Ak ste vlani podali tlačivo ročného zúčtovania zdravotných odvodov po poslednom termíne, nič sa nestalo. Aj pre intervenciu vtedajšieho ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca sa poisťovne pri premiére zúčtovania správali benevolentne. Tento rok bude situácia iná. Všetkých, čo nestihnú zúčtovať odvody za minulý rok do 2. júla, čakajú pokuty. V prípade fyzických osôb môžu dosiahnuť päťtisíc, pri firmách až stotisíc korún.
Podávať sa muselo aj minulý rok
Minuloročnú benevolenciu poisťovní si niektorí poistenci vysvetlili tak, že ročné zúčtovanie podávať nemusia vôbec. Ľudia tak za minulý rok nezaplatili doteraz poisťovniam odhadom od 10 do 15 percent z celkových nedoplatkov, ktorých bolo spolu vyše jeden a pol miliardy korún. Poisťovne už väčšinu previnilcov nahlásili Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Ten im môže dať rovnaké sankcie, aké hrozia ľuďom aj tento rok, ak nezúčtujú odvody do 2. júla. Pokuta pre vlaňajších oneskorencov môže byť dokonca dvojnásobná, ak zúčtovanie opomenú aj tento rok. Úrad totiž môže podľa zákona pri opakovanom porušení tej istej povinnosť pokutu zdvojnásobiť. Niektorým poistencom by tak hrozilo, že budú musieť zaplatiť až desaťtisíc, firmám dvestotisíc korún.
Kto musí zúčtovať?
Povinnosť podať ročné zúčtovanie majú predovšetkým všetci živnostníci a samostatne zárobkovo činné osoby. Ďalej zamestnanci s takzvanými kolísavými príjmami. "Ak mal aspoň v jednom mesiaci na výplatnej páske príjem, z ktorého sa platí poistné, viac ako 47 475 korún v hrubom, je povinný odvody si zúčtovať," hovorí spoluautor odvodovej a daňovej encyklopédie www.drak.porada.sk Jozef Mihál. Tým, ktorí v každom mesiaci zarobili viac ako 47 475 korún, táto povinnosť odpadá. Zúčtovanie robia aj tí, ktorí mali popri zamestnaní napríklad aj príjmy z honorárov a zahrnuli ich do daňového priznania. Takýto zamestnanec musí zúčtovávať odvody sám.
Podobne ako pri daniach, aj tu mohli zamestnanci požiadať, aby papierovačky okolo vyrovnávania odvodov urobili za nich zamestnávatelia. Mali na to čas do polovice minulého mesiaca. Ak to nestihli, a firmy k nim neboli zhovievavé, musia si odvody s poisťovňami zúčtovať sami. Termín 15. máj pre firmy nie je záväzný, žiadosť o ročné zúčtovanie môžu, ale nemusia prijať od zamestnanca aj neskôr. Odvody si nemusia sami zúčtovávať zamestnanci, ktorí mali postupne alebo naraz aj viacero zamestnaní, samozrejme za predpokladu, že sa dohodli so zamestnávateľom, aby to urobil za nich. Aj pre zamestnávateľov platí, že odvody za minulý rok musia zúčtovať najneskôr do 2. júla.
Ak ste podnikali, je podanie na vás
O zúčtovanie nemohli požiadať firmu, ale musia ho sami podať tí zamestnanci, ktorí popri zamestnaní zároveň aj podnikali, hoci len jeden deň. "Platí to aj pre takých živnostníkov, ktorí si v minulosti popri zamestnaní vybavili živnostenský list, ale reálne nepodnikajú," povedal Mihál. Aj samoplatitelia si zúčtovanie robia sami. Samoplatiteľom môže byť napríklad dobrovoľne nezamestnaný a za istých okolností aj novinár pracujúci na autorskú zmluvu.
Zjednodušenie sa nechystá
Ministerstvo zdravotníctva nesplnilo sľub z programu vlády, že zjednoduší zúčtovanie zdravotných odvodov. Zostane to tak zrejme aj na budúci rok. Rezort pripravuje len kozmetické zmeny.
Zúčtovanie odvodov je zložitejšie ako podávanie daňového priznania. Už vlani sa na zložitosť celého procesu sťažovali firmy aj ľudia. Na zúčtovanie existuje päť tlačív a ďalších osem povinných príloh, ktoré musí zamestnanec alebo podnikateľ použiť, ak má napríklad súbeh viacerých zamestnaní. Súčasná vláda sa v programovom vyhlásení zaviazala, že zúčtovanie odvodov zjednoduší. Tento rok sa jej to nepodarilo. Minister zdravotníctva Ivan Valentovič nedokázal zjednodušiť proces ani tlačivá ročného zúčtovania verejného zdravotného poistenia za rok 2006. Tvrdí, že tak urobí do ďalšieho zúčtovania. Na budúci rok ministerstvo zdravotníctva počíta napríklad s tým, že od povinnosti robiť zúčtovanie odvodov oslobodí študentov a penzistov. Tým by im zároveň umožnilo, aby nemuseli zo svojich zárobkov platiť zdravotné odvody. Uvažuje sa aj o tom, že zamestnanci nebudú musieť vracať nedoplatok menší ako sto korún. Doterajšie ministrom navrhované zmeny sú však kozmetické a zúčtovanie by výraznejšie nezjednodušili.