KOŠICE. Rozsudok nad majiteľmi nebankovej spoločnosti Móda-Raj vyniesol v utorok Krajský súd v Košiciach. Štyria majitelia firmy v rokoch 1996 až 1999 od najmenej tisíca ľudí podvodom vylákali viac ako 150 miliónov korún. Za to boli odsúdení na tresty od deväť do jedenásť rokov. Súd zároveň rozhodoval aj o náhrade škody klientom.
Rosudok padol takmer osem rokov potom, čo nebanková spoločnosť Móda-Raj zavrela v Košiciach svoje pobočky a prestala vyplácať vklady i výnosy.
Móda–Raj nebola jediná
Najvyšší trest, 11 rokov, dostal Zoltán L. starší, lebo podľa súdu bol mozgom celého projektu a riadil ho. Ladislav M., ktorý s ním bol v Móde-Raj spoločníkom, by mal byť vo väzení o rok menej. Zoltána L. mladšieho, ktorý firmu prevzal začiatkom roku 1999 od svojho otca, keď ochorel, odsúdil senát na deväť rokov. Jeho spoločníčka Eva H. obišla s dvojročnou podmienkou. Súd ich nepotrestal len za pôsobenie v Móde-Raj, kde bolo najviac poškodených, ale aj za činnosť v ďalších podobných firmách, ktoré založili v Moldave nad Bodvou, Košiciach a Prešove, ktoré fungovali na rovnakom princípe.
Scenár podnikania spoločnosti bol podobný ostatným „nebankovkám“ z 90. rokov. Móda–Raj klientom sľubovala 36- až 60-percentné zhodnotenie vkladov. Klientov lákala reklamou v médiách. Konatelia tvrdili, že zverený kapitál investujú do podnikania v sieti záložní, výroby textilu pre Železnice Slovenskej republiky a obchodu s nehnuteľnosťami a oblečením. Po dvoch rokoch sa z podniku stala nezvládnuteľná pyramídová hra a v júni 1999 nasledoval bankrot.
Bol to podvod od začiatku
Podľa rozsudku podvod spočíval v tom, že obžalovaní podávali klientom nepravdivé informácie o ekonomike spoločnosti. Už pri uzatváraní zmlúv totiž vedeli, že podnikaním nemôžu získať kapitál potrebný na splácanie všetkých záväzkov a firmu viedli k čoraz väčšiemu úpadku. „Vklady nepoužili na podnikanie ako deklarovali, ale na vyplácanie úrokov s cieľom získať ďalších klientov, tiež na náklady spoločnosti a vlastnú potrebu,“ povedal predseda senátu Karol Kučera.
Kučera povedal, že senát zohľadnil fakt, že väčšina klientov firmy boli dôchodcovia. Mnohí prišli o celoživotné úspory a peniaze odložené na pohreb. Súd v jednom procese zároveň rozhodoval aj o náhrade škody klientom a nariadil odsúdeným, aby zaplatili istiny.
Odsúdený: Prepáčte mi
Advokáti postavili obhajobu na tvrdeniach, že podnikatelia konali bez úmyslu niekoho podviesť, lebo verili, že ich podnikanie má reálnu perspektívu a napriek strate dokážu firmu ozdraviť. Jej krach vraj nastal, keď klienti začali hromadne vyberať vklady.
“Stalo sa tak po vyhláseniach vtedajšej ministerky financií Schmögnerovej. Výber vkladov musel zákonite spoločnosť položiť, pretože peniaze mala investované. Môj klient tak nemal čas svoje podnikanie dokončiť,“ povedal advokát Ján Mikula.“
Spravil som chybu, že som vtedy nedal návrh na konkurz. Majetok firmy by stačil aspoň na čiastočné odškodnenie. Chcem sa za to klientom ospravedlniť, je mi to veľmi ľúto. Prepáčte mi,“ povedal Zoltán L. mladší vo svojej záverečnej reči.
Štát platiť nebude
Zástupca poškodených Vincent Jasaň žiadal, aby súd zaviazal k vyplateniu vkladov aj Slovenskú republiku.
„Štát nezabránil páchaniu trestnej činnosti, hoci o nej vedel a bola to jeho povinnosť,“ zdôvodnil.
Súd to odmietol, lebo podľa zákona môže uložiť náhradu škody len tomu, koho uzná vinným, že ju spôsobil. K peniazom sa tak ľudia dostanú len ťažko. Podnikatelia totiž pred súdom vyhlásili, že nevlastnia nijaké nehnuteľnosti a zlato zo záložní zmizlo nevedno kam pri ich bankrote.
Rozsudok nie je právoplatný. Všetci obžalovaní okrem Evy H. sa odvolali. Odvolanie za poškodených pripravuje aj Vincent Jasaň.