody zúčtovať, je to však pre nich výhodné, pretože na nich čaká preplatok.
Preplatok znamená, že v skutočnosti zaplatili do zdravotných poisťovní viac peňazí, ako mali. To, čo zaplatili navyše, im poisťovne vrátia, ale len ak urobia ročné zúčtovanie odvodov.
Ide o zamestnancov, ktorí mali počas minulého roka naraz alebo postupne po sebe viacerých zamestnávateľov, pričom ani u jedného z nich nezarobili za mesiac 47 475 korún, ale súčet ich celkových príjmov bol vyšší ako 12-násobok tejto sumy. Za celý rok teda zarobili dokopy viac ako 569 700 korún. Táto suma je maximálnym ročným vymeriavacím základom pre platenie povinného zdravotného poistenia. Z toho, čo pracovník zarobí navyše, odvody do zdravotnej poisťovne už platiť nemusí.
Kto musí podať ročné zúčtovanie
n Každý poistenec, ak bol minulý rok čo len jeden deň samostatne zárobkovo činnou osobou.
n Zamestnanec, ktorý mal počas roka takzvané kolísavé príjmy, teda zarobil v jednotlivých mesiacoch raz menej a inokedy viac ako 47 475 korún v hrubom.
n Samoplatiteľ, ktorý minulý rok zarobil spolu viac ako 41 400 korún. Samoplatiteľom je dobrovoľne nezamestnaný. Za určitých okolností ním môže byť napríklad aj novinár poberajúci autorské honoráre.
n Poistenec štátu (dôchodca, študent, osoba na materskej), ak jeho príjem za celý rok bol vyšší ako 41 400 korún.
n Zamestnanec v prípade, že mal každý mesiac príjem nad 47 475 korún v hrubom, ale nebol zamestnaný všetkých 12 mesiacov. O zúčtovanie môže požiadať zamestnávateľa, alebo ho urobí sám. Zamestnávateľa bolo treba požiadať do polovice mája.
n Zamestnanec, ak mal popri príjmoch zo zamestnania aj príjmy z honorárov.
Kto nemusí podať ročné zúčtovanie
n Ten, kto bol celý rok zamestnaný, nepodnikal, a jeho príjmy nepresiahli v jednotlivých mesiacoch 47 475 korún.
n Zamestnanec, ktorý popri práci nepodnikal a každý mesiac zarobil viac ako 47 475 korún.
n Poistenec štátu (dôchodca, študent, osoba na materskej), ak jeho príjem za celý rok nepresiahol 41 400 korún.
Kto nemusí podať, ale je to pre neho výhodné
n Zamestnanec, ktorý mal počas minulého roka naraz alebo postupne po sebe viacerých zamestnávateľov, pričom ani u jedného z nich nezarobil za mesiac 47 475 korún, ale súčet jeho celkových príjmov bol vyšší ako 12-násobok tejto sumy. Za celý rok teda zarobili dokopy viac ako 569 700 korún.
Čo to je ročné zúčtovanie
Porovnávanie zaplatených príspevkov na zdravotné poistenie s tým, čo mal podnikateľ alebo zamestnanec skutočne zaplatiť podľa výšky zárobku. Pri zúčtovaní si podnikatelia musia vypočítať aj nové preddavky, a to podľa dosiahnutého zárobku.
Odvody sa platia
zo zdaniteľných príjmov
n zo zamestnania,
n z dohôd (len poistenci štátu a samoplatitelia),
n zo živnosti, podnikania, z honorárov
Z akých príjmov sa neplatia odvody
(ide o takzvané vyňaté príjmy)
n príjmy z výkonu činnosti osobného asistenta,
n príjmy z prenájmu,
n príjmy, z ktorých sa vyberá daň zrážkou, okrem príjmu zo závislej činnosti, pri ktorom sa neuplatňujú nezdaniteľné časti základu dane a daňový bonus,
n príjmy z kapitálového majetku, zdanených podľa § 7 zákona o dani z príjmov,
n príjmy z ostatných a príležitostných príjmov, zdanených podľa § 8 zákona o dani z príjmov.