Kritika prezidenta Georgea Busha, možnosť jadrového útoku na Irán, potraty a imigračná reforma. Tieto témy aspoň podľa poslednej verejnej diskusie najviac trápia prezidentských republikánskych kandidátov na amerického prezidenta.
V noci na stredu si desiati republikáni okrem nadávok na súčasného prezidenta, spolustraníka Georga Busha, stihli vymeniť škaredé pohľady aj medzi sebou.
Veľmi zle vedená vojna
Z troch favoritov - senátora Johna McCaina, exstarostu New Yorku Rudyho Giulianiho a exguvernéra Mitta Romneyho najviac vynikol McCain. Práve on bol najväčším Bushovým súperom v primárkach v roku 2000. Síce podporuje súčasnú prezidentovu stratégiu, v jeho kritike však nezaostal. Keď dostal otázku od diváčky, ktorej brat zomrel v Iraku, odvetil: „budem úplne úprimný, táto vojna bola veľmi zle vedená riadne dlhý čas“.
Najväčšie burácanie v sále však prišlo, keď senátor všetko otočil proti Clintonovej. „Keď senátorka Clintonová vraví, že je to iba Bushova vojna, nemá pravdu. Keď bol pri moci prezident Clinton, nikdy som nepovedal, že vojna v Bosne je vojnou prezidenta Clintona. Prezidenti neprehrávajú vojny, ani politické strany. Štáty prehrávajú vojny.“
Debata nabrala na obrátkach, keď sa začalo diskutovať o jadrových ambíciách Iránu. Miestami to až vyzeralo, akoby sa schyľovalo k ďalšej vojne. Kandidáti síce podporili rokovania s režimom v Teheráne, ale kongresman Duncan Hunter by napríklad použitie jadrových zbraní autorizoval, „ak by nemal inú možnosť“.
Pokazený mikrofón
Chvíľa exstarostu New Yorku Rudyho Giulianiho prišla, keď sa nastolila téma umelého prerušenia tehotenstva - povinná jazda republikánskej kampane. „Potraty sú zlé, ale vláda by nemala určovať žene svoju vôľu,“ povedal a vypol sa mu mikrofón. Konšpiratívne teórie však trvali iba zlomok sekundy, za výpadkom totiž bola búrka v Manchestri.
„Som Tommy Thompson, nie ten herec,“ musel opakovať jeden z prezidentských kandidátov. Žije v tieni herca a expolitika Freda Thompsona, ktorý je v prieskumoch tretí a hovorí sa o jeho kandidatúre.
Popularita