BRATISLAVA. Obce a župy by už mohli mať dosť peňazí pre neštátne základné umelecké školy. Vláda im včera odsúhlasila druhú mimoriadnu dotáciu na financovanie súkromných a cirkevných zariadení, o ktoré sa musia starať od začiatku tohto roka, a to 368,9 milióna korún.
Prvú polovicu schválili v januári
Prvú dotáciu vláda schválila v januári, ministerstvo financií ju vtedy vyčíslilo na čosi vyše 386 miliónov korún. Mala to byť približne polovica predpokladaných ročných výdavkov samosprávy na novú právomoc. Obciam a mestám pripadlo 286 miliónov korún, zvyšok samosprávnym krajom.
Po včerajšom rozhodnutí kabinetu by mala dostať samospráva peniaze aj na druhý polrok.
Predseda Združenia miest a obcí Slovenska Michal Sýkora povedal, že výška dotácie zodpovedá tomu, na čom sa dohodli s ministerstvami financií a školstva. Na otázku, či to bude stačiť, odpovedal: „My sme v tomto prípade poštármi, ale predpokladám, že áno.“
Štát nemal dosť peňazí
Do minulého roku neštátne základné umelecké školy financovalo ministerstvo. Prenos právomoci navrhlo preto, že zariadení pribúdalo, čo ministerstvu kazilo rozpočet.
Minister školstva Ján Mikolaj za SNS povedal, že štát nemá v rukách nástroj, ako zabrániť neúmernému prírastku žiakov takýchto škôl.
Podľa pôvodnej predstavy ministerstva financií mali samosprávy školy platiť z čoraz väčšieho výnosu dane z príjmov fyzických osôb, väčšina ktorého sa delí medzi jednotlivé obce a samosprávne kraje. Samosprávy však začali bojovať o to, aby s právomocou dostali od štátu aj ďalšie peniaze.
Vláda síce napokon uznala, že ich požiadavky sú opodstatnené, ale aj tak sa ich predstavitelia pýtajú, prečo majú financovať zariadenia, na riadenie ktorých nemajú vplyv a ktoré majú s tou-ktorou obcou podľa nich spoločné vlastne iba to, že sídlia na jej území.
Rozhodnutie bolo možno protiústavné
Nie je vylúčené, že zákon, ktorý financovanie presunul zo štátu na samosprávu, je protiústavný.
Právnik Radoslav Procházka povedal, že zákon zasahuje do slobody rozhodovania samosprávy, lebo jej nariaďuje, aby niekomu poskytla konkrétnu sumu na konkrétny čas. Zákon tak mal zabezpečiť, aby školy od samosprávy peniaze naozaj dostali.
Časť opozície preto zákon napadla na Ústavnom súde. Namieta tiež, že zákon bol v Zbierke zákonov uverejnený 29. decembra a už 1. januára bol účinný. Ústavný súd zatiaľ nerozhodol, či sa podnetom bude zaoberať.