Problém sa netýka len niektorých krajín, ale prakticky súvislého pásu od Bulharska až po Poľsko. V rovnakých odvetviach majú presne tie isté problémy ako my napríklad aj Rumuni; do krajiny vtrhol stavbársky boom, ale stavbári sa minuli. Finančná skupina Imofinance, ktorá sa tu venuje stavebnej a developerskej činnosti si musela zabezpečiť pracovníkov z Moldavska, ale do roka im musela zvýšiť platy o 20 až 50 percent - píše český denník Lidové noviny. Vo väčšine nových členských krajín je pritom nezamestnanosť pomerne vysoká. Firmy však nedokážu získať vhodných ľudí.
Medzi najprudšie sa rozvíjajúce podniky patria v tejto oblasti automobilky. Tie poskytli prácu mnohým ľuďom v strednej aj východnej Európe. Prilákala ich lacná a kvalifikovaná pracovná sila a teraz, keď investovali do rozšírenia fabrík v týcho lokalitách sa ukazuje, že narazili na strop kádrových možností.
Veľký dopyt po pracovných silách je aj v oblasti stavebníctva, služieb (najmä hoteliérstva a stravovania), ale aj sezónnych prác. V snahe zaplniť pracovné miesta, na ktoré nemajú domáci nezamestnaní kvalifikáciu alebo o ktoré nemajú záujem, lákajú už aj krajiny ako Poľsko alebo Rumunsko ľudí od svojich „východných“ susedov.
Ukazuje sa, že problémom krajín, ktoré zažívajú prudký rozvoj je nedostatok voľných ľudí s vhodnou „tržnou“ kvalifikáciou.
“Už sme zaznamenali takéto signály od kolegov z Rumuinska aj Bulharska a mňa to neprekvapuje,“ hovorí riaditeľ slovenskej pobočky spoločnosti Manpower Boris Lukáč. „Stačí si uvedomiť ako vyzerala situácia na našom trhu práce povedzme pred piatimi rokmi. V Rumunsku alebo Bulharsku zažívajú niečo podobné teraz.“
U nás sa už trh práce drasticky vyprázdnil; ľudia si buď zamestnanie našli, alebo odišli do zahrnaičia, alebo si založili živnosť a podnikajú. „Musíme sa vážne zamyslieť nad tým, komu otvoríme náš pracovný trh. Myslím, že o pár rokov nebude nič nezvyčajné, keď hudú naľše firmy zamestnávať pracovné sily z Ázie - napríklad Indov alebo Filipíncov. Ako všade inde v Európe,“ dodáva Lukáč.