Ceny za internet narážajú na dno

Operátori ponúkajú stále vyššie rýchlosti internetového pripojenia.

Poskytovatelia pripojenia zrýchľujú svoje programy. Vzrástla kvalita aj rýchlosť poskytovaných služiebPoskytovatelia pripojenia zrýchľujú svoje programy. Vzrástla kvalita aj rýchlosť poskytovaných služieb (Zdroj: ILUSTRAĆNÉ FOTO–ČTK)

BRATISLAVA. Cena, za ktorú si môžu na Slovensku domácnosti a malé firmy kúpiť pripojenie na internet, sa za posledné štyri roky znížila približne na polovicu. Pri poklese ceny pritom prudko rástla aj kvalita služby. Najrozšírenejšie internetové programy sú približne osemkrát rýchlejšie ako v čase, keď sa na Slovensku začalo predávať širokopásmové pripojenie do siete.

Za širokopásmové pripojenie, takzvaný broadband, sa považuje taká služba, pomocou ktorej možno komfortne nielen čítať e–maily alebo prezerať bežné webstránky, ale aj počúvať hudbu alebo pozerať video.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pred štyrmi rokmi na to slovenským surferom musela stačiť rýchlosť medzi 256 a 392 kbit/s. Za takúto linku platili približne tisícpäťsto korún. V súčasnosti sa rýchlosti najčastejšie predávaných programov pohybujú medzi 1536 a 2084 kbit/s pri cene pod tisíc korún dokonca aj pri bezdrôtovom pripojení od mobilných operátorov. Zvyšovanie rýchlosti pritom pokračuje.

Napríklad UPC minulý týždeň zdvojnásobila rýchlosti všetkých svojich programov inernetovej služby Chello. Nasledovala tak príklad ADSL providerov, ktorí zdvihli rýchlosti pripojenia na jar tohto roka.

Ceny budú klesať pomaly

Menej optimistickí by mali byť spotrebitelia vo viere, že naďalej bude prudko klesať aj cena. Poskytovatelia internetu sa budú naďalej snažiť viac využiť kapacity sietí a zachovať pritom príjmy od zákazníkov.

SkryťVypnúť reklamu

„Náklady na telekomunikačnú infraštruktúru sú v zásade rovnaké, bez ohľadu na to, či je využívaná silno, alebo slabo,“ vysvetľuje manažér IT asociácie Slovenska Gustáv Budniský. Podstatnú časť nákladov providerov tvoria fixné poplatky za udržiavanie siete, hardvérového vybavenia a poplatky za medzinárodné prepojenia.

Ak operátori zvyšujú rýchlosť, nemusia investovať tak mohutne, ako je to napríklad pri rozširovaní siete na nové územia.

Podľa Michala Korca z komunikačného oddelenia Slovak Telekomu nemohol byť nárast rýchlosti nasledovaný výraznejším poklesom cien pri pomalších programoch. Dáva príklad. Služba s rýchlosťou, ktorá bola pred štyrmi rokmi najrozšírenejšia, by dnes musela stáť približne sto korún mesačne. To by však už podľa neho T–Comu vyrábalo straty.

SkryťVypnúť reklamu

Zisk z rýchlosti

Zvyšovanie rýchlosti pri nezmenených cenách má pre operátorov význam aj v tom, že pomáha zákazníkov motivovať k ďalším nákupom služieb operátorov. Všetci podstatní hráči T–Com, UPC, Slovanet, Orange už svojim užívateľom ponúkajú platený multimediálny obsah.

„S rastúcou rýchlosťou sa zvyšujú aj možnosti jej využitia a tým aj potenciál tržieb. Dopyt po týchto službách aj po zvyšovaní rýchlosti však neustále rastie,“ hovorí Budinský.

Okrem zvyšovania rýchlosti bude podľa hovorcu spoločnosti UPC Jaroslava Kollára na Slovensku pokračovať aj spájanie telekomunikačných služieb do balíkov. Tak ako T–Com to už urobili aj UPC a Orange.

Podobný vývoj je aj v okoli­tých krajinách. Ceny sa rôznia podľa sily konkurencie. V Česku by ste za program, ktorý u na­šich operátorov stojí približne 750 až 800 korún, zaplatili v prepočte približne päťstoštyridsať korún. V Poľsku by vás naopak vyšiel skoro o dve stovky drahšie. V Holandsku sa ceny podobných programov pohybujú na veľmi podobnej úrovni ako u nás. V USA by ste podobne „pomalé“ pripojenie hľadali ťažko. Tamojšie ceny sa pohybujú okolo tisíc korún mesačne, rýchlosti sú však rádovo vyššie ako na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo dopravy ku koncu minulého roka registrovalo viac ako tristotisíc širokopásmových pripojení na internet. Reálny počet je však vyšší, keďže na Slovensku majú silnú pozíciu lokálni mikrovlnní poskytovatelia.

Na slovenskom trhu s vysokorýchlostným pripojením v súčasnosti prevládajú programy s dátovým obmedzením. Dôvodom je ich nižšia cena. S tým, ako rastie veľkosť internetových stránok a rozširujú sa multimediálne možnosti internetu, začnú byť dátové limity čoraz viac obmedzujúce a podiel dátovo neobmedzených balíkov bude narastať.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 694
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 485
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 485
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 473
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 525
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 005
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 176
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu