Do Krakova nie je ďaleko

V Krakove sa skončil tradičný filmový festival. V súťaži vyhrali síce filmy z krajín s bohatšou kinematogra­fiou, ale nielen v športe nemôžu byť všetci prví. Dôle­žité je aj dať o sebe vedieť. Dlhoročná kontinuita úspešnej slovenskej účasti sa opäť potvrd

Iné svety Marka Śkopa ešte stále cestujú, teraz boli na festivale v Poľsku.Iné svety Marka Śkopa ešte stále cestujú, teraz boli na festivale v Poľsku. (Zdroj: ARTILERIA)

ila.

V Krakove sa skončil tradičný filmový festival. V súťaži vyhrali síce filmy z krajín s bohatšou kinematogra­fiou, ale nielen v športe nemôžu byť všetci prví. Dôle­žité je aj dať o sebe vedieť. Dlhoročná kontinuita úspešnej slovenskej účasti sa opäť potvrdila.


Až do roku 1989 bol Krakovský festival jedným z mála miest, kde mali aj slovenskí filmári príležitosť nakuknúť poza železnú oponu, a poznávať tak aktuálnu krátkometrážnu tvorbu Západu, a vlastne celého sveta.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Naši“ sa však na filmy do Krakova chodili nielen pozerať, ale sa s nimi aj konfrontovať. Už na treťom ročníku v roku 1964 vyhral Zlatého draka dokumentárny film Martina Slivku Voda a práca. Aj dnes je pre nás festival geograficky a hádam i duchovne najbližším medzinárodným filmovým festivalom krátkych foriem. V roku 2001 sem meral cestu Dušan Hudec a s filmom Svedok vyhral Strieborného draka.

SkryťVypnúť reklamu

Tento rok sa presadil Ikonopis (Pictograph) Miša Suchého, bývalého Slivkovho študenta žijúceho dnes v USA. Nová verzia pôvodného filmu oceneného už na Etnofilme v Čadci v roku 2004 (Cena Martina Slivku) je pôsobivou freskou života v zapadlej vieske ukrajinských Karpát, zloženou z detailov prostého života, zachytených na čiernobielych fotografiách Lidy a Miša Suchých.

Netreba špekulovať

V mimosúťažnej sekcii sa premietal dlhometrážny dokument Marka Škopa Iné svety, made in Šariš a film so Slovenskom spätý predovšetkým tematicky: Na konci cesty – poslední slovenskí drotári režisérky Babette Ellen Kottkampovej, mladej nemeckej filmárky so slovenskými koreňmi.

Aj v Krakove sa potvrdilo, že najpôsobivejšími sú v konečnom dôsledku filmy hoci nápadité, ale bez zbytočnej špekulácie s formou, bez vymýšľania nepravdepodobných situácií v do­kumentoch či krkolomných príbehov vo filmoch hraných.

SkryťVypnúť reklamu

Z krátkych hraných filmov (do 30 minút) zaujal rumunský film Lampa s čiapočkou (Lampa cu cáciulá) režiséra Radu Jude. Prostučký príbeh otca a syna o celodennom putovaní za opravou starého televízora naprieč provinciou je neobyčajne výstižnou metaforou súčasných rumunských pomerov i podmanivým obrazom o sile túžob a snov. Film získal Strieborného draka v medzinárodnej súťaži hraných filmov.

Dlhú metráž zvládol Izrael

Z dokumentov (do 60 minút) sa vyníma francúzsky film poľského autora Marcina Latallo Naša ulica (Notre rue). Tri roky budujú na ruinách starej textilnej fabriky v Lodzi francúzski investori najmodernejšie nákupno-zábavné centrum.

Gigantická revitalizácia je však len v pozadí režisérovho záujmu, lebo Latallo sa koncentruje na život rodiny Furmanzcykovcov – oni bývajú oproti fabriky. Niekoľko generácií rodiny bolo spätých s prácou v továrni a po zániku textilnej výroby len veľmi ťažko „revitalizujú“ svoje životy v zmenených pomeroch.

SkryťVypnúť reklamu

Premiéru mala súťažná kategória celovečerných dokumentárnych filmov (nad 60 minút). Hádam len jediný potvrdil opodstatnenie dlhej metráže: izraelský film Suveníry (Suvenirim). Emotívny a zároveň vtipný film je pútavým road movie režiséra a jeho 80– ročného otca, bývalého príslušníka legendárnych židovských bojových jednotiek. Cestujú po Európe a nevyhnú sa ani miestam pripomínajúcim krátke vojenské lásky. Po 60 rokoch ožívajú dohady o ich prípadných následkoch – „suveníroch“. Pointu filmu Sharaha Cohena a Halila Efrata samozrejme netreba prezrádzať.

Porota napokon ocenila iný celovečerný dokument (holandský film režiséra Jeroena Berkvensa Jimmy Rosenberg – otec, syn a talent) a aj v ostatných kategóriách pripravila nejedno prekvapenie, ale tak už to na festivaloch chodí. Nie vždy je dôležité vyhrať prvú cenu.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: Tomáš Hučko, Krakov (Autor je režisér)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 920
  2. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 954
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 637
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 895
  5. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 2 996
  6. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 2 546
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 388
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 149
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu