Ešte predvčerom to bol Azerbajdžan, včera už Turecko, Irak či námorné plošiny v Perzskom zálive.
Ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi (na snímke Reuters) sa podaril husársky kúsok. Namiesto studenovojnovej rétoriky začal na summite v nemeckom letovisku Bushovi radiť, kde všade, len nie v strednej Európe, by jeho protiraketová základňa mohla stáť. Ruskí analytici jeho štvrtkovú iniciatívu označili ako „naschvál“ prezidentovi Spojených štátov.
Putin podľa nich musel vedieť, že návrh vybudovať protiraketovú základňu namiesto Poľska a Česka v Azerbajdžane americký líder odmietne. Odmietnutie však môže Busha v očiach verejnosti poškodiť.
Putin pravdepodobne vôbec neuvažoval, že by bývalú sovietsku Gabalinskú rádiolokačnú stanicu v Azerbajdžane poskytol na používanie Američanom. Niektorí ruskí politológovia nazvali očakávanú odpoveď Busha „lakmusovým papierikom“, ktorý ukáže úprimnosť jeho slov o „priateľstve s Putinom“.
Americká i ruská strana si vzali oddychový čas. Definitívne nie pravdepodobne dostane Putin zrejme v júni, keď navštívi Busha v dome jeho rodičov. Šéfka americkej diplomacie Condoleezza Riceová včera povedala, že z pôvodného plánu postaviť časť protiraketového štítu v strednej Európe neustúpia ani po ruských návrhoch.
Geniálny nápad či podfuk?
Ruská štátna televízia však už stihla o nečakanom návrhu ruského lídra rozprávať ako o veľkolepom taktickom kroku, ktorým dostal protivníkov elegantným spôsobom do úzkych.
Podľa ruského denníka Kommersant však nejde o žiadnu novinku. Návrh Moskvy vraj americkí experti posudzujú už minimálne 14 dní. Po prvý raz sa o takejto možnosti Putin údajne zmienil Bushovi v telefóne koncom apríla.
Hlavný aktér novej ruskej iniciatívy Azerbajdžan medzitým už dal najavo, že je pripravený začať s Moskvou i Washingtonom viesť konzultácie.
To je však veľmi nepravdepodobné. Keby chcel Bush Gabalinskú stanicu využiť, už by to dávno urobil.